Študija razkriva zaščitni učinek omega-3 in omega-6 maščob proti več vrstam raka

Avtor: Profimedia

Povečanje vnosa omega-3 in omega-6 maščobnih kislin morda zmanjša tveganje za nastanek številnih vrst raka, kažejo podatki nove raziskave.

V študiji, katere izsledki so bili objavljeni v International Journal of Cancer, ki jo je vodil doktorski študent Yuchen Zhang z Univerze v Georgii, so analizirali podatke več kot 250.000 ljudi iz Združenega kraljestva. Podatek o vnosu omega-3 in omega-6 maščobnih so pridobivali z analizo krvi. Udeležence so spremljali več kot 10 let (v povprečju 13 let), v tem času so diagnosticirali eno od oblik raka skoraj 30.000 udeležencem.

Zdi se, da pomagajo, ne glede na zdravstveni profil

Ugotovitve so pokazale, da je bila večja vsebnost omega-3 maščobnih kislin povezana z nižjo stopnjo raka debelega črevesa, želodca in pljuč ter drugih vrst raka prebavil. Ljudje s povišano vsebnostjo omega-6 maščobnih kislin pa so imeli manjše tveganje za 14 različnih vrst raka, vključno z rakom možganov, kože, mehurja in drugih. Zaščitni učinek omega-6 je bil močnejši pri mlajših udeležencih, zlasti pri ženskah.

Sicer pa zaščitni učinki omega-3 in omega-6 maščobnih kislin niso bili odvisni od drugih dejavnikov življenjskega sloga, kot so telesna teža, uživanje alkohola ali raven telesne dejavnosti. Z drugimi besedami, zdelo se je, da so koristi v boju proti raku veljale ne glede na splošni zdravstveni profil posameznika.

Vendar pa so ugotovitve razkrile tudi, da je bila visoka raven omega-3 lahko povezana tudi z nekoliko povečanim tveganjem za nastanek raka na prostati pri moških.

Kako se te maščobne kisline borijo proti raku?

Raziskovalci niso povsem prepričani o mehanizmu delovanja, vendar domnevajo, da lahko omega-3 in omega-6 maščobne kisline pomagajo uravnavati vnetja in rast celic v telesu – dva ključna procesa, ki se lahko pri raku porušita. Za natančno opredelitev mehanizmov so potrebne nadaljnje raziskave.

O omega-3 maščobnih kislinah

Po navedbah portala Prehrana.si omega-3 maščobne kisline spadajo med nenasičene maščobe in vključujejo alfa-linolensko kislino (ALA), ki se nahaja predvsem v rastlinskih virih, ter dolgoverižne maščobe, kot sta dokozaheksaenojska (DHK) in eikozapentaenojska (EPK) kislina, ki jih najdemo v mastnih morskih ribah.

ALA se v večjih količinah nahajajo v nekaterih rastlinskih oljih, npr. v lanenem olju, konopljinem olju, orehovem olju, olju oljne ogrščice. Prispevajo k ohranjanju normalne ravni holesterola v krvi in omogoča telesu omejeno tvorbo dolgoverižnih omega-3 maščob, potrebnih za rast, razvoj in druge telesne funkcije.

EPK in DHK so izjemno pomembne za tvorbo hormonom podobnih snovi, imenovanih eikozanoidi, ki sodelujejo v številnih celičnih procesih, od delovanja mišic pa do strjevanja krvi. Dokazano je, da dnevni vnos 250 mg EPK in DHK (skupaj) podpira zdravja srca, še višji vnosi pa so bili neposredno povezani z ugodnimi vplivi na uravnavanje krvnega tlaka in količine trigliceridov v krvi. Še posebej za DHK so dokazani tudi mnogi drugi koristni vplivi na zdravje – med drugim podpira razvoj oči (ostrina vida) in možganov pri razvijajočem se plodu v rani nosečnosti, pa tudi v vseh kasnejših življenjskih obdobjih je pomembna za zdravje možganov in vida. Nahajajo se predvsem v mastnih morskih ribah (sardine, slanik, skuša, losos), pa tudi v postrvi.

O omega-6 maščobnih kislinah

Omega-6 maščobne kisline so nenasičene maščobe, med katere spadajo linolna, γ-linolenska, dihomo γ-linolenska in arahidonska kislina. Tudi te so pomembne za tvorbo eikozanoidov, vendar so zaradi svoje široke dostopnosti v prehrani manj izpostavljene. Bogati viri omega-6 maščob so sončnično, koruzno, sojino, orehovo, bučno in bombaževo olje.

Vir:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close