“Te strahovi so povsem neutemeljeni,” zagotavlja Boštjan Drev, dr. med., specialist oftalmolog-kirurg iz VIDIM očesnega centra. Kot dodaja, njihovi pacienti po opravljenem posegu obžalujejo le eno – da se za poseg niso odločili že prej.
“Z vrhunsko in najsodobnejšo tehnologijo, ki jo uporabljamo v našem centru, so posegi za odpravo dioptrije neboleči: tako med posegom kot po posegu. Pacienti praviloma že v roku enega dneva normalno funkcionirajo in se večinoma v dveh do petih dneh vrnejo v normalen življenjski ritem. Tudi strah pred slepoto je popolnoma odveč, saj sta diagnostika in tehnologija tako napredovali, da lahko zelo natančno predvidimo možne zaplete, se na podlagi tega odločimo za najprimernejši način odprave dioptrije za posameznega pacienta – obstaja namreč kar nekaj različnih operativnih metod, je pa res, da povsod ne opravljajo vseh –, in se tako učinkovito izognemo zapletom, kar denimo pred desetletjem še ni bilo mogoče,” pojasnjuje.
Boštjan Drev je priznani mednarodni strokovnjak, ki sodeluje z uglednimi očesnimi kirurškimi centri v tujini, kjer izobražuje specializante in jih uči zahtevnih tehnik operacij. Poleg tega je član več prestižnih strokovnih združenj, kot so Ameriško združenje za operacijo sive mrene in refraktivno kirurgijo (ASCRS) ter Evropsko združenje za kirurgijo sive mrene in refraktivno kirurgijo (ESCRS).
Epidemija slabovidnosti
Sogovornik opozarja, da živimo v obdobju prave epidemijekratkovidnosti, kar je posledica sodobnega življenjskega sloga, predvsem prekomerne uporabe zaslonov na telefonu in računalniku ter premalo aktivnosti v naravi. Zaradi tega se stalno povečuje delež kratkovidnih, starih do 15 let – v Evropi se delež približuje 40 odstotkov, v Aziji je že preko 60 odstotkov. “Poleg tega obstaja še ena velika skupina slabovidnih, to so pa starejši od 43 let, pri katerih se razvije starostnadaljnovidnost. Takrat očesna leča postane manj prožna in oseba potrebuje očala za bližino,” razlaga Boštjan Drev. »Vendar se da tako kratkovidnost kot daljnovidnost učinkovito in varno odpraviti, tako da nihče ne rabi biti omejen zaradi slabovidnosti,” dodaja.
“Svoje oči so mi zaupali starši in številni najbližji prijatelji, med katerimi je tudi veliko zdravnikov. Svoje delo, ki je zame poslanstvo, opravljam po principu, da je za vsakega našega pacienta dovolj dobro le najboljše – to je tisto, kar bi izbral zase in za svoje najbližnje.”
Boštjan Drev, dr. med., specialist oftalmolog-kirurg iz VIDIM očesnega centra
Svojim očem privoščite le najboljše
Tehnologija odprave dioptrije obstaja nekaj desetletij. Ta se vseskozi razvija in napreduje, različne tehnike odprave dioptrije pa se razlikujejo po zmogljivosti, natančnosti in hitrosti. Zato je odločitev za poseg vedno najbolje sprejeti na podlagi temeljite diagnostike in posveta s strokovnjakom. “Izbira izkušenega strokovnjaka je ključna. Ta bo razumel specifične potrebe pacienta, opravil natančno diagnostiko in priporočil individualno prilagojeno rešitev,” svetuje Boštjan Drev.
V VIDIMočesnem centru na enem mestu izvajajo najsodobnejše metode odprave dioptrije za vse starosti, ki obstajajo v svetu. To jim omogoča, da posege prilagajajo individualnim potrebam pacientov ter tako zagotavljajo boljše končne rezultate in zadovoljstvo.
Kakšna je razlika med posegi za odpravo dioptrije?
Posegi za odpravo dioptrije se delijo na:
- Lasersko odpravo dioptrije,
- vstavitev znotrajočesne predleče (Visian ICL) in
- zamenjavo znotrajočesne leče (standardne in premium leče).
Laserski posegi za odpravo dioptrije
Laserski posegi za odpravo dioptrije so primerni za osebe, ki imajo zdravo roženico. Laserski posegi odpravljajo dioptrijo s spreminjanjem površine in debeline roženice, kar velja ali za odpravo kratkovidnosti ali za odpravo daljnovidnosti.
SMILE pro
SMILE pro je najnovejša in najsodobnejša metoda, ki omogoča izjemno natančno in hitro (zgolj v devetih sekundah) odpravo dioptrije z minimalnim rezom (2-3 mm). Po besedah Boštjana Dreva, je ta metoda zaradi minimalne invazivnosti, manjše možnosti zapletov in hitrega časa okrevanja, prva izbira za odpravo dioptrije številnih oftalmologov na svetu. “Tudi pri nas je ta metoda najpogostejši način odprave dioptrije – opravimo ga pri 90 odstotkih bolnikov, ki so primerni za laserski način odstranjevanja dioptrije,” pravi. Tehnologija, ki se uporablja pri tem posegu, je bila celo nagrajena z Nobelovo nagrado.
Gre za varen in neboleč postopek, pri katerem se vid začne vračati takoj po operaciji in doseže 100-odstotno vidno ostrino večinoma že v enem do dveh dneh po posegu. Še posebej je ta metoda primerna za osebe s tanjšo roženico ali suhim očesom.
PRESBYOND
Druga napredna laserska metoda se imenuje PRESBYOND. Je nova laserska metoda podjetja ZEISS za odpravo vseh vrst dioptrije in astigmatizma, vključno s starostno dioptrijo, ki se najpogosteje začne pojavljati po 43. letu starosti.
Laserska metoda PRESBYOND predstavlja rešitev za ljudi med 43. in 60. letom, ki imajo težave pri delu na bližino in zato niso ustrezni kandidati za lasersko korekcijo po metodah SMILE pro ali Femto LASIK, ali pa je njihova znotrajočesna leča še prosojna in zaradi tega ni primerna za zamenjavo. Je revolucionarna kombinacija izkušenj prejšnjih metod laserskih korekcij vida s prilagoditvami, ki odpravlja starostno dioptrijo.
Femto LASIK
Femto LASIK je nadgradnja klasične metode LASIK, ki se izvaja že kar nekaj časa. Postopek je neboleč in natančen, s hitrim vračanjem vida, običajno v enem do treh dneh. Gre za dvostopenjski postopek, kjer se najprej z laserjem ustvari tanek roženični pokrovček, nato pa laser preoblikuje roženico.
Femto LASIK ima v primerjavi s SMILE pro slabosti, kot so večja invazivnost zaradi ustvarjanja roženičnega pokrovčka (20 mm rez), posledično daljši čas okrevanja, večje tveganje za suhost oči, pooperativne zaplete, povezane z roženičnim pokrovčkom ter večje tveganje za morebitne poškodbe roženice pri aktivnih posameznikih.
PRK
PRK je najstarejša metoda laserske odprave dioptrije, ki jo v VIDIM očesnem centru opravljajo izjemoma. Ta metoda ima dve slabosti: pacient okreva tri do štiri tedne, prav tako so prve dni okrevanja lahko prisotne bolečine. Te se sicer po besedah sogovornika lahko do določene stopnje zmanjšajo z uporabo protibolečinskih kapljic. Je pa ta metoda cenovno najugodnejša, vendar to običajno ni odločilen dejavnik za izbiro posega. Zanjo se odločamo v primerih, ko za to obstaja zdravstvena indikacija.
Vgradnja znotraj očesne leče (Visian ICL)
Pri osebah, mlajših od 43 let, kjer je roženica preveč tanka za laserski poseg, je odlična rešitev za odpravo kratkovidnosti vstavitev Visian ICL leče. Leča, izdelana iz biokompatibilnega materiala, ne odstranjuje tkiva roženice in nudi dodatno zaščito pred škodljivimi UV žarki. Je edina metoda, ki je popolnoma reverzibilna. Ker ne spreminja anatomije očesa, jo lahko nadgradimo tudi z vsemi ostalimi operativnimi metodami.
Operacija poteka v lokalni anesteziji in traja največ 10 minut za posamezno oko. Očesni kirurg skozi 2,8 do 3 mm veliko odprtino vgradi lečo v oko, v predel za šarenico, pred obstoječo očesno lečo. Po končanem posegu se vid prične vračati takoj, dokončno izboljšanje je vidno v nekaj dneh. Rehabilitacija je zelo kratka.
Zamenjava znotrajočesne leče
Za zamenjavo znotrajočesne leče se odločamo pri starejših bolnikih (običajno nad 50 let), ki imajo začetno sivo mreno, zelo visoke dioptrije ali tanko roženico, zaradi česar niso primerni za lasersko korekcijo, kot je Presbyond. Zamenjava znotrajočesne leče je trajna rešitev, saj z zamenjavo naravne leče z umetno odpravi možnost nastanka sive mrene in presbiopije v prihodnosti.
Na voljo so tri vrste leč:
- Enožariščne leče: se uporabljajo za korekcijo vida na daljavo.
- Dvožariščne leče: uporabljajo se za korekcijo vida na daljavo in srednjo razdaljo ali bralno razdaljo.
- Večžariščne leče: delujejo za vse razdalje.
Vse vrste leč so lahko tudi torične, to pomeni, da odpravljajo astigmatizem (cilinder).