Najprej osnove: čiščenje, vlaženje, zaščita pred soncem
Specialistka dermatovenerologije dr. Nina Jugovar pravi, da naša koža ne glede na to, kakšen tip kože imate, nujno potrebuje tri stvari: ustrezno čiščenje, dobro vlaženje in kremo s faktorjem, ki ščiti kožo pred škodljivimi vplivi sonca (torej kreme s tako imenovanim SPF). To so osnove, brez katerih ne gre, poudarja.
Kožo je treba tako zjutraj kot zvečer dobro očistiti – bodisi s čistilnim gelom ali peno, nato pa še z micelarno vodo in/ali tonikom za obraz. Če uporabljate ličila in SPF, lahko uporabite dvojno čiščenje , kar pomeni, da kožo najprej umijete z oljnim čistilnim sredstvom ali micelarno vodo, nato pa še s čistilnim gelom ali peno. Ko je zares čista, nanjo nanesite vlažilno kremo.
“Ko govorimo o vlažilni kremi, ni treba, da zanjo zapravite celo premoženje. Ni treba zanjo plačati 100 evrov, tudi za 10 evrov lahko dobite dober izdelek. Dandanes najdete na prodajnih policah mnogo kakovostnih krem po ugodnih cenah. Tisto, na kar morate biti pozorni pri nakupu, pa je to, da vlažilna krema vsebuje ceramide, lahko hialuronsko kislino, gliceril, alantoin … Skratka, sestavine, ki so namenjene globinskemu vlaženju kože,” pove sogovornica.
Kremi za vlaženja v jutranji negi sledi še ena krema, in sicer tista s tako imenovanim SPF (Sun Protection Factor) – faktorjem za zaščito pred soncem, ki naj bo z zaščitnim faktorjem vsaj 30. S tem boste kožo zaščitili ne samo pred znaki staranja, ampak tudi zmanjšali tveganje pred sončnimi opeklinami.
Nadgradnja je uporaba A, B in C vitaminov
Vsi, ki želite več, torej čim manj očitnih znakov staranja in zdravo, sijočo kožo, lahko svojo nego nadgradite, tako da v svojo rutino dodate še vitamine A, B in C. Kaj pa je to, boste vprašali. V resnici nič takšnega, za kar še niste slišali.
Pod vitamin A sodijo derivati retinoidov, med najbolj znanimi je gotovo retinol. Uporabo retinola se svetuje vsem, ki želite izboljšati teksturo in videz kože, izboljšati videz por in stanje fotopoškodb, kot so drobne gubice in hiperpigmentacije. Z redno uporabo dosežete, da koža ni uvela, nima sivkastega tona in bolj sije.
“Od vitaminov B bi najbolj izpostavila vitamin B3 oziroma niacinamid, ki pripomore pri poenotenju tena kože, izboljša čvrstost kože in videz drobnih gubic ter pomaga pri krepitvi kožne bariere in kožo pomirja,” pojasni dr. Nina Jugovar.
Tretja stvar na spisku redne nege kože pa bi moral biti C-vitamin, ki je močan antioksidant in ščiti kožo pred škodljivimi vplivi iz okolja.
Nadalje dermatologinja še svetuje:
“Vse te preparate je smiselno uvesti v redno dnevno nego nekako v obdobju, ko začne naravna proizvodnja v naši koži upadati, kar se zgodi nekje med 25. in 30. letom. Ustrezna nega je namreč tek na dolge proge. Vse, kar boste za svojo kožo delali v mlajših letih, se vam bo še posebej obrestovalo kasneje, v zrelih letih, ko postanejo upadanje kolagena in posledično znaki staranja še toliko bolj očitni.“
Retinoidov ne uporabljajte zjutraj
Pri toliko produktih se včasih zdi, da je teden preprosto prekratek, če bi želeli vsak dan posvetiti eni skupini preparatov. A nekatere lahko brez težav kombinirate skupaj, pojasni sogovornica. Eno izmed pravil, ki nam pomaga pri sestavljanju nege kože je, da greste od bolj tekočega produkta k bolj kompaktnemu. Najprej torej nanesete serum na vodni ali oljni osnovi, sledijo bolj gosti produkti, kot so kreme.
“Retionidi odreagirajo na soncu, zato jih je treba uporabljati zvečer. Niacinamide lahko nanašate zjutraj in/ali zvečer, zvečer lahko tudi skupaj z retinoidi. Primeren čas za uporabo C-vitamina je zjutraj, pred ali po vlaženju kože, odvisno od vrste produkta; čezenj pa nato nanesemo še kremo z SPF,” še doda dr. Nina Jugovar.
Poleg serumov in krem, ki vsebujejo retinoide, niacinamide in vitamin C, je na trgu še mnogo drugih produktov. Od raznih peptidov, AHA kislin do mešanic za zmanjšanje videza por, za odpravo aken in tako dalje. A ko gre za kakšne dodatne, specifične težave (kot so akne, rdečica obraza, hiperpigmentcije), je vseeno priporočljivo, da se o tem, kako se jih lotiti in kako jih najbolj učinkovito odpraviti, posvetujete z dermatologom.