Kdaj igra preide v zasvojenost? Znaki in nasveti za pravočasno ukrepanje!

Prepoznavanje nekemičnih zasvojenosti in pravočasno ukrepanje sta ključna za preprečevanje njenega poslabšanja ter ohranjanje kakovosti življenja.

Nekemične oziroma vedenjske zasvojenosti so tiste vrste zasvojenosti, ki ne temeljijo na vnosu psihoaktivnih snovi v telo, temveč se razvijejo zaradi pozitivnih posledic določenega vedenja ali aktivnosti na naše počutje. (Podrobneje smo o tem pisali v članku).

Prvič so bile uradno določene leta 1994 v Diagnostičnem in statističnem priročniku American Psychiatric Association IV. Takrat je bila poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi snovmi (alkohol, kajenje, droge) prvič opredeljena tudi motnja igranja iger na srečo. Leta 2013 v V. izdaji se ji je pridružila motnja igranja videoiger, ki pa še zahteva dodatno raziskovanje. Obe motnji sta tudi opredeljeni v Mednarodni klasifikaciji bolezni (MKB 11, avstralska modifikacija).

“Čeprav znanstvena dognanja na posameznih področjih zasvojenosti še niso zadostna za uradni status bolezni ali motnje v mednarodnih klasifikacijah, mnogi strokovnjaki opozarjajo na obstoj številnih vrst nekemičnih zasvojenosti, kot so na primer digitalna zasvojenost (računalniške igre, družbena omrežja, internet), zasvojenost s seksualnostjo in pornografijo, zasvojenost z delom, odnosi, nakupovanjem, s hrano, telesno vadbo idr.”

NIJZ (vir publikacija)

S programi pomoči zaradi nekemičnih zasvojenostih se veliko srečuje doc. dr. Špela Selak, psihologinja in komunikologinja, vodja interdisciplinarne delovne skupine za nekemične zasvojenosti v okviru Programa MIRA na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. V pogovoru pojasnjuje:

Kateri programi so za pomoč pri nekemičnih zasvojenostih na voljo v okviru javnih inštitucij

V Sloveniji so se v zadnjih letih okrepile aktivnosti za obravnavo nekemičnih zasvojenosti, ki potekajo na različnih ravneh zdravstvenega sistema, socialnega varstva in preko nevladnih organizacij.

V psihiatrični bolnišnici Idrija od lanskega leta naprej deluje program za obravnavo nekemičnih zasvojenosti pri odraslih, medtem ko Mladinsko klimatsko zdravilišče Rakitna v sodelovanju s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT nudi podobno obravnavo za otroke in mladostnike.

To problematiko naslavljajo tudi strokovnjaki v centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter v centrih za duševno zdravje odraslih, kar zagotavlja širšo dostopnost tovrstnih storitev. Na tem področju pomembno delo opravljajo tudi nevladne organizacije, ki ponujajo različne oblike pomoči.

Nacionalni program duševnega zdravja 2018-2028, Program Mira, ima na svoji spletni strani umeščen interaktivni zemljevid mreže virov pomoči (seznam), kjer so na voljo prosto dostopne oziroma brezplačne zdravstvene in socialne storitve za pomoč pri duševnih stiskah, vključno s podporo pri nekemičnih zasvojenostih. Ta spletna platforma uporabnikom omogoča dostop do številnih informacij o storitvah, ki so namenjene krepitvi duševnega zdravja in naslavljanju zasvojenosti, s posebnim poudarkom na enostavnosti dostopa do brezplačne strokovne pomoči. Na povezavi se nahaja tudi letak z viri pomoči s področja nekemičnih zasvojenosti.

Kako razširjene so nekemične zasvojenosti v Sloveniji

Najbolj aktualni podatki o oblikah zasvojenosti izhajajo iz Nacionalne raziskave o alkoholu, tobaku in drugih drogah, ki temelji na zbranih podatkih iz leta 2018, objavljenih v statistični publikaciji Nekemične zasvojenosti v Sloveniji. Raziskava se izvaja približno vsake štiri leta. V njej so predstavljeni podatki o prevalenci nekemičnih zasvojenosti v Sloveniji, kar lahko pomaga pri razumevanju razširjenosti teh pojavov v družbi. Novejši podatki, zbrani v letu 2023, bodo na voljo predvidoma v naslednjih mesecih.

Prvi korak do pomoči pri nekemičnih zasvojenostih

Če posamezniki ali njihovi bližnji zaznajo skrb glede morebitnih težav z nekemičnimi zasvojenostmi, je priporočljivo, da poiščejo strokovno pomoč. Obrnejo se lahko na osebnega zdravnika, strokovnjake v centrih za duševno zdravje ali na specializirane organizacije, ki nudijo podporo na tem področju in drugih virih pomoči, navedenih na seznamu virov pomoči.

Pravočasen pogovor s strokovnjakom lahko tudi pomaga preprečiti razvoj resnejših težav in omogoči ustrezno obravnavo.

Zakaj je tako pomembno, da se nekemična zasvojenost prepozna in išče korake na poti iz kroga zasvojenosti

Prepoznavanje nekemičnih zasvojenosti in pravočasno ukrepanje sta ključna za preprečevanje njihovega poslabšanja ter ohranjanje kakovosti življenja.

Zgodnja intervencija omogoča učinkovitejše zdravljenje, zmanjšuje tveganje za razvoj resnejših težav in izboljšuje možnosti za uspešno okrevanje. To velja ne le za zasvojenosti, ampak za vse oblike duševnih stisk in težav, saj lahko pravočasna pomoč bistveno izboljša izid in prepreči negativne posledice na osebnem, socialnem in zdravstvenem področju.

Ta prispevek je strokovno neodvisen in ni povezan z nobenimi oglaševalskimi vsebinami na tej spletni strani. Vse informacije v članku so namenjene izobraževanju in obveščanju javnosti ter niso povezane s promocijo izdelkov ali storitev.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].

Več novic

New Report

Close