Z jesenjo prihaja tudi sezona okužb dihal, kot so covid-19, gripa in prehlad. Nekateri virusi, kot so rinovirusi in covid-19, že krožijo, medtem ko se za gripo pričakuje, da bo dosegla vrhunec v prihodnjih tednih. Pomembno je vedeti, kaj storiti, če zbolimo za katero izmed teh bolezni. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili smernice za ravnanje ob pojavu okužb dihal!
Kako ukrepati ob okužbi dihal
Če se pri vas pojavijo bolezenski znaki, kot so vročina, kašelj, bolečine v grlu ali glavobol, je prvi korak ta, da ostanete doma. Počitek je ključen, poleg tega pa se izogibajte stikom z drugimi ljudmi, še posebej z ranljivimi skupinami, kot so dojenčki, nosečnice, starejši in kronični bolniki. Če je zapustitev doma neizogibna, je priporočljivo, da nosite obrazno zaščitno masko in vzdržujete vsaj 1,5 metra razdalje do drugih oseb.
Testiranje na covid-19: da ali ne?
Ob pojavu prehladnih znakov ali znakov okužbe dihal se lahko po želji samotestirate s hitrim testom za virus SARS-CoV-2. Če je rezultat testa pozitiven, se po potrebi posvetujte s svojim izbranim osebnim zdravnikom glede nadaljnjih korakov. O morebitnih dodatnih testiranjih in preiskavah krvi odloča vaš izbrani osebni zdravnik, ki vam bo predpisal ustrezno zdravljenje in, če bo potrebno, uredil bolniški stalež. Okužba z virusom SARS-CoV-2 je v skladu s strokovnimi smernicami obravnavana enako kot druge okužbe dihal. Bolnikom se svetuje, da ostanejo doma, počivajo, pijejo zadostne količine tekočine. V primeru povišane telesne temperature lahko vzamejo zdravila za zniževanje temperature. Po potrebi naj se posvetujejo z izbranim osebnim zdravnikom.
Ali gre za covid-19, gripo ali prehlad?
Na podlagi simptomov je pogosto težko ločiti med temi okužbami. Za boljšo predstavo je morda smiselno, da opravite samotestiranje na covid-19.
Čeprav so dihalne okužbe del našega vsakdana, lahko z upoštevanjem preprostih ukrepov, kot so počitek, zaščita ranljivih oseb in cepljenje, preprečimo njihovo širjenje. Več o priporočenih cepljenjih in zaščiti v sezoni okužb dihal najdete na spletnih straneh NIJZ.
Da boste lažje prepoznali razlike v simptomih, ugotovili, s čim ste okuženi, in ustrezno ukrepali, preverite tabelo, ki so jo pripravili na NIJZ.
Pomembnost prezračevanja, higiene in čiščenja
Da zmanjšate širjenje okužbe, pogosto prezračujte prostore, kjer se zadržujete. Poleg tega si redno umivajte ali razkužujte roke, še posebej po kihanju ali kašljanju. Kihajte in kašljajte v rokav ali papirnat robček, ki ga nato zavrzite in si ponovno razkužite roke. Pomembno je tudi redno čiščenje površin, da preprečite širjenje virusa preko okuženih predmetov.
Več lahko preberete TUKAJ!