Izpah pogačice predstavlja približno 2% do 3% vseh poškodb kolena in prizadene predvsem mlade in aktivne posameznike. Že manjši izpahi lahko povzročajo težave in neprijetne simptome, ki zahtevajo ustrezno zdravljenje!
Čeprav se pogačica v večih primerih sama vrne v prvotni položaj, ne pomeni, da poškodba ni resna – kakršen koli izpah namreč lahko povzroči dodatne zaplete, zato je pomembno, da čim prej poiščete strokovno pomoč!
Veliko ljudi se ob pojavu izpaha pogačice odloči za specialno fizioterapijo klinike Medicofit, kjer z natančno diagnostiko in strokovno rehabilitacijo poskrbimo za ponovno vzpostavitev stabilnosti vašega kolena. V čem je torej naša skrivnost?
Patelofemoralni sklep in pogačica
Patelofemoralni sklep sestavljata pogačica, majhna trikotna kost, ki se nahaja na sprednji strani kolena, in trohlea, sklepna površina na stegnenici v katero se pogačica prilega. Tovrstna povezava tako omogoča gladko drsenje pogačice med upogibanjem in iztegom kolena.
Pogačica je največja sezamoidna kost v telesu. Večina njene sklepne površine je prekrita z debelo plastjo sklepnega hrustanca, ki razprši večje reakcijske sile v sklepu, ki nastanejo med krčenjem mišice kvadriceps.
Pogačica opravlja več funkcij. Mišici kvadriceps pomaga pri iztegu kolena, poleg tega pa ščiti tudi sprednji del kolenskega sklepa in preprečuje prekomerno trenje med kvadricepsovo tetivo in kondili stegnenice.
Normalno se pogačica prilega v posebno oblikovan stegnenični žleb. V kolikor je žleb nepravilne oblike, preplitek ali pogačica vanj ni pravilno nameščena, lahko pride do njenega delnega ali popolnega izpaha oz. dislokacije!
Kdaj in kako se zgodi izpah?
Dislokacija oz. izpah pogačice je pogosto posledicavalgusne sile na rahlo upognjeno koleno!
Akutni izpahi se običajno pojavijo zaradi nenadne rotacije ali neposrednega udarca v notranji del kolena. Mehanizem poškodbe tako vključuje zunanjo rotacijo golenice, medtem ko je stopalo pritrjeno na tla.
Ali ste vedeli, da se proces izpaha začne s poškodbo medialnih stabilizatorjev pogačice, zlasti medialnega patelofemoralnega ligamenta (MPFL)?
Na pojav izpaha v grobem vplivajo tudi nekateri dejavniki tveganja, katere lahko opazimo pri naših pacientih. Ti pogosto vključujejo nekatere anatomske predispozicije kot je npr. visoko ležeča pogačica (patella alta) in ohlapnost vezi, kar se pogosteje pojavlja pri ženskah!
Kako postavimo diagnozo?
Prepoznavanje,da je za vaše simptome kriv izpah pogačice, vključuje strokoven diagnostični pregled kliničnih simptomov in izvedbo slikovnih preiskav.
Naši pacienti običajno izpostavljajo intenzivno bolečino na sprednji strani kolena. Pri pacientih je vidna tudi deformacija sklepa, saj je pogačica po izpahu običajno premaknjena na stran (ponavadi lateralno), kar se kaže kot vidna izboklina.
Izpah je povezan tudi z občutkom nestabilnosti sklepa, kar pogosto povzroči omejeno gibljivost in pri pacientih okrni zmožnost popolnega iztega ali upogiba kolena!
Za natančnejšo diagnozo opravimo tudi slikanje z magnetno resonanco (MRI), ki nam poda pomembne informacije o izpahu sklepu.
Je operacija vedno potrebna?
V večini se zdravljenja izpahov pogačice lotimo konservativno, kar vključuje dobro načrtovano fizioterapijo in prilagoditev nekaterih aktivnosti.
Kirurško zdravljenje izpaha je potrebno le v primerih, ko konservativne metode ne prinesejo izboljšanja ali v primeru prisotnosti dodatnih poškodb, kot je npr. osteohondralni zlom!
Običajno pacientom za krajše obdobje svetujemo tudi nošenje opornice, ki omogoča hitrejše in lažje celjenje.
Naj vas pomirimo, da operacija v večini primerov ni potrebna, saj imajo dobro zasnovane fizioterapevtske metode visoko raven uspešnosti. Ker se v kliniki Medicofit zavedamo, da je vaše zdravje najpomembnejše imamo za vaše težave učinkovito rešitev!
Specializirana fizioterapija v kliniki Medicofit
Ker je koleno eden najpogosteje poškodovanih področij med športnimi poškodbami, smo v kliniki Medicofit do sedaj razvili najsodobnejše in najkvalitetnejše rehabilitacijske programe, ki jim zaupamo in sledimo že leta!
V sklopu rehabilitacije se posvetimo obnovitvi gibljivost kolenskega sklepa, aktivaciji in krepitvi mišice vastus medialis oblique (VMO) in glutealnih mišic, ponovni vzpostaviti pravilnega vzorca hoje in proprioceptivnim vajam.
Ker je pri posameznikih po izpahu pogačice zaznana zmanjšana generacija sile s strani glutealnih mišic, odmikalk in zunanjih rotatorjev kolka, se v terapiji osredotočimo tudi na njihovo krepitev, kar v končni fazi pripomore k izboljšanju celotne stabilnosti spodnjega uda.
V sklopu terapije pacienta poučimo, da ohranja pravilno poravnavo spodnjega uda pri običajni hoji in hoji po stopnicah. Sprva začnemo z majhnim številom počasnih, natančnih izvedb in šele nato postopoma povečujemo hitrost in intenzivnost.
V nadaljevanju rehabilitacije program razširimo z vključitvijo variacij hoje (hoja nazaj, spremembe smeri) in ob koncu uvedemo počasen tek na tekalni stezi, s čimer dodatno krepimo še aerobno zmogljivost.
V kliniki našo terapijo izboljšamo tudi z uporabo vrhunske opreme fizikalnih aparatov kot so EMS DOLORCAST udarni valovi, PERISO DIAMAGNETNA terapija, ULTRAZVOČNA krio terapija, SIXTUS in HITOP visokotonska vitalizacija tkiva in bioaktivacija.
V zadnjih fazah rehabilitacije vse doseženo prenesemo še v vsakdanje aktivnosti in uvedemo športno-specifične vaje glede na posameznikove cilje in potrebe. Pomembne je tudi trening pliometrije s čimer posameznika pripravimo na gibalne izzive vsakdanjika.
Kakšna je prognoza?
Ker je tveganje za ponoven izpah pogačice kar 20% do 40 %, je pomembno, da s fizioterapijo vztrajamo približno 2 do 3 mesece z namenom zagotavljanja ustrezne moči obkolenskih mišic in stabilnosti sklepa.
Čeprav se normalna gibljivost in funkcionalnost povrneta, pacienta opozorimo na izogibanje počepanju in klečanju, ki bi izpah lahko ponovno izzvala!
V kliniki Medicofit z ustrezno rehabilitacijo zagotavljamo najboljšo pripravo za vaše nove življenjske izzive! Ne odlašajte in se na termin pregleda za vaše koleno k nam naročite še danes!
VIRI
Hayat Z, El Bitar Y, Case JL. Patella Dislocation. [Updated 2023 Jul 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538288/
Loudon JK. BIOMECHANICS AND PATHOMECHANICS OF THE PATELLOFEMORAL JOINT. Int J Sports Phys Ther. 2016 Dec;11(6):820-830. PMID: 27904787; PMCID: PMC5095937.
Samelis PV, Koulouvaris P, Savvidou O, Mavrogenis A, Samelis VP, Papagelopoulos PJ. Patellar Dislocation: Workup and Decision-Making. Cureus. 2023 Oct 9;15(10):e46743. doi: 10.7759/cureus.46743. PMID: 38021800; PMCID: PMC10631568.
Duthon, V. B. (2015). Acute traumatic patellar dislocation. Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research, 101(1), S59–S67. https://doi.org/10.1016/j.otsr.2014.12.001
Respizzi S, Cavallin R. First patellar dislocation: from conservative treatment to return to sport. Joints. 2014 Aug 1;2(3):141-5. doi: 10.11138/jts/2014.2.3.141. PMID: 25606558; PMCID: PMC4295683.