V teh dneh ne pozabite: tudi živali lahko doživijo vročinski udar

Foto: Profimedia

V času visokih temperatur moramo ustrezno poskrbeti tudi za živali, opozarja Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Med ključnimi ukrepi za zaščito živali pred vročino so: zagotavljanje zadostne količine vode in sence, omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure ter prevažanje živali v nočnem času.

Pri visokih zunanjih temperaturah hišnih živali ne puščamo v parkiranih vozilih, zanje pa so lahko smrtno nevarni tudi drugi zaprti neprezračeni prostori ali zgolj izpostavljenost soncu brez možnosti umika v senco.

Če žival doživi vročinski udar

Visoka temperatura lahko pri živali povzroči vročinski udar, ki se nemalokrat konča s poginom. Ob vročinskem udaru moramo prizadeto žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in jo ohlajati z mlačno vodo (tuš, gumijasta cev, reka, jezero, morje in podobno), glavo naj ima dvignjeno. Nujno je tudi takoj poiskati veterinarsko pomoč.

Nujen dostop do sence za vse!

Neposredna izpostavljenost živali soncu pri visokih temperaturah pomeni veliko tveganje za vročinski udar. Zato je nujno, da imajo živali, ki so ves čas na prostem, možnost umika v senco. Ta je lahko bodisi naravna (drevesa in grmovje) ali umetna (nadstreški). Senco morajo nujno imeti tudi živali, ki so privezane.

Objekti, v katerih bivajo rejne živali, morajo biti pri visokih temperaturah ustrezno zračeni, saj se s tem preprečuje preveliko povišanje temperature v prostoru, hkrati pa to omogoča boljšo kakovost zraka.

Ne več kot 35 stopinj

V dneh, ko je temperatura 30 stopinj Celzija ali več, morajo imeti vse živali na voljo zadostno količino vode, kar lahko pomeni tudi več kot običajno. Dobra hidracija je nujna za ohlajanje, sploh, če gre za vrste, ki se ohlajajo s potenjem (na primer konji) ali dihanjem (na primer govedo in prašiči).

Če je le mogoče, jih ne prevažamo pri temperaturah nad 30 stopinj Celzija. Temperatura v prevoznem sredstvu, kjer se prevažajo živali, namreč ne sme preseči 35 stopinj Celzija, kar pa je težko ali nemogoče doseči v neklimatiziranih vozilih, če je zunaj več kot 35 stopinj Celzija. Prevozi naj se izvajajo v zgodnjih jutranjih urah ali ponoči, pri čemer ne smemo pozabiti, da lahko na čas potovanja vplivajo cestni zastoji.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,724
19.11.2024 ob 15:38
399
19.11.2024 ob 15:13
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close