Preden bo prepozno: Ključna zaščita, na katero pogosto pozabimo!

M. Ć., 14. avgust 2024
Infektologija
Foto: Profimedia

Poletje je čas brezskrbnosti, sonca in morskih užitkov. Ko z veseljem pripravljamo torbo za na plažo, se ne pozabimo zaščititi pred sončnimi žarki. A medtem ko skrbno pazimo na svojo kožo, pogosto zanemarimo še eno pomembno obliko zaščite, ki jo naše telo potrebuje – zaščito pred HPV.

Poletje je čas, ko nas sonce vabi na plažo, morje nas hladi, veter pa prijetno boža našo kožo. To je obdobje sprostitve, oddiha od vsakdanjih skrbi in brezskrbnega uživanja v sončnih dneh. Ko pakiramo torbo za na plažo, nikoli ne pozabimo na sončno kremo – zaščito pred škodljivimi UV-žarki. A medtem ko skrbimo za svojo kožo pred soncem, pogosto spregledamo še eno pomembno obliko zaščite, ki jo naše telo potrebuje – zaščito pred HPV. Kljub brezskrbnosti, ki jo prinaša poletje, je pomembno, da se zavedamo nevarnosti, ki jih lahko prinesejo poletne simpatije in avanture.

HPV in njegov vpliv na zdravje

Humani papilomavirus (HPV) je zelo pogost virus, ki se prenaša predvsem prek spolnih stikov. Poznamo več kot 200 različnih genotipov HPV, od tega približno 45 povzroča okužbe spolovil, zadnjika in žrela. Večina okužb s HPV ne povzroča simptomov in izgine sama od sebe, vendar lahko dolgotrajna okužba z visokorizičnimi genotipi virusa privede do predrakavih sprememb in celo raka. Najpogostejša oblika raka, povezana s HPV, je rak materničnega vratu, vendar virus lahko povzroči tudi druge vrste raka, kot so rak penisa, vulve, vagine, zadnjika in ustnega žrela. Napačno je prepričanje, da je HPV »stvar« žensk – HPV ne izbira spola.

Dejavniki tveganja

Med najpomembnejšimi dejavniki tveganja so zgodnja spolna aktivnost, pogosti spolni stiki z različnimi partnerji, neuporaba kondoma, kajenje, oslabljen imunski sistem in prisotnost drugih spolno prenosljivih okužb. Prav tako so nekatere genetske predispozicije lahko povezane z večjim tveganjem za razvoj raka zaradi okužbe s HPV.

Foto: Šimen Zupančič

“V današnjem času mladi vstopajo v spolno življenje veliko prej kot v preteklosti, hkrati pa ženske rojevajo kasneje. Zato se mnoge ženske soočajo s posledicami okužbe s HPV že pred porodi. Čeprav je terapija predrakavih sprememb običajno minimalno invazivna, so možni zapleti v nosečnosti,” opozarja Katarina Jerman, dr. med., specialistka ginekologije, porodništva in spolne medicine.

Kako se virus prenaša

HPV se prenaša s spolnimi odnosi, vendar ne le z vaginalnim ali analnim spolnim odnosom. Virus se lahko prenaša tudi s tesnimi spolnimi stiki, ki vključujejo stik kože s kožo, kot so oralni spolni stiki ali dotikanje genitalij. Prenos je še posebej verjeten, če je koža poškodovana ali sveže depilirana, saj to omogoča virusu lažji vstop v telo. Brazilska depilacija je pred dopustom pogosto na seznamu “must-have” priprav na poletje, vendar je po njej koža poškodovana in občutljivejša. Tveganje za okužbo z virusom HPV je takrat večje, saj sveže depilirana, poškodovana koža predstavlja idealno vstopno točko za virus. Čeprav se koža hitro zaceli, je priporočljivo, da se po depilaciji izognemo dotikanju in spolnim odnosom vsaj en dan.

Dr. Jerman pojasnjuje: “Večina oseb se okuži že kmalu po začetku spolne dejavnosti, zato je pogostost okužb najvišja pri mladostnikih in mlajših odraslih med 15. in 25. letom. V ambulantah imamo veliko mladih deklet, pri katerih odkrijemo predrakave spremembe na materničnem vratu. Mnoge med njimi so še pred porodi, zato pogosto slišimo, da o tem niso razmišljale in če bi vedele, bi ukrepale že prej, preventivno.”

Zato je treba ponovno poudariti ABC-pravilo varne in zdrave spolnosti:

  • A – Abstinenca (da mladi ne hitijo v spolne odnose),
  • B – Bodi zvest (imamo stalnega spolnega partnerja),
  • C – Kondom (edina mehanska zaščita, ki do neke mere varuje pred spolno prenosljivimi boleznimi). Možne posledice okužbe

Dolgotrajna okužba z visokorizičnimi genotipi HPV lahko privede do različnih vrst raka. Najbolj poznan je rak materničnega vratu, vendar HPV lahko povzroči tudi raka penisa, vulve, vagine, zadnjika in ustnega žrela. Vsak od teh rakov je lahko življenjsko nevaren, zato je zgodnje odkrivanje in preprečevanje ključnega pomena.

V Sloveniji imamo program ZORA, ki vključuje testiranje žensk s PAP-brisi za predrakave in rakave spremembe na materničnem vratu. Ženskam svetujemo, da se vsake tri leta naročijo na PAP-bris pri svojem ginekologu, saj je le tako mogoče zgodaj odkriti spremembe na materničnem vratu, ki jih je še mogoče zdraviti z minimalno invazivnimi posegi, poudarja dr. Jerman.

Mlad par nasmejan in sproščen, uživata v medsebojni bližini na poletnem dnevu. Romantičen trenutek pred zelenimi vrati v mestnem okolju, ki poudarja poletne avanture in brezskrbnost mlade ljubezni.
Foto: Shuterstock

Cepljenje proti HPV

Na srečo imamo na voljo učinkovito orožje proti HPV – cepljenje. Devetvalentno cepivo, poleg zaščite pred dvema nizkorizičnima genotipoma, nudi zaščito pred okužbami s sedmimi visokorizičnimi genotipi HPV, ki povzročijo približno 90 % raka materničnega vratu. V Sloveniji je cepljenje proti HPV zdaj brezplačno za vse od šestega razreda do 26. leta starosti. Čeprav je poletje čas za odklop in sprostitev, naj bodo vaše odločitve premišljene – tudi ko gre za poletne avanture. Ne odlašajte – zaščitite se in svoje bližnje s pravočasnim cepljenjem proti HPV!

Dr. Katarina Jerman za konec še poudari: “Ginekologi se že nekaj let soočamo z velikim porastom predrakavih sprememb pri ženskah med 20. in 30. letom, ki v mladosti žal niso bile cepljene proti HPV, zato iskreno priporočam cepljenje proti HPV vsem osebam, ki nimajo stalnega spolnega partnerja, ne glede na starost.”

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close