Ploščatocelični karcinom
Spoštovani,
pišem, ker ne vemo več na koga se obrniti. Mami so se že pred leti začele pojavljati bradavice na hrbtiških rok, naknadno pa ji je bila prepoznana tudi aktinična keratoza. Kljub obiskih pri dermatologih (termini niso bili pogosti, ker so čakalne dobe zelo dolge), so se izkazale nekatere spremembe na hrbtiščih rok za bazalnocelični in ploščatocelični karcinom. Mami so naknadno kirurško odstranjevali omenjene tvorbe s transplatacijo kože. Žal, se transplantant ni prijel, zato so morali postopek ponoviti, kar je za mamo zelo mučno, saj ni bila zmožna uporabljati rok. Kasneje so se omenjene tvorbe pojavile tudi na obrazu in ušesu, ki so bile tudi kirurško odstranjene. Na maminih rok, se še vedno pojavljajo novotvorbe, do dermatologov, pa težko pridemo, navkljub napotnicam pod stopnjo nujnosti zelo hitro. Naknadno so se pojavile tudi 4 lezije na levem stopalu, histološki izvidi so pokazali, da gre znova za ploščatocelični karcinom, predvidena je znova kirurška odstranitev s transplatacijo kože. Trenutno imamo tudi napotnico za onkološki pregled. Upam, da dobimo kmalu datum…Nazadnje smo bili tudi pri samoplačniški ambulanti, vendar so vsi nekolko presenečeni nad stanjem in pojavom novotvorb in so mnenja, da spada zdravljenje pod področje onkologije. Na tem mestu, nas zanima, kako naprej. Ali obstaja možnost zdravljenja, ki ne bi vključevala le odstranitve tvorb, kot je npr. zdravljenje s Cemipilmabom (kot je predlagala ena izmed dermatologij) oziroma kakršnakoli druga alternativa, saj nam ni jasno zakaj vedno znova nastajajo novotvorbe, konstantna kirurška odstranitev le – teh pa za nas predstavlja konstanten stres. Ali se lahko ugotovi vzrok nastanka teh sprememb, oziroma kam naj se napotimo, da rešimo trenutno stanje. Naj omenim, da mama jemlje tudi zdravilo Jakavi (zaradi goste krvi), ne vemo pa, ali je možno, da bi jemanje tega zdravila povzročalo stanje sprememb na koži.
Hvala za vaš odgovor, kakršnakoli pomoč bi nam zelo pomagala.
Pozdravljeni,
hvala za vprašanje. Ja, dolgoročni podatki za ruksolitinib (Jakavi) so pokazali, da je pri uporabnikih zdravila večje tveganje za razvoj kožnega raka in da je ta nekoliko bolj agresiven in ponavljajoč kot pri ljudeh, ki Jakavija ne jemljejo. Tako da je to dvoje pri vaši mami povezano.
Glede terapije pa je operativni poseg seveda najboljša možnost, vendar v primerih, ko je operativno polje preveliko ali pa je na mestih, kjer operacija ni možna (npr. veke), se priporoča bodisi lokalna krioterapija ali obsevanje ali lokalna ‘kemoterapija’. Na Onkološkem inštitutu vam bodo pojasnili te možnosti zdravljenja. Seveda je izbira zdravljenja odvisna od starosti, pridruženih bolezni in stanja zmogljivosti vaše mame. Vsekakor je pri ponavljajočih rakih kože potrebna celostna obravnava s strani onkologa.
Vse dobro vam in vaši mami,
Jana Pahole