Najpogostejše napake pri umivanju zob

Oglasno sporočilo , 10. junij 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Zobozdravstvo Diamant

Redno umivanje zob je temelj ustne higiene, ki pomaga preprečevati zobno gnilobo, bolezni dlesni in slab zadah. Kljub temu pa mnogi med nami delamo napake, ki lahko zmanjšajo učinkovitost tega vsakodnevnega rituala. Nepravilna tehnika, napačna izbira zobne ščetke ali prekratek čas ščetkanja so le nekatere izmed pogostih napak, ki lahko ogrozijo zdravje naših zob in dlesni.

Zobje so od nekdaj simbol zdravja in lepote, kajti sijoč nasmeh odraža skrb, ki jo namenimo svoji ustni higieni, kar navsezadnje v dobršni meri pokaže tudi naše ključne osebnostne lastnosti. Ne čudi torej, da se mnogi med nami odločijo za beljenje zob, s katerim poskrbijo za filmski nasmeh.

A zobje navkljub temu nimajo le estetske vrednosti. Njihova osnovna naloga je žvečenje, trganje in grizenje hrane, medtem ko na splošno skrbijo za kostno strukturo čeljusti ter pomembno vplivajo na govor. Poleg tega kažejo zdravstveno stanje celotnega organizma, ker ustrezna ustna higiena dolgoročno zmanjšuje tveganje za nastanek številnih bolezni, med njimi bolezni dlesni, ki privedejo do izgube zob.

Vsekakor velja, da imata površna, nedosledna higiena in neredno obiskovanje zobozdravnika širše zdravstvene posledice, toliko bolj, ker zobje nimajo sposobnosti samoobnavljanja. Če ne drugega, pa pravilna skrb za zobe prihrani marsikatero neprespano noč in nepotreben obisk zdravnika, v primeru večjih posegov celo povsem neupravičen izdatek.


Sestava zob

Trd izrastek v čeljusti, imenovan zob, se deli na štiri skupine: na sekalce, podočnike, ličnike in kočnike. Njihovo število je odvisno od starosti, saj imajo otroci 20 mlečnih zob, odrasli pa 32 stalnih (število zaradi modrostnih zob nekoliko variira od posameznika do posameznika). Sestavljeni so iz zobne krone, vratu in korenine, ki jo prekriva cement, pri čemer je vidna izključno zobna krona, prekrita s sklenino, za osrednje zobno tkivo pa šteje zobovina, obdana z zobno pulpo. Vsaka zobna korenina ima tudi zobni živec.

Zobje so vpeti v bodisi zgornjo bodisi spodnjo čeljust, za vezne strukture pa veljajo pozobnica (specialno vezivno tkivo, ki prehaja v vezivo dlesni neposredno ob zobnem vratu), dlesen (sluznica ustne votline, ki se prilega obema čeljustnicama), cement (kostna snov) in alveloarna kost (prepletena kostnina).

Foto: Zobozdravstvo Diamant

Najtrša snov našega telesa pripada sklenini, sestavljeni iz kalcijevega hidroksiapatita (96 %) in organskih snovi ter vode (4 %), in se ob neustrezni ustni higieni dokaj hitro poškoduje, zaradi neumivanja pa nemalokrat obarva. Vse našteto številne pripelje do beljenja zob, ki v osnovi ni škodljivo, lahko pa zaradi prepogostosti ali nepravilnega izvajanja povzroči poškodbo dlesni ali občutljivost vseh oziroma nekaterih zob.


Temeljna načela pravilnega umivanja zob

Četudi zobozdravnik vsaj na začetku pri malodane vsakem obisku zobne ordinacije tako otroke kot njihove starše pouči o pravilni tehniki umivanja zob in jih po potrebi opozori na napake, se zdi, da o umivanju zob še vedno ne vemo dovolj.

Ne samo umazanija, ki je najpogostejši razlog za izgubo zob, temveč tudi zabarvanost, zaradi katere je potrebno beljenje zob, sodijo med vsakodnevne težave, a se je tem z nekaj znanja in minimalnim trudom zlahka mogoče izogniti.

Izbira zobne ščetke

Najbolj razširjena napaka, s katero se soočajo tako otroci kot odrasli, je izbira neustrezne zobne ščetke.

Če je nekoč veljajo, da je umazanijo z zobnih ploskev mogoče odstraniti le z zobno ščetko trdih ščetin in agresivnim ščetkanjem, stroka dandanes opozarja, da do učinkovitega umivanja zob pripelje izključno zobna ščetka visokega števila mehkih ščetin.

Trde ščetine skozi leta uporabe namreč povzročijo poškodbe sklenine in umikanje dlesni, s čimer se poveča tveganje za nastanek zobnih obolenj, zobje pa postanejo občutljivi. Namen ščetkanja je, da zobna ščetka temeljito očisti vse zobne ploskve in s ščetinami doseže tudi težje dostopna mesta, česar trde ščetine, ki se ne upogibajo, ne morejo zagotoviti.

Prav zato se poleg zobne ščetke priporoča uporaba medzobnih ščetk, zobne nitke, strgala za jezik in drugih zobnih pripomočkov, medtem ko naj bi se ščetka zamenjala vsak mesec, zagotovo pa vsaj vsake tri mesece.

Izbira zobne paste

V zadnjih letih se izjemno veliko govori o sestavi različnih zobnih past, vse več pa je tudi takšnih, ki so prilagojene točno specifičnemu namenu.

Določene znamke tako preprečujejo skelenje, druge ohranjajo zdravje dlesni, tretje preprečujejo nastanek kariesa, četrte učinkovito poskrbijo za beljenje zob. Neodvisno od vseh njih navkljub številnim nasprotnikom še vedno velja, da nastanek kariesa preprečujejo (izključno) flouridi. Ti remineralizirajo sklenino in jo naredijo odpornejšo proti v ustni votlini stalno prisotni kislini, proizvedeni s strani bakterij.

Foto: Zobozdravstvo Diamant

Da bi dodatno zaščitili zobe je tako nujno izbrati zobno pasto s fluoridi, saj bo ta poskrbela za zdravje celotne ustne votline.

Način ščetkanja

Nekoč je marsikdo zobe ščetkal s potegi z leve proti desni oziroma z desne proti levi in si s tem uničil zobe. Dandanes je jasno, da pravilno ščetkanje poteka od dlesni proti vrhu zoba, najbolje pod kotom 45°, ki omogoči čiščenje prostora med dlesnijo in zobom, kjer se skriva največ oblog.

Foto: Zobozdravstvo Diamant

Umazanijo sicer učinkovito odstranijo tudi nežni krožni gibi, s katerimi se sočasno izvede masaža dlesni, ki poskrbi za prekrvavitev dlesni. A ne glede na smer ščetkanja, če je ta le pravilna, ostaja bistvenega pomena, da je to enakomerno, saj v nasprotnem prihaja do tega, da določene zobne ploskve očistimo temeljito, druge pa sploh ne.

Trajanje ščetkanja

Večino nas so starši in zobni strokovnjaki učili, da moramo zobe ščetkati tri minute, in to vsaj zjutraj in zvečer, po potrebi celo večkrat. Ta napotek še vedno sodi med priporočena pravila, posebej za vse tiste, katerih ustna higiena kaže na pomanjkljivosti.

Kljub temu pa je v letih raziskovanja stroka prišla do spoznanja, da, v kolikor se ščetkanje izvaja redno in pravilno, zadostuje umivanje zob enkrat tekom dneva (24 ur), in to brez potrebe po beljenju zob.

Prej kakor na trajanje in pogostost ščetkanja je torej pozornost treba nameniti tehniki ščetkanja, vsekakor pa je zaželeno, da zobe umijemo zvečer, pred spanjem, ker s tem preprečimo nastajanje kariesa ter zobnih oblog.

V primeru težav po rešitev v ambulanto Zobozdravstva Diamant

Navkljub dobri ustni higieni se zgodi, da se zobje zabarvajo ali da ob nesreči ali iz kakršnegakoli drugega razloga izgubimo enega ali več zob. Takrat je potrebno čim prejšnje, predvsem pa ustrezno ukrepanje.

Zobozdravstvo Diamant vsem pacientom poleg standardnih zobozdravstvenih storitev ponuja možnost beljenja zob s pomočjo opornic ali lučke Fläsh, prav tako vstavitev zobnih vsadkov (implantatov), kot tudi izvajanje metode All-on-4 z namenom izognitve sinusu ali živcu.

Pri tem implantati vsekakor še vedno veljajo za najuspešnejšo rehabilitacijo brezzobih pacientov, katere rezultat je povsem naraven videz, metoda All-on-4 pa po drugi strani omogoča takojšnjo obremenitev, a je pred izvedbo tako enega kot drugega posega potreben temeljit posvet s strokovnjakom.

Foto: Zobozdravstvo Diamant

Za razliko od teh beljenje zob velja za povsem standarden postopek, zanj pa se odločajo pacienti vseh starosti. Barva sklenine se namreč od pacienta do pacienta razlikuje, na kar vplivajo debelina sklenine, položaj zoba, njegova površina in struktura spodaj ležečega dentina ter zunanji (življenjski slog, predvsem kajenje, tip zaužite hrane in pijače, ustreznost ustne higiene) in notranji dejavniki (karies, zalivke, uživanje določenih zdravil).

Zobozdravstvo Diamant pacientom ponuja visokokakovostne nadstandardne storitve, ki jih zdravstvena zavarovalnica ne krije. Ponaša se s kratkimi čakalnimi dobami, kakovostnimi storitvami, prilagojenim delovnim časom in strokovno usposobljenim zobozdravstvenim osebjem, ki je pacientom na voljo za dodatna pojasnila ter diskusije glede beljenja zob in drugih, tudi povsem osnovnih zobozdravstvenih storitev.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,505
04.11.2024 ob 19:14
298,332
04.11.2024 ob 15:36
113,052
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close