Ker so potovanja postala hitra in udobna, se jim tudi nosečnice ne odpovedujejo. Tveganje za potovanje pa naj kljub temu oceni izbrani ginekolog, in sicer na podlagi anamneze, gestacijske starosti in ginekološkega pregleda. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa pravijo, da so potovanja za nosečnice, ki pod srcem nosijo enega otroka, pred 36. tednom dokaj varna, kljub temu pa obstaja več stvari, ki jim jih odsvetujejo, med drugim tudi počitnice v manj razvitih državah s slabo zdravstveno oskrbo, pot na področja z visokim tveganjem za malarijo in rumeno mrzlico ter izbruhi zike.
NIJZ pravi, da je pri nosečnicah idealen čas za potovanje v drugem tromesečju nosečnosti, to je med 14. in 28. tednom. Takrat ni več jutranjih slabosti, nevarnosti za spontani splav, maternica še ni tako velika, da bi ovirala gibanje, v tem obdobju so redki prezgodnji porodi, preeklampsija in krvavitve.
Nekaj splošnih nasvetov (Vir: NIJZ):
- Zaradi večje možnosti dehidracije in okužb sečil v nosečnosti je smiselno poskrbeti za vnos zadostnih količin tekočin (2 do 3 litre dnevno).
- Izogibati se je treba neposredni izpostavljenosti soncu.
- Telesna aktivnost naj bo zmerna, izogibati se je treba kontaktnih športov in aktivnosti, kjer je večja verjetnost padcev (jadranje, kolesarjenje, smučanje).
- Odsvetuje se pohodništvo na višino nad 3600 m zaradi hipoksije in odmaknjenosti do zdravstvene službe.
- Plavanje je priporočeno, vendar zaradi večje možnosti krčev v nogah le v spremstvu. Po končanem kopanju se svetuje tuširanje in menjava mokrih kopalk s suhimi.
- Kopanje v vročih bazenih se odsvetuje zaradi večje možnosti vaginalnih okužb.
- Potapljanje se odsvetuje zaradi nevarnosti dekompresijske bolezni pri plodu.
Na dolge lete v kompresijskih nogavicah
Pri vožnji v avtu je treba paziti, da varnostni pas ni napet preko trebuha. Sedeč položaj je potrebno vsake 2 do 3 ure prekiniti s kratkim sprehodom.
Poleti z letalom so pri večini letalski družb dovoljeni do dopolnjenega 36. tedna nosečnosti, pri večplodni nosečnosti pa do 32. tedna. “Kot vsem ostalim se med poletom tudi nosečim ženskam svetuje uživanje zadostne količine tekočin in odsvetuje alkohol in kofein. Pri poletih, ki trajajo več kot štiri ure, se za znižanje tveganja globoke venske tromboze, svetuje nošnja ohlapnih oblačil, udobnih čevljev, razgibavanje na dve uri, sedež ob prehodu, kompresijske nogavice,” pišejo pri NIJZ.
Pozor pri potovanjih na ladjah. Večina ladjarskih družb vkrcanja na ladjo/križarko po informacijah NIJZ ne dovoli po 28. tednu nosečnosti. Zgodi se lahko tu, da bodo za vkrcanje zahtevali potrdilo ginekologa o višini nosečnosti. Na plovilih je potrebna dodatna pazljivost, saj se pogosteje pojavljajo potovalna slabost, prebavne težave (virusne okužbe), poškodbe /padci zaradi morebitnih nepričakovanih premikov plovila.
Cepljenje v nosečnosti
Čeprav podatki o varnosti cepiv pri nosečnicah niso popolnoma razjasnjeni, ker se iz etičnih razlogov v kontrolirane znanstvene raziskave nosečnic ne vključuje, nosečnice cepijo z vsemi inaktiviranimi (mrtvimi cepivi), kot je cepljenje proti hepatitisu A in B, meningokoknemu meningitisu, otroški paralizi, proti tifusu in japonskemu encefalitisu. Nosečnic ne smemo cepiti z živimi cepivi, kot je cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkam ter proti noricam. Izjema pri cepljenju z živimi cepivi je cepljenje proti rumeni mrzlici. “Kadar potovanja v malarična področja nosečnica ne more odložiti, se mora zaščititi na enak način kot vsi ostali potnik, in sicer s splošnimi koraki za preprečevanje pikov komarjev (obleka, repelent, zaščitne mreže) in hkrati tudi z zdravili antimalariki.”
Pri katerih težavah je treba takoj obiskati zdravnika
- huda bolečina v trebuhu ali mali medenici
- krvavitev iz nožnice
- odtekanje plodovnice
- popadki
- znaki preeklampsije: nenadno otekanje obraza in rok, hud glavobol, motnje vida, povišan krvni tlak, hude bolečine v žlički
- bruhanje z drisko in dehidracijo
- znaki globoke venske tromboze (otečena in boleča noga)
- znaki pljučne embolije (nenadno težko dihanje)
Dopolnite potovalno lekarno
“Na potovanju naj ima nosečnica s sabo materinsko knjižico, cepilno knjižico, urejeno zdravstveno zavarovanje za tujino,” razlagajo pri NIJZ, kjer nosečnicam še svetujejo, naj v običajno potovalno lekarno vključijo še:
- prenatalne vitamine in zdravila, ki jih jemlje tudi doma
- zdravila proti slabosti in bruhanju
- zdravila za znižanje/uravnavanje želodčne kisline
- vaginalne antimikotike (zdravljenje vaginalnih glivičnih obolenj)
- odvajalo in protihemoroidna mazila
- spazmolitik (proti krčem)
- od analgetikov se lahko jemljejo paracetamol, tramadol, metamizol, nesteroidni antirevmatiki (ne v tretjem trimestru)
- aparat za merjenje krvnega tlaka