Najdi forum

Izvid MR RAME

Pozdravljeni!

Prosim za razlago izvida in ukrep?

MR preiskava desne rame:

AC sklep je primeren.

Sled tekočine v SA-SD burzi subakromialno in v področju lateralnega recesusa.

Akromiohumeralna razdalja je na spodnji meji normalnega.

Vse tetive rotatorne manšete so ohranjene in brez znakov poškodbe, tetiva supraspinatusa ima

nakazano povišan signal anteriornih burzalnih vlaken.

Ni znakov atrofije ali maščobne infiltracije mišic rotatorne manšete.

Tetiva dolge glave bicepsa leži na anatomskem mestu in ima kontinuiran potek.

Signal kostnine je normalen.

Mnenje:

Ožja akromiohumeralna razdalja z majhnim izlivom v SA-SD burzi in nakazano tendinozo

burzalnih vlaken tetive supraspinatusa – verjetno spremembe v sklopu subakromialne utesnitve.

Spoštovani,

iz vašega izvida MR preiskave desne rame je razvidno, da so vsi strukturni elementi, kot so AC sklep, tetive rotatorne manšete in tetiva dolge glave bicepsa, ohranjeni in brez znakov poškodbe.

Vidna pa je zmanjšana razdalja med akromionom in nadlahtnico – dvema kostema v predelu ramenskega sklepa, kar lahko povroča bolečino in opisano draženje. Subakromialna utesnitev je ena izmed najpogostejših težav po dopolnjenem 40. let starosti. Zaradi ukleščenja/stiskanja tetive supraspinatusa ob določenih gibih, so lahko prisotne bolečine, sprva predvsem ob gibih nad višino prsnega koša, kasneje tudi ob manjših obreenitvah. Pomembno je, da omenjena tetiva ni pretrgana.

Priporočam vam kvalitetno fizioterapijo oz. obravnavo pri fizioterapevtu, ki obvlada tudi manualno terapijo. Upam, da sem vam težavo obrazložila na kar se da razumljiv način. Z ortopedskega stališča operacija ni potrebna.

Lep pozdrav!

dr. Mateja Sirše, dr. med., spec. ortopedske kirurgije, *** www.ortovital.si *** Kontakt: Ambulanta Zdravje, 030 704 429, [email protected], *** ASANTIS, kirurški in laserski center, 031 876 104, [email protected] ***

Spoštovani,

Prosim razlago MR pregleda leve rame:

– Vzdolž glenoidnega labruma ni prepričljivih patoloških sprememb, glede na videz gre za anatomsko varianto Bufordovega kompleksa z zadebeljenim srednjim glenohumeralnim ligamentom

Vse drugo je opisano kot primerno, ni izliva, ni lezij, ni posebnosti, ni patologije.

Na MR preiskave velikih sklepov me je zaradi bolečin napotil revmatolog. Zanima me tudi, kaj še lahko storim v zvezi z bolečinam, kaj priporočate (jem glukozamin, MSM in kolagen, hodim v hribe in telovadim)

Zahvaljujem se za razlago in vas lepo pozdravljam.

Pika

Spoštovani,

MR izvid vaše rame ne kaže na kakšno posebno obolenje. Opisani Buffordov kompleks je namreč prirojena normalna varianta vezivnega obroča v rami, ki je na enem delu nekoliko stanjšana, zaradi česar je nato zadebeljen srednji glenohumeralni ligament (kot je opisano). To vam torej naj ne povroča skrbi, tudi ni stanje, ki bi se ga kakorkoli zdravilo ali bi samo po sebi povročalo težave/bolečine, saj je prisotno praktično že od rojstva. Če ste nesigurni oz. so se bolečine pojavile po kakšni poškodbi, je morda smiselno opraviti še kakšno bolj specialno slikanje (kot npr. MR/CT s kontrastom – vendar gre za invazivno preiskavo, kjer vam v ramo vbrizgajo kontrastno sredstvo).

Preiskavo običajno odredi ortoped.

Glede na to, da ste bili v obravnavi pri revmatologu, predvidevam, da ste imeli težave z večimi sklepi? Če so izkjučili revmatsko bolezen, vam predlagam pregled pri ortopedu in pa fizioterapijo. Ti se lahko osredotočijo na odpravo neravnovesij med mišicami, ki so lahko razlog za bolečine v sklepih, ko ne najdemo drugega vzroka. Nekaj teh vaj najdete tudi na spletu (vaje za rotatorno manšeto/rotator cuff exercises).

Upam, da sem vam pomagala!

Lep pozdrav

dr. Mateja Sirše, dr. med., spec. ortopedske kirurgije, *** www.ortovital.si *** Kontakt: Ambulanta Zdravje, 030 704 429, [email protected], *** ASANTIS, kirurški in laserski center, 031 876 104, [email protected] ***

New Report

Close