Piščanci, kot številne druge živali, lahko ne kažejo nobenih znakov bolezni, a so kljub temu prenašalci bakterije. Bakteriji kampilobakter in salmonela se nahajata v notranjosti piščanca, na primer v črevesju, vendar se ob zakolu teh živali lahko razširita po mesu.
Glavni povzročitelji črevesnih okužb, povzročenih s perutninskim mesom, so salmonele, kampilobakter, listerija (Listeria monocytogenes), zlati stafilokok (Staphylococcus aureus), med katerimi največ okužb povzročajo salmonele in kampilobakter, navaja NIJZ.
Če se bakterija lahko raznese, zakaj je torej ni priporočljivo oprati?
Bakterije, ki se zadržujejo na površini mesa, se med kuhanjem uničijo. Zato uživanje surovega piščanca nikoli ni dobra ideja. Vendar, ne le, da je pranje piščančjega mesa nepotrebno, ampak s pranjem tudi povečamo možnost okužbe, saj se nekuhan piščančji sok raznese po umivalniku in lahko tudi okolici.
Pri rokovanju s surovim piščančjim mesom je zelo pomembno, da pravilno umivamo roke.
Kaj je ključno pri rokovanju s surovim piščančjim mesom?
Kot je povedala Ellen Shumaker, strokovna sodelavka na državni univerzi Severna Karolina, ki je sodelovala v raziskavi, s katero so skušali dognati, ali lahko izobrazijo ljudi, da prenehajo umivati perutnino pred kuhanjem, so morali udeleženci pripraviti piščančjo solato iz mesa, okuženega z neškodljivim sevom bakterije E. coli.
V testni kuhinji so nato opravili bris, da bi ugotovili, kako daleč se je bakterija razširila. Izkazalo se je, da je pri ravnanju z mesom ključnega pomena, da si ne pozabimo umiti rok, saj so kuhinjske površine onesnažili tisti, ki so oprali meso, kot tudi tisti, ki ga niso.
35 odstotkov udeležencev je umivalo ali izpiralo piščanca. 30 odstotkov udeležencev je to počelo, da bi odstranili kri in sluz, 19 odstotkov pa zato, ker njihovi družinski člani perejo piščanca.
Vira:
- https://www.iflscience.com/should-you-wash-chicken-before-cooking-it-73453
- https://nijz.si/moje-okolje/varnost-zivil/ravnanje-s-surovim-perutninskim-mesom-v-domaci-kuhinji/