Jasona Padgetta iz Tacome v Washingtonu so leta 2022 v nekem baru brutalno napadli. V zadnji del glave je prejel več udarcev in se zgrudil. A tudi, ko je bil na tleh, ga napadalci niso prenehali brcati. Izpustili so ga šele po tem, ko jim je dal svojo usnjeno jakno. Po napadu so takrat 31-let starega moškega prepeljali v bolnišnico, kjer so ugotovili, da je doživel pretres možganov in poškodbo ledvic. Še isti večer so ga izpustili domov.
Jason se je prebudil v novo resničnost. “Naslednje jutro sem stal v svoji kopalnici in strmel v tekočo vodo, ki je tekla iz pipe,” v svoji avtobiografiji pravi Padgett, ki je takoj občutil, da se je nekaj spremenilo. V vsem je nenadoma videl določene vzorce in se navdušil nad vodnimi črtami, ki so, kot pravi, “tekle pravokotno iz pipe”. To pa še ni vse. Nenadoma je razumel zapletene matematične teorije – razvil pa je tudi obsesivno kompulzivno motnjo, depresijo in posttravmatsko stresno motnjo, saj se je z novo realnostjo sprva težko soočal.
Savanti ali učenjaki
Padgett, ki se je v mladosti požvižgal na šolo in raje skakal za dekleti ter delal v trgovini s pohištvom, je bil eden od le 40 ljudi, ki so jim diagnosticirali pridobljeni savantov sindrom, pri katerem nekoč normalna oseba po možganski poškodbi nenadoma postane vešča matematike, umetnosti ali glasbe.
Savantov sindrom, savant pomeni učenjak, opisuje ljudi, ki na določenem področju kažejo izjemno nadarjenost. Na pamet znajo recitirati telefonske imenike, iz spomina risati zemljevide mest in spontano poustvarjati klavirske koncerte. Pogosto imajo motnje v duševnem razvoju ali motnje v razvoju. Inteligenčni kvocient mnogih savantov je nižji od 70, torej precej pod povprečjem. Je pa nadpovprečna na njihovem posebnem področju, piše Focus. Alonzo Clemons je na primer lahko s svojimi rokami ustvaril popolne živalske skulpture, samostojno jesti ali si zavezati čevljev pa ni znal. Slepa in duševno prizadeta Leslie Lemke, ki ni imela niti ene učne ure klavirja, je pri 14 letih nenadoma sredi noči na klavir zaigrala koncert Čajkovskega. Koncert je slišala na televiziji … Obstajajo pa tudi savanti z normalnim ali nadpovprečnim IQ-jem.
Talenti, ki so značilni za ljudje s savantovim sindromom, so:
- fotografski spomin
- popoln sluh
- izjemen dolgoročni spomin
- matematični talent
- hitro učenje jezika
- glasbeni talent
Natančen vzrok za pojav tega sindroma še vedno ni znan. Znano pa je, da imajo to sposobnost predvsem ljudje z avtizmom, saj lahko kar polovico vseh savantov uvrstimo na avtistični spekter, in več moških kot žensk (sedem od osmih savantov je moških).
Savantov sindrom je v večini primerov prirojen
Veliko je razprav o vzrokih. Zdi se, da je leva hemisfera ali povezava med levo in desno hemisfero večine savantov poškodovana. Nevrobiologi domnevajo, da desna hemisfera možganov poskuša nadomestiti primanjkljaje v levi hemisferi. Raziskovalci možganov sumijo, da je vzrok za poškodbe zastrupitev s testosteronom med razvojem zarodka. Fantje proizvedejo več testosterona v maternici kot dekleta. Če se ga proizvede preveč, lahko ta prevelik odmerek poškoduje mlado možgansko tkivo.
Druga možna razlaga je napaka v filtrirnem sistemu možganov. Za zaščito pred preobremenitvijo možgani običajno filtrirajo vse dohodne informacije. Tako lahko ljudje dostopajo le do resnično pomembnih stvari. Deli tega filtra pri savantih verjetno ne delujejo. Vse, kar vidijo, slišijo ali preberejo, jim je enako pomembno. Ničesar ne pozabijo in lahko zato prikličete ogromno dejstev.
Savantov sindrom je v večini primerov prirojen, vendar lahko nastane tudi kot posledica nevrološke bolezni ali poškodbe. Padgett je primer tega. Zdravniki menijo, da se je po poškodbi aktiviral speči del njegovih možganov, da bi nadomestil škodo, ki jo je utrpel. Slikanje možganov z magnetno resonanco je pokazalo, da je leva stran bolj aktivirana, še posebej v predelu, kjer ‘živi matematika’. Po diagnozi se je novi genij vpisal na študij matematike in danes pravi, da ne bi ničesar spremenil, čeprav je bilo z novim talentom sprva težko živeti.. “Mislim, da sem živi dokaz, da te sposobnosti spijo v vseh nas. Če se je lahko zgodilo meni, se lahko zgodi vsakomur,” je v svoji avtobiografiji še napisal Padgett.