Ti dve srce parajoči zgodbi sta dokaz, da je treba o raku ozaveščati tudi otroke

Foto: Profimedia

Danes obeležujemo mednarodni dan boja proti otroškemu raku. Gre za svetovno kampanjo, ki ozavešča o raku v otroštvu in mladosti.

Društvo Junaki 3. nadstropja od 5. februarja še bolj goreče opozarja na 15. februar, ko obeležujemo mednarodni dan boja proti otroškemu raku, s katerim želijo dvigniti zavedanje o tej temi.

Kako pomembno je, da zavedanje širimo tudi med otroke, kažeta ti dve zgodbici.
“6-letna deklica mi je zaupala, da so se sošolci ob gledanju filma norčevali iz gologlavih otrok. Učiteljica jim je razlagala, da to ni prav in zraven jokala. Ko jim je učiteljica povedala, da je bil en Junak njen učenec in dekličin bratranec, pa so se umirili in bili bolj prijazni. Ne morem verjeti, da so takšni že v prvem razredu.”
“Ko je moja 7-letna hči, ki je premagala raka, sošolcem povedala, da je morala lulati v kahlo, ker ni smela hoditi po lumbalni punkciji, so jo zafrkavali, da je dojenček.”


“Otroke moramo naučiti, da se iz bolezni in bolnih ljudi/otrok NIKOLI ne norčujemo. Bolezen lahko doleti vsakega. In vsak si kljub bolezni želi biti sprejet med vrstniki,” opozarjajo na Facebook profilu prej omenjenega društva, ki je v sodelovanju s strokovnjaki Kliničnega oddelka za otroško hematologijo in onkologijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani pripravilo nov letak o 10 najpogostejših vrst otroškega raka.

To so:

1. LEVKEMIJA
Je najpogostejša oblika raka pri otrocih. Skoraj tretjina otrok z rakom zboli za to obliko raka. Najpogosteje se kaže z bledico in utrujenostjo zaradi slabokrvnosti, vročino, podplutbami. Lahko so prisotne bolečine v kosteh, trebuhu, težko dihanje … Glavni način zdravljenja je kemoterapija. Pogostejša je akutna limfoblastna levkemija (ALL), ozdravi 80 ostotkov otrok. Pri redkejši akutni mieloblastni levkemiji (AML) ozdravi 65 odstotkov otrok.

Kako lahko pomagate? PRIDRUŽITE SE KRVODAJALSKI AKCIJI. Danes bodo predstavniki društva skupaj s prijatelji, podporniki in vsemi ostalimi, ki se želite pridružiti akciji, donirali kri v Ljubljani, Mariboru in Izoli.

2. MOŽGANSKI TUMORJI ALI TUMORJI OSREDNJEGA ŽIVČNEGA SISTEMA
Zrastejo v možganih, redkeje v hrbtenjači ali ob njej. Lahko so benigni ali maligni. Najpogostejša oblika benignega tumorja je pilocitni astrocitom, najpogostejša oblika malignega pa meduloblastom, ki zraste v malih možganih. Letno pri nas zboli do 20 otrok. Znaki bolezni so glavobol, bruhanje in zaspanost, motnje ravnotežja, vida, škiljenje, težave pri požiranju in govorjenju, poslabšanje sluha. Pojavijo se lahko krči, motnje v gibanju ali občutenju, čezmerno izločanje urina, težave pri odvajanju blata. Otroci so razdražljivi in nimajo teka. Petletno preživetje otrok je 70 odstotkov (velja za benigne in maligne tumorje skupaj). Skoraj vedno po odkritju tumorja sledi operacija. Kadar je tumor maligen, sledijo kemoterapije in/ali obsevanje.

3. LIMFOMI
Limfomi so tumorji, ki nastanejo v limfnem tkivu, najpogosteje v bezgavkah. Hodgkinov limfom se pojavi večinoma v najstniških letih. Letno v Sloveniji za limfomom zboli približno 12 otrok. Prvi znaki so povečane neboleče bezgavke, najpogosteje na vratu. Pojavi se lahko kašelj, težave z dihanjem, povišana telesna temperatura, izguba telesne teže in nočno znojenje. Pozdravi se 85 otrok otrok. Bistven del zdravljenja je kemoterapija, lahko pa tudi obsevanje.

4. NEVROBLASTOM
Je maligni tumor, ki se najpogosteje pojavi v trebuhu v nadledvičnih žlezah, lahko zraste ob hrbtenici v zadnjem delu trebuha, redkeje vratu ali prsnem košu. V Sloveniji se odkrije povprečno pri štirih otrocih letno, večinoma v starosti do štirih let. Znaki so odvisni od mesta rasti tumorja, najpogosteje se pojavi zatrdlina v trebuhu. Pojavi se lahko tudi temnejša obarvanost okoli oči, dihalna stiska, zožena zenica. V prvem letu otrokove starosti se nekatere oblike nevroblastoma spontano umaknejo. Uspešnost zdravljenja je približno 70 odstotkov. Redko zadostuje le operacija, pogosteje intenzivna kemoterapija, včasih obsevanje ali presaditev kostnega mozga.

5. TUMORJI ZARODNIH CELIC ALI GERMINATIVNI TUMORJI
Praviloma zrastejo v središčni črti telesa v trebuhu, prsnem košu, vratu, v možganih ali v gonadah (testisi/ovariji). Lahko so benigni ali maligni, pogosto so mešani. V Sloveniji na leto za to vrsto tumorja zbolijo dva do štirje otroci. Znaki so odvisni od mesta rasti tumorja. To vrsto raka zdravimo s kemoterapijo in operacijo, včasih tudi z obsevanjem. Zdravljenje je uspešno v 80 odstotkih.

Foto: Profimedia

6. RABDOMIOSARKOM
Je najpogostejši tumor v skupini tumorjev mehkih tkiv. V Sloveniji odkrijejo v povprečju letno tri otroke s tem tumorjem. Lahko se pojavi v kateremkoli delu telesa, znaki so odvisno od mesta rasti tumorja. Približno 70 odstotkov otrok se pozdravi. Preživetje je slabo pri razširjeni bolezni, zlasti pri zasevkih v kosteh.

7. OSTEOSARKOM (OSTEOGENI SARKOM)
Osteogeni sarkom običajno zraste v dolgih kosteh rok in nog, najpogosteje okoli kolena. Pogostejši je pri mladostnikih in se kaže z oteklino ter bolečino, ki se stopnjujeta. Lahko pride tudi do zloma kosti. V Sloveniji zdravijo vsako leto približno tri otroke. Po kemoterapijah se tumor skupaj s kostjo, v kateri je nastal, z operacijo odstrani. Manjkajočo kost kirurg nadomesti s protezo. Redko je potrebna amputacija. Zdravljenje se nadaljuje s kemoterapijo. Približno 70 odstotkov otrok se pozdravi.

8. EWINGOV SARKOM
Je zelo maligen kostni tumor, ki hitro raste in zgodaj zaseva. Tipično zraste v ploščatih kosteh, kot so medenica, rebra, vretenca (kostni sarkom) ali v mehkih tkivih (izvenkostni sarkom). Kaže se z oteklino oziroma bulo, bolečino, lahko tudi z vročino. V Sloveniji se vsako leto zdravita povprečno dva otroka s to vrsto raka, najpogosteje v starosti 10 – 18 let. Približno 70 odstotkov otrok se pozdravi. Ta vrsta raka se zdravi običajno s kemoterapijo in pogosto tudi z obsevanjem.

Če želite pomagati, lahko to storite tudi z namensko donacijo za direktno denarno pomoč družinam otrok z rakom:
-z nakazilom na TRR SI56 6100 0002 3978 068, koda namena CHAR, pod namen vpišete “DenarnaPomoc”, za sklic pa SI00 01112023,
-pošljete SMS JUNAKI5 na 1919 in tako prispevate 5 € za otroke z rakom.

9. NEFROBLASTOM ALI WILMSOV TUMOR LEDVIC
Letno v Sloveniji odkrijejo do dva otroka s tumorjem, ki nastane v eni izmed ledvic. Največkrat so otroci brez težav in se zatrdlina zatipa slučajno. Lahko pa se pojavijo bolečine v trebuhu, slabost, zvišan krvni tlak, kri v urinu, otroci izgubijo apetit in imajo zvišano telesno temperaturo. Otrok se najprej zdravi s kemoterapijo, sledi odstranitev ledvice in po operaciji pogosto dodatna kemoterapija, redko obsevanje. Z eno ledvico otrok živi normalno. 90 odstotkov otrok se pozdravi.

10. RETINOBLASTOM
Je maligni tumor očesne mrežnice. V Sloveniji ga odkrijejo pri enem do dveh otrocih letno. Večina se jih z njim že rodi, odkrije pa se najpogosteje med 12. in 18. mesecem, vse do petega leta starosti. Prvi znak je običajno spremenjena zenica v očesu, ki postane motne bele barve, pri fotografiranju iz zenic prizadetega očesa ni tipičnega rdečega odseva. Drugi znaki so lahko škiljenje, razširjena zenica ali slabši vid. Bolezen se zdravi z lokalno terapijo (operacija, ki lahko vključuje odstranitev zrkla, pri manj razširjenih tumorjih krioterapija, laserska terapija), neredko tudi s kemoterapijo. Retinoblastom je ozdravljiv v več kot 90 odstotkih.

Vir: Društvo Junaki 3. nadstropja

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,849
02.12.2024 ob 19:07
1,542
02.12.2024 ob 09:13
917
04.11.2024 ob 15:07
Preberi več

Več novic

New Report

Close