Mislila je, da je le razjeda, ki se noče zaceliti

N. K., 10. januar 2024
OnkologijaStomatologija
V postelji leži moški bolnih, ki za dihanje potrebuje kisikovo masko
Foto: Profimedia

Nekateri specialisti opažajo, da se povečuje število mladih bolnikov z rakom ustne votline.

Tako poroča BBC, ki navaja, da specialisti nimajo razlage za zaskrbljujočo porast števila mladih bolnikov z rakom ustne votline, ki povrhu vsega niti nimajo dejavnikov tveganja.

V javnosti premalo poznana bolezen

“Osebni zdravnik mi je spremembo na jeziku, ki je zgledala kot razjeda, šest mesecev zdravil kot glivično okužbo. Ko to ni pomagalo, je poskusil še z enim zdravilom, nato pa me poslal na biopsijo, ki je pokazala, da imam raka,” pravi Deborah Horsley iz Velike Britanije. Razjeda se ji je pojavila leta 2009, od takrat pa se ji je rak razširil na dlesni in kosti, zato jo čaka obsežni operativni poseg z rekonstrukcijo spodnje čeljusti. Zdaj želi ozaveščati o tej bolezni, saj meni, da je v splošni javnosti še premalo poznana.

Maksilofacialni kirurg iz Univerzitetne bolnišnice Norfolk in Norwitch Richard James, je za BBC dejal, da se je število bolnikov z rakom ustne votline ni spremenilo v zadnjih dveh desetletjih, vendar pa vsako leto zboleva večji delež bolnikov, ki nimajo običajnih dejavnikov tveganja, kot so starost, kajenje in uživanje alkohola, kar meni, da je zelo zaskrbljujoče.

Po podatkih organizacije Cancer Research UK v veliki Britaniji ne leto postavijo diagnozo raka ustne votline približno 880 ljudem, po podatkih organizacije. V zadnjih deset letih se je število obolelih povečalo za 26 odstotkov.

Pa v Sloveniji?

Rak ustne votline in žrela je najpogostejši maligni tumor glave in vratu. “Po statistiki je v Sloveniji rak ustne votline in žrela na osmem mestu po pojavnosti. Pri starejših moških pa je celo na šestem mestu,” je pred časom za Med.Over.Net dejala prim. dr. Diana Terlević Dabić, dr. dent. med., iz Stomatološke sekcije Slovenskega zdravniškega društva. Čeprav je pojavnost raka ustne votline večja med starejšo populacijo, se v zadnjem času obolevnost veča tudi med mlajšo populacijo, kar povezujejo z nezdravim načinom življenja.

Zobozdravnica je, da povedala tudi, da se na leto odkrije približno 258 primerov raka ustne votline (200 moških in 58 žensk), 80 odstotkov primerov odkrijejo zobozdravniki v ambulantah. “Žal pogosto že v napredovali fazi, čeprav je ustna votlina dobro dostopna za pregled. To bi želeli izboljšati. Zato je tudi iz tega vidika res pomembno redno hoditi na kontrolne preglede k zobozdravniku, ne glede na to ali imamo svoje zobe ali smo brezzobi, ali imamo težave ali ne,” je poudarila dr. Terlević Dabićeva.

Simptomi raka ustne votline

Najbolj sumljive so klinične spremembe v ustih: ostro omejene rdeče ali bele lise, rane, ki se ne zacelijo v dveh tednih, ko se odstrani vzrok draženja, ali zatrdline. Zato je pomembno preventivno samopregledovanje ustne votline enkrat mesečno. V primeru, da opazimo spremembe, moramo nujno obiskati zobozdravnika. Začetne lezije so namreč popolnoma ozdravljive. 

Simptomi, ki se pojavijo ob napredovalem raku jezika so bolečina, enostranska rana, ki se ne zaceli, oteženo požiranje in žvečenje zaradi slabše gibljivosti jezika, bolečine v področju ušesa, otekline in deformacije, ki lahko zaprejo dihalne poti. Pri kar 25 odstotkih je prvi simptom povečana bezgavka, kar že pomeni metastazo na vratu.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,850
02.12.2024 ob 19:07
1,542
02.12.2024 ob 09:13
918
15.12.2024 ob 13:46
Preberi več

Več novic

New Report

Close