Aplikacija, ki jo uporablja 57.000 Slovencev

aplikacija
Foto: Profimeida

Mobilna aplikacija potrošnikom ponuja možnost, da na hiter in preprost način preverijo prehranski profil izbranega živila, in to tam, kjer informacijo dejansko potrebujejo, v trgovini.

Uporabniki aplikacije VešKajJeš, s katero potrošniki dostopajo do podatkov o živilih, lahko med nakupovanjem skenirajo črtno kodo izdelka, pri tem pa se jim prikaže prehranski semafor, ki količino nasičenih maščob, sladkorja ter soli v izdelku prikaže v barvah semaforja. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče. Za živila, ki jim na prehranskem semaforju zasveti rdeča luč, velja opozorilo, da takšnih živil ne velja uživati v večjih količinah in preveč pogosto.

Po podatkih Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) aplikacijo z informacijami o več kot 45.000 živilskih izdelkih uporablja približno 57.000 ljudi.

Potrošniki potrebujejo pomoč

Na tak način lahko torej preverite, kako primeren je določen izdelek za vsakdanjo prehrano. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) jo nadgrajujejo z rednimi novimi vnosi podatkov o živilih v bazo. Z najbolj aktualno nadgradnjo, v kateri so prehranske izdelke, ki izpolnjujejo usklajena nacionalna merila za dodeljevanje simbola varovalnega živila, posebej označili, pa je po navedbah ZPS potrošnikom ponujena še hitrejša in bolj preprosta izbira živil z ugodnejšo hranilno sestavo.

Potrošniki pri izbiri živil potrebujejo pomoč, saj je ponudba živil na trgu velika, pogosto so posebej promovirana prav živila z manj ugodno prehransko sestavo. Ni dvoma, da je potrošnik pogosto pred dilemo, katerim informacijam lahko zaupa oziroma katere so sploh bistvene v množici različnih nagovorov, oznak ipd. Preproste, vedno in kjerkoli dostopne ter zaupanja vredne informacije so korak v pravo smer,” je na novinarski konferenci izpostavila Jasmina Bevc Bahar, ZPS.

Z aplikacijo so se spoprijateljili tudi starejši

V Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije so izvajali delavnice za uporabo aplikacije pri starejših, ki so imeli po besedah direktorice društva Nataše Jan do aplikacije sprva strahospoštovanje, a so se na usposabljanjih z njo precej spoprijateljili. “Izkušnje so pokazale, da si tudi odrasli želijo uporabe aplikacij na mobilnih telefonih, je pa med starejšimi od 65 let pogosto prevladovalo prepričanje, da so pametni telefoni oziroma mobilne aplikacije namenjeni zahtevnejšim uporabnikom. Ta mit smo na delavnicah poskušali razbiti in večinoma so se tudi starejši odrasli odločili za namestitev aplikacije VešKajJeš. Presenečeni so bili, da je ni težko uporabljati, in veseli, da jim bo v pomoč pri nakupih v trgovini.

Mladi še posebej dojemljivi

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so delavnice izvajali na osnovnih in srednjih šolah ter fakultetah, kjer so nagovorili več kot 800 mladih potrošnikov. “Delavnice so ponovno potrdile, kako dojemljivi so mladi potrošniki in kako ključno je, da jih izobražujemo o zdravih izbirah, jim jih približamo, predvsem pa jih opomnimo, kako pomemben je kritičen pogled na oglasne vsebine, na vsebine, ki jih posredujejo vplivneži,” je povedala Bevc Bahar.

Na Inštitutu za nutricionistiko pa so na delavnicah izobraževali zainteresirane zaposlene v živilskih podjetjih, ki lahko z novim spletnim orodjem NutriBase v aplikacijo VešKajJeš sama vnašajo nutricionistične podatke. Anita Kušar, Inštitut za nutricionistiko je dejala, da so tudi podjetja vedno bolj zainteresirana za vnašanje podatkov o hranilnih sestavah živil.

Avtor
Piše

V. L.

Več novic

New Report

Close