Ste živčni, zaskrbljeni, čustveni in razdražljivi?

Vzrok je lahko prekomeren stres. Kdaj je stres problematičen in kako ga bolje obvladovati?

Stres, pa tudi strah in tesnoba, so mehanizmi, ki nas ščitijo in nam pomagajo preživeti v zahtevnih situacijah. Stres je naravni odziv na zaznane grožnje ali pritisk. Sprožijo ga pozitivni in negativni dogodki in situacije. Nekaj stresa je lahko motivacija za premagovanje izzivov, dalj časa trajajoč in prekomeren stres pa poveča tveganje za slabše fizično in psihično zdravje.

Akutni stres je kratkotrajen in intenzivni odziv na situacijo, ki običajno izgine, ko se situacija reši.
Kronični stres pa je dalj časa trajajoč stres, ki negativno vpliva na imunski in srčno-žilni sistem, spanje, prebavo in počutje – lahko sproži tesnobo, razdražljivost, izgorelost in druge čustvene težave.

Posledice neobvladanega stresa

Nezdravljen kronični stres lahko prispeva tako k izgorelosti, depresiji in je povezan s spremembami v srčno-žilnem, imunskem in hormonskem sistemu – je dejavnik tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja, sladkorno bolezen, okužbe in telesne poškodbe. Obvladovanje stresa je ključno za ohranjanje dobrega zdravja in počutja.

Nenehno ponavljanje stresa lahko povzroči:

  • Spremembe v razpoloženju in obnašanju: občutljivost, strah, tesnoba, notranji nemir, žalost, občutek, da stvari uhajajo izpod nadzora, napetost, težave s koncentracijo, razdražljivost, neodločnost in težave pri uspešnem opravljanju nalog, pomanjkanje motivacije, pretirano uživanje hrane, izolacija, poseganje po alkoholu in cigaretah ter uporaba nedovoljenih drog …
  • Posledice na telesnem zdravju: utrujenost, glavobol, razbijanje srca, slabost, utrujenost, želodčne in prebavne težave, motnje spanja, bolečine v mišicah, potenje, zvišana telesna temperatura, hladne roke in stopala, drhtenje rok, povišan krvni tlak.

Stres na delovnem mestu

S stresom na delovnem mestu se srečujejo številni zaposleni, posledica pa so lahko zmanjšana učinkovitost, več napak, pogostejše zdravstvene težave, povečano tveganje za izgorelost, slabši odnosi in manjše zadovoljstvo z delom. Stres je eden glavnih razlogov za odsotnost z dela in skrajšani delovnik – z njim je povezanih 50 do 60 odstotkov vseh izgubljenih delovnih dni.

Obvladovanje stresa na delovnem mestu:

  • Postavite si realna pričakovanja
  • Organizirajte svoj čas
  • Če se počutite preobremenjene, se pogovorite z nadrejenim in poiščite rešitve za razbremenitev dela
  • Vzemite si odmor
  • Naučite se tehnik sprostitve, da bi obvladovali svoje čustvene reakcije na stresne situacije.
  • Poiščite podporo med prijatelji, sodelavci, družinskimi člani. Če tudi to ne pomaga, pa poiščite pomoč strokovnjaka.

Anketa, ki je bila izvedena novembra 2022, v mesecu posvečenemu duševnemu zdravju na portalih Med.Over.Net in Žurnal24, je pokazala, da stres občuti kar 75 odstotkov anketirancev: za 22 odstotkov tega stresa so »krive« finančne težave, za 75 odstotkov pa odnosi, služba in šola.

Naravna pomoč za lajšanje simptomov stresa

Za lajšanje simptomov stresa – tesnobe, nespečnosti in težav s spanjem – se že stoletja uporabljajo izdelki s pasijonko, denimo čaj, tinktura, kapsule in tablete.  Za pasijonko je Evropska agencija za zdravila potrdila, da uravnava živčni sistem in pomirja razdražljivost ter živčno napetost. Omogoča pomiritev in lajša spanec brez povzročanja zasvojenosti ali odvisnosti.

Po podatkih sistematičnega pregleda je pasijonka učinkovita in varna pri zmanjševanju stresa, nespečnosti, tesnobe in drugih depresiji podobnih stanj, pri čemer niso bili opaženi neželeni učinki. Učinki pasijonke proti tesnobi so bili v nekaterih primerih celo primerljivi z zdravljenjem z zdravili.

Pri nakupu izdelka s pasijonko je pomembno, da izberemo visokokakovostne izdelke iz standardiziranih izvlečkov rastline, saj taki vsebujejo visoko koncentracijo (običajno 2,5 – 5 odstotkov) aktivnih spojih: flavonoidov, karotenoidov in alkaloidov, ki imajo blagodejen učinek na živčni sistem.

Izdelki, ki so registrirani kot tradicionalno zdravilo rastlinskega izvora zagotavljajo, da izdelek vsebuje standardizirani izvleček pasijonke, saj vsak odmerek zdravil zagotavlja zadostno količino aktivnih učinkovin. Običajno se priporoča odmerek od 200 do 500 miligramov na dan, odvisno od starosti, teže in zdravstvenega stanja posameznika.
Pred uporabo izdelka, ki je registrirano kot tradicionalno zdravilo rastlinskega izvora natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

IP.SI.23.ANXEMIL.01, november 2023.

Viri:

  1. https://www.anxemil.si/strah-tesnoba-stres-nemir/
  2. https://www.mojedelo.com/karierni-nasveti/novice/dusevno-zdravje-na-delovnem-mestu-4075
  3. https://www.omra.si/o-motnjah/stres/zanimivosti-o-stresu/depresija-in-ali-izgorelost/
  4. https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/poza_obvladovanje_stresa.pdf
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7766837/
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,647
22.12.2024 ob 17:17
298,712
22.12.2024 ob 22:30
113,066
22.12.2024 ob 19:09
Preberi več

Več novic

New Report

Close