Na uredništvo se je obrnila bralka, ki pravi, da ji ob merjenju telesne temperature galijev termometer največkrat pokaže temperaturo 35,3 stopinj Celzija. Skrbi jo, kaj to lahko pomeni.
“Telesne temperature, ki so najbolj običajne, ne izključujejo manjših individualnih odstopanj,” pojasnjuje specialistka družinske medicine prim. doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., iz ZD Ljubljana. “Nekateri posamezniki imajo nižje telesne temperature od najbolj pogostih, ki so nekje med 36 in 37 stopinje Celzija.“
Kdaj k zdravniku?
Kot pravi dr. Nena Kopčavar Gučkek, praviloma ne gre za patološko stanje oziroma bolezen, če posameznik dalj časa opaža, da ima telesno temperaturo nekoliko pod spodnjo mejo, ter to ni povezano z v tistem trenutku slabim počutjem, možnostjo podhladitve, tresenjem, mrzlico itd. V takem primeru gre najverjetneje za individualnost. “Če pa se je temperatura od poprejšnje v življenju izmerjene znižala, ali če je stanje povezano z omenjenimi znaki in simptomi, pa je smiseln posvet z osebnim izbranim zdravnikom,” svetuje.
Morda bi bila ustrezna primerjava, da imajo nekateri posamezniki več kot 2 prsni bradavici, ali pa morda kak nadštevilen prst na kateri od okončin. To ni nujno bolezen, in posebnosti, ki sicer ne povzročajo težav, ne terjajo zdravstvenih intervencij.
Prim. doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., spec. družinske medicine, ZD Ljubljana