“Bolečina ni bolezen, temveč opozorilni sistem našega organizma. Če je bolečina premočna, da je ne obvladujemo, ali če traja predolgo, denimo več kot teden ali dva, moramo k zdravniku, da opravi potrebne preiskave za odkritje vzroka bolečine,” poudarja predsednica združenja Božena Jerković Parać, dr. med., ki pravi, da je to ena pomembnejših napak, ki jih ljudje delamo pri samozdravljenju bolečine: da jo včasih predolgo zdravimo sami, pri čemer analgetike jemljemo kot bombončke, kar pa lahko vodi v nastanek zdravstvenih zapletov na različnih organskih sistemih.
Le tretjina uživa analgetike kot je treba
Po podatkih raziskave Kronična bolečina v Sloveniji1, ki jo je leta 2019 izvedlo Slovensko združenje za zdravljenje bolečine, si akutno bolečino ljudje najpogosteje lajšamo s paracetamolom in nesteroidnimi protivnetnimi zdravili (acetilsalicilna kislina, ibuprofen, naproksen). Kot pravi sogovornica, so to dobra in varna zdravila za lajšanje bolečine, vendar le, poudari, če preberemo in upoštevamo priložena navodila o njihovi uporabi ter opozorila o morebitnih kontraindikacijah.
Omenjena raziskava je razkrila zaskrbljujoče podatke: le tretjina (33 odstotkov) vprašanih jemlje zdravila v skladu z navodili, pri čemer upoštevajo tako čas jemanja kot priporočeni odmerek. Približno polovica (54 odstotkov) vprašanih upošteva priporočeni odmerek, vendar zdravilo jemlje po potrebi, 13 odstotkov pa ne upošteva nobenih navodil in zdravila jemlje le po občutku.
Paracetamol
Gre za analgetik prvega izbora pri blagih do zmernih bolečinah2. Lahko ga uživajo otroci, starostniki ter bolniki z želodčnimi težavami, sladkorno boleznijo, alergijami in astmo, putiko ter obolenji srca in ožilja. Samozdravljenje s paracetamolom se odsvetuje bolnikom s hujšo stopnjo ledvične ali jetrne okvare, osebam z anoreksijo ali bulimijo ter alkoholikom.
Odrasla oseba na dan ne sme zaužiti več kot štiri grame paracetamola, enkratni odmerek pa ne sme preseči en gram.
Nesteroidna protivnetna zdravila
Obstaja več vrst nesteroidnih protivnetnih zdravil še pove Jerković Paraćeva. Acetilsalicilne kisline ne smejo uporabljati otroci, mlajši od 12 let, odsvetuje se tudi osebam z motnjami strjevanja krvi, tistim, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi ter bolnikom z razjedo na želodcu ali dvanajstniku.2
“Ibuprofen in naproksen, ki se prav tako dobita v lekarnah brez recepta, sta zelo dobri in varni zdravili za zdravljenje akutne bolečine, vendar je zelo pomembno, da preberemo navodila in varnostna opozorila, saj jih pri določenih zdravstvenih stanjih, ne smemo uživati,” poudari sogovornica. Dodaja, da je v primeru dolgotrajnejšega jemanja teh zdravil treba jemati tudi zdravila za zaščito želodca. Brez posveta pri zdravniku, pa se z njimi ne smemo zdraviti več kot tri mesece.
Da zmanjšamo škodljivo učinkovanje nesteroidnih protivnetnih zdravil, tableto vzemimo s kozarcem vode po jedi.2
O varnem kombiniranju zdravil
Določene učinkovine se lahko kombinira, denimo paracetamol in nekatera nesteroidna protivnetna zdravila. “Vendar zdravil brez posveta z zdravnikom ali farmacevtom, ki nam bo razložil točne odmerke, katera zdravila lahko kombiniramo in koliko časa se lahko tako zdravimo, ne smemo uživati sami.” Nikakor pa se ne smemo sočasno uživati različnih nesteroidnih protivnetnih zdravil, še opozori. “Najboljše je, če nam glede na jakost in izvor bolečine, zdravnik predpiše analgetik ali analgetike ter nam poda natančna navodila, kako jih lahko uživamo,” sklene Božena Jerković Parać.
Kadar pri samozdravljenju uporabljate zdravila proti bolečinam, ne uživajmo alkoholnih pijač. Uživanje alkohola ob jemanju paracetamola poveča možnost za poškodbe jeter, sočasna uporaba z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili pa poveča nevarnost za krvavitve iz prebavil.2
Vira:
- Kronična bolečina v Sloveniji; dostopno na: https://www.szzb.si/files/static/5
- O pravilni in varni rabi zdravil: zdravila in bolečina; dostopno na: https://www.sfd.si/wp-content/uploads/2021/06/o-pravilni-in-varni-uporabi-zdravil-zdravila-in-bolecina.pdf