Od babičine lekarne do laboratorijskih testov: Nevarna plat zdravilnih rastlin

M. Ć., 20. september 2023
AlternativaŽivljenjski slog

Zaradi množičnega oglaševanja in dostopa do informacij na spletu vedno več ljudi posega po izdelkih rastlinskega izvora. Čeprav mnogi verjamejo, da so ti izdelki varni, se lahko pojavijo tudi neželeni učinki.

Kljub prepričanju mnogih, da so izdelki rastlinskega izvora varni in brez stranskih učinkov, Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) opozarja na možna tveganja. Poudarjajo, da ni vse, kar je naravno, tudi varno.

Mag. Miroslava Abazović, mag. farm., spec., Martina Ajd, mag. farm. in Maša Koritnik Zadravec, mag. farm. spec. so pri Slovenskem farmacevtskem društvu izdale knjižico s prispevki o pravilni in varni uporabi izdelkov iz zdravilnih rastlin, v kateri so poglavje namenile koristnim nasvetom o pravilnem izboru in primernosti uporabe izdelkov iz zdravilnih rastlin. Knjižica je na voljo TUKAJ.

Zdravilne rastline in njihova uporaba

Po podatkih iz knjižice, ki so jo izdale strokovnjakinje, izdelki iz zdravilnih rastlin niso primerni za zdravljenje vseh težav. Namenjeni so predvsem samozdravljenju in kot dodatek k drugim zdravilom. Medtem ko nekateri izdelki zahtevajo zunanjo uporabo, drugi zahtevajo notranjo uporabo, ki pa je lahko tvegana.

Raziskave v zadnjih desetletjih so razkrile neželene učinke nekaterih rastlin, ki so jih ljudje tradicionalno uporabljali za zdravljenje. Nekatere od teh rastlin, kot so lapuh, repuh in drugi, vsebujejo toksine, ki lahko škodujejo jetrom. Drugi, kot je šentjanževka, lahko vplivajo na delovanje sinteznih zdravil.

Kako se izogniti tveganjem?

Izdelki iz zdravilnih rastlin so lahko učinkovita podpora pri lajšanju številnih zdravstvenih težav, vendar je pomembno, da se zavedamo tveganj, ki jih lahko predstavljajo. Pred uporabo se posvetujte z viri, ki so zanesljivi in nepristranski. To vam lahko pomaga razumeti potencialne koristi in tveganja povezana z izdelkom. Bodite previdni pri kombiniranju izdelkov.

Pri nakupu izdelkov iz zdravilnih rastlin preverite, ali so bili izdelani v skladu z visokimi standardi kakovosti. Poiščite izdelke, ki so bili izdelani iz preverjenih surovin in so testirani za varnost. Upoštevajte priporočene odmerke in načine uporabe Če jemljete druga zdravila, obvestite svojega zdravnika o uporabi izdelkov iz zdravilnih rastlin. Nekateri izdelki iz zdravilnih rastlin lahko vplivajo na delovanje drugih zdravil. Če opazite kakršne koli neobičajne simptome po uporabi izdelka, prenehajte z uporabo in se posvetujte z zdravnikom. Nekateri izdelki iz zdravilnih rastlin niso namenjeni dolgotrajni uporabi. Preverite navodila in upoštevajte priporočila.

Nekatere tradicionalno uporabljane rastline vsebujejo sestavine, ki so lahko škodljive ali lahko vplivajo na delovanje drugih zdravil. Spodaj je nekaj takih primerov:

  • Rastline s pirolizidinskimi alkaloidi: Kot smo že omenili, rastline kot so lapuh, repuh, gabez in vrednik vsebujejo pirolizidinske alkaloide, ki so hepatotoksični, kar pomeni, da lahko poškodujejo jetra. Dolgotrajna izpostavljenost tem alkaloidom lahko poveča tveganje za cirozo jeter.
  • Šentjanževka (Hypericum perforatum): Medtem ko se šentjanževka pogosto uporablja za zdravljenje blagih do zmernih simptomov depresije, lahko vpliva na delovanje številnih zdravil, vključno z antidepresivi, kontraceptivi, antikoagulanti in drugimi. To je posledica interakcije s citokromom P450, encimskim sistemom v jetrih, ki je odgovoren za presnovo mnogih zdravil.
  • Podrašec (Aristolochia): Nekatere vrste rastlin podrašca vsebujejo aristolohično kislino, ki je nefrotoksična in kancerogena. Uporaba izdelkov, ki vsebujejo aristolohično kislino, je bila povezana z odpovedjo ledvic in z rakom sečil.
  • Ginko biloba: Čeprav je ginko priljubljeno prehransko dopolnilo za izboljšanje spomina in kognitivnih funkcij, lahko vpliva na delovanje antikoagulantov in poveča tveganje za krvavitve.
  • Ginseng: Pogosto ga uporabljamo kot adaptogen za zmanjšanje stresa in povečanje energije, vendar lahko ginseng vpliva na delovanje antidiabetičnih zdravil in zaviralcev krvnega strjevanja.
  • Česen: Čeprav je česen znan po svojih številnih zdravstvenih koristih, lahko poveča tveganje za krvavitve, zlasti če se jemlje skupaj z antikoagulanti.

Čeprav izdelki iz zdravilnih rastlin ponujajo številne koristi, je pomembno biti obveščen o možnih tveganjih in upoštevati priporočila strokovnjakov. Vedno se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom, preden začnete z uporabo katerega koli izdelka rastlinskega izvora.

Reference

  • Rode, D. (2002). Pyrrolizidine alkaloids and Senecio diseases. Toxicon, 40(11), 1633-1640.
  • Zhou, S., Chan, E., Pan, S. Q., Huang, M., & Lee, E. J. (2004). Pharmacokinetic interactions of drugs with St John’s wort. The Journal of psychopharmacology, 18(2), 262-276.
  • Debelle, F. D., Vanherweghem, J. L., & Nortier, J. L. (2008). Aristolochic acid nephropathy: a worldwide problem. Kidney international, 74(2), 158-169.Bent, S., Goldberg, H., Padula, A., & Avins, A. L. (2005).
  • Spontaneous bleeding associated with ginkgo biloba: a case report and systematic review of the literature. Journal of general internal medicine, 20(7), 657-661.
  • Yuan, C. S., Wei, G., Dey, L., Karrison, T., Nahlik, L., Maleckar, S., … & Stolley, P. D. (2004). Brief communication: American ginseng reduces warfarin’s effect in healthy patients: a randomized, controlled trial. Annals of Internal Medicine, 141(1), 23-27.
  • Macan, H., Uykimpang, R., Alconcel, M., Takasu, J., Razon, R., Amagase, H., & Niihara, Y. (2006). Aged garlic extract may be safe for patients on warfarin therapy. Journal of nutritional science and vitaminology, 52(6), 427-432.
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
30
22.11.2024 ob 18:32
1,638
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close