Italijanski karabinjerji in policija-razlika?
Karabinjerji so formalno del armade (vojska), policija pa ne (to vem iz detektivskih romanov Donne Leon). Kaksna je tocna razmejitev pristojnosti, pa ne vem.
Se to: ” dvojno ” policijo imajo tudi drugje po Evropi, npr. Avstrija ima tudi zandarmerijo in hkrati tudi policijo (Gendarmerie und Polizei), ki se locijo tudi navzven po oznakah in uniformah, Spanija ima Policijo in Civilno Gardo itd.
Pri nas imamo »germansko« organizacijo policije in nam je »romanska« organizacija malo čudna.
Karabinjerji delujejo na »podeželju« medtem, ko policija deluje znotraj večjih mest.
Imajo enake naloge, s tem, da karabinjerji skrbijo dodatno še za zavarovanje mej in vzdržujejo red znotraj vojašnic (v bistvu so vojaška policija).
Karabinjerji spadajo pod Ministrstvo za obrambo in so četrti rod (hrabre, seveda samo do prvega strela 🙂 ) Italijanske armade, poleg mornarice, letalstva in pehote.
Policija spada pod Ministrstvo za notranje zadeve.
Za Italijo natančno ne vem, vendar v Franciji (kjer imajo žlandarje)mora imeti mesto najmanj 12000 prebivalcev, da lahko zaprosi za »varstvo« policijo. Policijsko postajo, pa lahko obdrži, dokler ima 9000 prebivalcev. In verjetno so v Italiji tudi številke podobne.
In kaj je z karabinjerji »narobe«?
Poleg poklicnih karabinjerjev (ki imajo končano srednjo šolo za karabinjerje), je v teh enotah, kar precej nabornikov, ki tako služijo vojni rok. Ponavadi poberejo nabornike z dokončano osnovno šolo. In takšni znajo biti občasno malo »naporni«.
Poleg teh enot imajo Italijani še Finančno policijo, ki spadajo pod Ministrstvo za finance.
KVIK je nekaj dobro napisal, v nekaterih stvareh pa je ustrelil mimo.
Ni res, da karabinjerji skrbijo za mejo! Sedaj za to skrbi policija, ker predpisi EU ne dovolijo vojaških formacij na meji. Govorim za sedaj, pred nekaj leti pa je bilo drugače in ker Italija ni ali ni hotela umakniti karabinjerjev iz mejnih prehodov je plačevala kazen v Bruselj (EU).
Karabinjerji ravno tako delujejo tudi v mestih kot na vasi.
Je pa kar težko ločiti pristojnosti enih in drugih in tudi oni sami med sabo niso kakšni veliki prijatelji.
Kar se pa policije tiče to še ni vse. Imajo še kar nekaj vrst policije; Policija Urbana, ki pa dela le po mestih in skrbi za red v prometu in ostalo. Nekaj zelo podobnega kot pri nas komunalni redarji.
LP!
Ja takole je na mon- u.
Očitno se bova “prepucavala”, do konca naslednjega meseca.
Če rečeš, da je v stanovanju vroče, to ne pomeni, da se je pokvarila klimatska naprava.
Če rečeš, da je balkon moker, to ne pomeni, da je deževalo.
In če napišem, da karabinjerji delujejo na “podeželju”, medtem ko policija deluje znotraj večjih mest … tu ne moreš sklepati, da potem karabinjerji ne delujejo v mestih.
Poleg tega sem “podeželje” dal v navednice. In to ne brez razloga!
Področja, kjer so “šefi” eni ali drugi imajo natančno razdeljena.
Res pa je, tako kot si napisal, da niso neki veliki “prijatelji”, vendar si tudi pomagajo med seboj.
Recimo, če gremo čez mejo proti Trstu, je do table z označbo mesta TRST področje, ki ga nadzirajo karabinjerji.
Celo postajo imajo postavljeno par metrov pred samo tablo, z označbo mesta. (vsaj nazadnje je še bilo tako)
In tako tudi varujejo mejo, kjer imajo tki. globinsko kontrolo.
Na sami Italjansko – Slovenski (prej Jugoslovanski) meji, pa nikoli ni bilo nikogar ne italjanske policije ne karabinjerjev. (tu so izvzeti mejni prehodi)
Karabinjerji so nadzirali mejo, tako, da so izvajali “globinsko” kontrolo, z pregledom vozil in legitimacijo ljudi (na “svojem” teritoriju) predvsem v smislu preprečevanja tihotapljenja ljudi.
Tako, da tu Bruselj ni imel, kaj pizdit.
Razen, če jih je motili tisti karibinjer, ki je stal zraven carinika, na samem mejnem prehodu? Glede na Bruseljsko birokracijo, je to tudi možno.
KVIK, kot ugotavljam si Primorc, a da bi bolje razumeli kaj si sploh hotel povedati s tisto postajo in tablo bi moral vedeti kje ti to gledaš, na obali Škofije, Goriška, Kras-Fernetiči, Lipica???
Glede vročine in klime se da v teh vročih dneh še veliko filozofirat. Vendar če je rečeno, da delujejo na podeželju in policija znotraj velikih mest tako tudi razumemo.
Kot rečeno, če greš v Trst iz Kozine ali Lipice preko Bazovice je normalno, da tu delujejo karabinjerji, ker imajo na Bazovici svojo postajo. Vendar pride do meje tudi policija, tako splošna, kot prometna.
Glede kontrole Slovensko, jugoslovansko italijanske meje pa so oni že prej opravljali le občasne obhode, podobno kot mi sedaj. To pa so opravljali karabinjerji.
Na samih mejnih prehodih je bila policija, vendar ne na vseh, kar veika večina potnikov čez mejo ni niti opazila. Tak MP je bila naprimer Lipica (kjer sem pustil del mladosti) in Lazaret. Na Lipici so se karabinjerji umaknili šele leta 2004 ko smo šli mi v EU, na Lazaretu nekaj prej čeprav se je govorilo že pred letom 2000 da se morajo iz MP umakniti. Vendar so hoteli tudi karabinjerji imeti “svoje poti” zato se niso umaknili in je morala Italija plačevati kazen kot sem že navedel. Tako da ne bo držalo, da ni imel bruselj kaj pizdit.
Karabinjerji so kar visoko cenjeni in predstavljajo tradicijo, tako da njiov glas kar nekaj pomeni.
Seveda si pomagajo med seboj. Glede evidenc in kartotek pa so po mojih izkušnjah policisti boljši in veliko bolj ažurni.
Karabinjerji so res vsaj na pol vojaška formacija in je tudi to vzrok temu.
Lep pozdrav.
To kar pravi Kvik, da karabinjerji varujejo mejo res ne drži in je Pepi kar dobro povedal.
Karabinjerji so pol vojaška formacija in v tem je največja razlika v primerjavi s policijo.
Včasih so karabinjerji bili na meji, vendar je bila to bolj izjema ker EU vojaških formacij na meji ne dovoli. Seveda so karabinjerji imeli določene razloge, da so na meji vztrajali in zato je morala Italija kar nekaj časa plačevati kazni ker so imeli na meji vojaške formacije.