Kje delo …Avstrija
Da te glava boli. Kaj se še boste isto oblekle ko boste šle na razgovor?? In v au ne dobiš službe če ne znaš nemško. Lahko dobiš preko slovenske agencije vendar je potem tudi plača slovenska (nižja). Pa še oni zahtevajo znanje nemščine. Mislim da še nisi zrela za delo v au, če to počneš z kolegico kot kakšna najstnica.
In kako veste da boste skupaj dobile delo? Pa kje si še to videl. Nisem najstnica, daleč od tega. In če ti je toliko do službe jo išče sama. In kako sploh lahko pomisliš na avstrijsko borzo če ne znaš nemško. Boš prišla tja in dam tždelavki nekaj bluzila in te ne bo nič razumela. In tu se ne gre za stroškee prevoza ampak da bodo punce skupaj. Kot v šoli da morajo nonstop čepeti skupaj. Jaz še v sloviniji nebi zaposlila nekoga ki ne obvlada vsaj enega tujega jezika ne pa da bi nekoga ki ne zna slovensko.
Ja saj iščejo pa lahko skupaj, res ne vem kaj bi bilo tukaj narobe…
Kolikor vem avstrija zahteva za slovence delovno dovoljenje. Za deficitarne poklice kot so med. sestre, varilci in ne vem kaj še, ga izdajo takoj. Za ostala dela je verjetno kar problem. Letos ga baje tudi za sobarice niso izdali, čeprav so bile potrebe velike.
2009 se bo še enkrat “odprlo” to vprašanje in bodo morali utemeljit zakaj ga zahtevajo, v vsakem primeru pa se odpravi leta 2011.
Najbolje da se oglasita na Zavodu za zaposlovanje pri svetovalki, ki se ukvarja z zaposlovanjem v evropski uniji in vama bo dala bolj podrpobne podatke.
Sem hotela biti tiho, pa ne morem. Joj kar nakladaj, če te je volja. No, pa povem, da sva s frendico, samo na drugi meji, Italija ,iskale službo. Ne skup, ko rit ali najstnice, ena je izvedela za nekaj,druga za drugo. Vozile smo se skupaj in glej ga hudiča, našle sva obe. Vsaka v svojem fohu, na drugi strani kraja,ampak urnik nekako isti. In sva se vozile, čakale ena drugo tudi po uro, ta čas je pač ena pila kafe v kafiču, pa kaj je to kaj takega. Šle skupaj domov. Dobro, italijansko znava, povem pa, da v Trstu v bolnici iščejo negovalke, pa če znajo italijansko al pa ne. Saj se nauči, saj so se naša južna brača tudi v Nemčiji naučil, zakaj se pa mi ne bi.In zakaj, zato ker italijanska gospoda za te plače ne dela,za nas so pa ohoho. In tako začneš, od začetka pri dnu, potem izveš kaj boljšega, itd. Danes za službo človek marsikaj naredi. Če pa greš v tujino da boš n.pr. dohtar, pol pa se temu primerno tudi predstaviš in ščeš. Res ne vem kaj bi bilo to narobe, kot da ena ne bo vzela službe, če je še druga ne dobi. Mislim,da ni bilo tako mišljeno,tako si mislila ti. Po moje sta se pač odločile, da skupaj mal pošnofata kako in kaj. In če se je treba oglasiti,da razdelita stroške. Ne pa da bosta skupaj delale. Lp obema in še enkrat, kar probajta, več glav več ve, človek mora danes vse probat da ne obstane in samo jamra. Lp in še enkrat obema srečno
svetovalka na euresu te kar hitro potolče če prideš k njej z idejo da bi šel delat v asvtrijo in znaš le minimalno pogovorno jezik. po njeno moraš imet vsaj diplomo če ne kaj več iz jezikov. pa ja vem iz lastnih izkušenj , ker sem pla vprašat za papirologijo glede tega d abi šla delat čez kot med. sestra. eno uro mi je težila z tem kako je jezik pomemben in d abrez tega ne gre in da se ga v pol leta, kolikor je potrebno da dobiš vse papirje in delo čez ne naučiš itd, itd. na koncu sme že vsa bleda rekla če mi lahko da po kar sem prišla, saj nisem prišla da me da v bazo podatkov in mi išče delo, le po informacije sem prišla. mi je dala ja, samo vse v nemščini, pa sme ji lepo povedala da jezik obvaldam le min. pogovorno. mi je vzela vso voljo.
drugače pa jaz mislim da avtorica prvotnega posta ne išče takšnega dela, ja če ga dobi o.k. sicer pa po podatkih ki jih navaja s emi zdi da išče bolj delo pomoči v gospodinjstvu ali v vrtnarijah, ipd. in tam ni potrebno tekoče govorit nemški jezik. poleg tega ljudje ob meji razumejo in ja tudi govorijo slovensko, vsaj toliko kot mi nemško (mi ki ga ne obvladamo perfektno).
Ne razumem ravno vsega. Sta se odločili kat tako? Kaj imata delovno dovoljenje za au? Brez tega ni nič in je možno da ne dobita. Ker tisti, ki ne znajo nemško res zelo težko sobijo dovoljenje. Ponovadi ga ne. In če greš na razgovor vzamejo tistega ki zna nemško, saj je že v au veliko brezposelnih. Iščita morda bo kaj za vaju. Pa kupita si kak tečaj nemščine za doma in vadita.
Pozdravljeni vsi skupaj!
Nekateri pa resnično drugega ne znate kot pa kritizirat ljudi…to je že postalo nekakšna moda za slovence( faušija, kritiziranje…)
Na bruhanje mi gre ko prebiram nekatere mejle. Očitno ne pišem s tem namenom, da kritizirate tukaj če že pomagat ne morete se raje obrnite na drug forum!!
S kolegico zaenkrat iščeva dela ko so npr: sobarica, pomočnica v gospodinjstvu v bistvu nekaj pri čemer ni potrebno nekaj dosti govoriti v nemškem jeziku. Obe namreč govoriva angleški jezik v tem je največji problem.
Če resnično kdo ve za kakšen link o iskanju zaposlitve pri naših sosedih bi bile zelo vesele?
Najlepša vam hvala za odgovore!
L.p
se mi zdi da je v teh dneh bilo tudi v Večeru nek razpis ali oglas, ne vem ker so mi le povedali, videla nisem. se mi pa zdi da je bila Avstrijska koroška, za delo mislim da nega na domu. če nimata Večera, pojdite v knjižnico, pa poglejta. pa za Seisberg sem tudi jaz zasledila razpis, v enem od brezplačnih častnikov, ta vikend.
http://europa.eu.int/eures/main.jsp?acro=lw&lang=sl&countryId=AT&catId=490&parentId=0
Tule je vse kar je na avstrijski borzi dela. Vendar so vsi opisi del napisani v nemščini. Imaš pa res veliko izbiro. Klikni tam na desni strani na zeleno – išči zaposlitev. In si zbereš kakšno iščeš. Pa še prej ti piše izberi regijo, če ne veš kako se reče je zraven zemljevid. Kaj nemščine pa ne znata čisto nič? Potem vama priporočam da si kupita kaki priporočnik z cdjem za učenje doma. Ker raje vzamejo nekoga, ki obvlada. Sem pa prebrala nekje na netu da so v austriji najbolj plačani delavci v gostinstvo in hotelirstvu. Na tem linku, ki pa sem ti ga dala pa imaš veliko izbiro vsega.
Pa tole še se mi zdi uporabno. Če pa še kaj najdem pa dam gor. http://europa.eu/youth/working/index_au_sl.html
Ti so ti linki kaj pomagali??
tisti o katerem sem pisala jaz je bil v tistih dneh v Večeru, ko sem ti to napisala.
samo za tako delo hišna pomoč, gospodinja, nega na domu, pomoč v vrtnarijah, pomoč na kmetiji,…je lažje da prideš z kom v kontakt ki to že dela pa da ti pomaga da te tisti pri katerih bi delala spoznajo itd, itd. v takem primeru delavno dovoljenje urejajo bodoči delodajalci, je pa časovno omejeno in ga mislim da enkrat letno obnavljajo.
takih ljudi ne boš zasledila tu na netu, ker delajo praktično cel dan.