meditacija, molitev
Kakšna je razlika med meditacijo in molitvijo?
»Moliti pomeni prositi, meditirati pomeni poslušati. Kadar molimo, govorimo: »Daj mi to, pošlji mi ono!« Dajemo navodila in postavljamo zahteve. V meditaciji pa rečemo: »Pripravljen sem poslušati. Kaj mi želiš povedati?« Meditirati pomeni prisluhniti bogu, moliti pomeni prositi ga.«
Marsikdo bi rekel nobene, ampak razlika vseeno je, odvisna pa je od posameznika, ne od definicije. Pri meditaciji bi radi izklopili misli, možgane, da ne bi razmišljali, medtem ko bi se radi umirili. Pri meditaciji tako uporabljamo različne tehnike, da bi se popolnoma umirili, če poenostavim želimo izklopiti vsakršno misel, preprosto samo biti na nekem prostoru, seveda v nekem težko opisanem budnem stanju, ne v spanju, torej pri zavesti, ampak s popolnim izklopom. Popolnoma brez misli.
Misli so najbolj hitra zadeva, ki se lahko dogaja. In jih je vedno na pretek. Medtem ko tipkam na ekran, v glavi že obdelujem nadaljnji stavek, v istem momentu že razmišljam, kako bodo bralci razumeli stavek in ga sproti oblikujem v neke različne smiselne povezave in nazadnje se odločim, kako bo stavek izgledal. čeprav je v tistem trenutku ko razmišljam vsaj 5 ali več variant, kaj bom napisal.
če pa bi radi naredili preizkus pa vsem priporočam sledeče. Usedite se nekam na samo, v miru, da ne bo motečih elementov okoli. Najlažje je zjutraj, recimo ob 5h zjutraj ko še vsi spijo. Imate spočite misli brez nadlog in se usedete v vam udoben položaj, nikar ležati, priporočljivo je najmanj sedeti če ne morete imeti prekrižanih nog in brez naslona, zelo priprete oči in poizkusite misliti nič, samo sedeti, samo bodite tam. In potem testirajte ali ste sposobni in koliko časa biti popolnoma brez misli.
Kdor je sposoben vzdržati 2 minuti brez misli v takšnem stanju, bo videl v čem je bistvo meditacije.
Molitev pa je lahko ravno tako meditacija, vendar jo mi v tem svetu razumemo drugače. Je izgovorjava besed, ki naj bi nekaj pomenila, v najpogostejših pomenih, prošnja za nekaj. Molitev kot jo pozna naša družba izhaja predvsem iz krščanskega okolja. Naš narod, govorimo o področju kjer živimo že dolga stoletja, je še vedno zelo prisotna informacija, da imamo vsi izvirni greh, ko pridemo na svet in moramo nekaj delati, da se odkupimo, da pridemo v raj, ta inforamacija določi naše vrednote. Torej je v nas ob samem rojstvu in otroštvu ta informacija zelo prisotna. Četudi nismo kristjani ali verni, je ta informacija vseeno zelo prisotna, zaradi družbe okoli nas. In če gledamo na nas kot narod imamo neke specifične lastnosti, ki niso samo današnje, tega časa, ampak izhajajo iz zgodovinskih dejstev.
če to povzamemo ugotovimo, da Slovenci živimo z nekim občutkom krivde, takšna je ponavadi tudi vzgoja in to nezavedna. Če malo pogeldamo na vzgojo naše družbe, največkrat temelji na dokazovanju občutka krivde, to je nekaj kar je v nas, v samem narodu.
In točno ta občutek krivde je uporabljen v molitvi.
Bog ali kdorkoli že si, lepo te prosim, pomagaj meni, moji družini, prijateljem, državi, voditeljem, da bi bili…takšni in takšni.
Če gledamo molitev, ki jo ponavljamo: oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime, odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo…
Zdrava Marija MILOSTI polna… in tako naprej.
Večina molitev, ki se jih ponavlja, temeljijo na opravičevanju in odpuščanju, cilj pa je vsem enak, za nekaj se moramo oddolžiti, da bomo prišli v raj.
če pa vzamemo tiste, ki nič ne verjamejo in ne molijo. Imajo molitve druge vrste, recimo, da imajo otroka na smrtni postelji. Ne vem, kdorkoli že, samo naredi, da bo otrok preživel, vse bom naredil, spremenil svoj način življenja, ne bom več, kadil, ne bom več pil, samo naj preživi…
Tako je, tudi to je molitev, molitev pa je tudi zahvala…. in če vse povežemo, vidimo, da je največkrat jmolitev, prošnja ali zahvala za nekaj kar se je zgodilo in moramo to narediti zaradi našega notranjega občutka…vesti, etike, čustev.
meditacija pa ima popolnoma drug namen. Popolnoma nič misliti. Da bi lažje razumeli meditacijo, jo lahko primerjamo z glasbenikom, ki vso svojo energijo , um, telo in misel in dušo, usmeri v eno samo točko in to je izvajanje tiste glasbe. Za glasbenike lahko velikokrat rečemo, da so v meditativnem stanju. V takšnem stanju je bil tudi Einstein ko je reševal univerzalne enačbe. Delaj eno stvar 100% in ne 99% in razumeli boste bistvo meditacije.
Nobena stvar pa ni ne dobra ne slaba, sta samo različni in imata svoj namen.
Primož
Forum je zaprt za komentiranje.