prihodnost duševno bolnega
Svakinja (47let) je duševni bolnik, invalidsko upokojena (na stopnji 6-7 letnega otroka, njen skrbnik je mati (74 let). Dobiva invalidsko pokonjino 40.000 sit. Svakinja ima tudi enega otroka (21 let), ki se šola.
Pred kratkim je mati zbolela (na srečo se je tudi pozdravila) vendar glede na to, da je vedno starejša, me zanima kaj bo s svakinjo, ko mati umre. Ali socialna služba določi skrbnika?
Svakinja ima problem z alkoholom (skoraj ves denar porabi za kupovanje pijače, poleg tega, da ga imajo tudi doma, saj imajo vinograd).
Živimo hiša do hiše, tako da vidim vsakodnevno kaj se dogaja. Sama si ne bi upala prevzeti odgovornosti zanjo, saj bi ji morala, zaradi nje same in njenega zdravja, vzeti denar in preprečiti dostop do alkohola. To bi pa avtomatsko naredilo iz mene “čarovnico” in največjo hudičevko na tem svetu in njeno reakcijo. Namreč ima velike probleme s visokim pritiskom, srcem in debelostjo. Jemlje tudi tablete (poleg alkohola). To bi pa povzročilo krizo, ki se pri njej odraža s kričanjem. Je izredno trmasta in se ji ne sme ničesar odreči. Reagira isto kot trmast otrok z metanjem po tleh, kričanjem, tolčenjem. Drugače pa je čisto v redu. Sama gre k zobozdravniku, zdravniku, rada hodi na vaške zabave, tega ji ne sme nobeden preprečiti, ter v cerkev na vsako mašo, vsak pogreb in vsak izlet. Morala bi imeti vsakič spremstvo, vendar jo mati ne zmore več spremljati na vseh teh pohodih, dopovedati se ji pa ne da, da enkrat ne bi šla in tako gre sama.
Kot sem prečitala se vi ukvarjate s pravicami duševno bolnih. Kakšne so njene pravice in kaj se zgodi z duševno bolnimi, če noče noben prevzeti skrbstva nad njimi?
Spoštovana Mojca!
Pišete, da je skrbnik svakinje njena mati – ali je ona uraden skrbnik – jo je določilo sodiše, ali je neformalni skrbnik (kar pomeni, da skrbi zanjo zaradi sorodstva in ne tudi po določilu sodišča)?
Center za socialno delo lahko sproži postopek za določitev skrbnika (lahko ga pa tudi vi, vendar vam bo najbrž lažje skupaj s centrom). Lahko gre za skrbništvo za poseben primer (samo za razpolaganje z denarjem, če to še ni urejeno) ali pa se ji delno ali v celoti odvzame poslovna sposobnost – postopek poteka preko sodišča. Kaj več o tem vam bodo povedali na centru za socialno delo v vaši občini. Prav tako se tam dogovorite kdo bi prevzel skrbništvo zanjo.
Njena pravica je, da v tem postopku sodeluje, kolikor lahko. Pri vsem tem se posvetujte tudi z njenim zdravnikom, da vam bo povedal kaj on misli, da bi se dalo narediti in kaj bi bilo zanjo najbolj smiselno, v situaciji kakršna je pri vas (njen) doma.
Glede tega, da jo mati ne more več spremljati na izlete in pohode… pa bodo morali meje postaviti tudi sami organizatorji. Pravite, da je že šla sama – kaj se je zgodilo? Razumljivo je, da vas skrbi, toda druga možnost je, da jo zaklenete in nikamor ne spustite, “da bo na varnem”, toda najbrž to ni rešitev in morate včasih tudi tvegati in vedeti, da če se odloča sama, prevzema tudi odgovornost zase (če ji ni odvzeta opravilna sposobnost), ne glede na to, da že vnaprej lahko predvidevate težave.
Glede pravic duševno bolnih – v programu zagovorništvo se ukvarjamo predvsem z zagotavljanjem oz. uresničevanjem osnovnih človekovih pravic za te ljudi, ker si jih dostikrat sami ne zmorejo izboriti (ker jih ne poznajo ali se ne zmorejo boriti z birokratskim sistemom). Z drugimi posebnimi pravicami se zaenkrat ne ukvarjamo.
Lep pozdrav!
Špela, Šent
Forum je zaprt za komentiranje.