delo v Ameriki
spostovani…imam dolgoletne iskusnje z delom v tujini in visoko izobrazbo. prosim Vas, ce mi lahko daste napotke o moznostih zaposlitve in napotka o postopku pridobitve delovne licence na teritoriji Amerike.
hvala
ZDA ali Kanada?
ZDA: tezko se pride noter ne glede na delovne izkusnje razen:
– ce delas v IT, najdes delodajalca, ki te je pripravljen sponzorirati za H1B vizo (lahko jo podaljsujes samo 6 let, v tem casu moras dobiti green card ali te pa nazenejo ven)
– si vrhunski manager, najdes delodajalca, ki ti zrihta L vizo (mislim, da je to pravi tip)
– zadanes dovoljenje za stalno bivanje / green card na green card lottery (naredi search na internetu — postopek je enostaven, ni treba placevati odvetnikom, ceprav te bodo snubili)
– gres studirat in si nekako zrihtas delo
Kanada je veliko bolj enostavna. Imajo tockovni sistem po katerem se tockujes, ce imas 70 tock se kvalificiras za intervju na ambasadi. Ce nimas kaksnih posebnih problemov (npr si bil kaznovan ali pa si bil profesionalni vojak), dobis papirje po posti in kupis letalsko karto. Cel postopek traja od enega do stirih let.
Srecno.
uf, zgleda zelo strogo, pa vendarle, pa recimo da sem top manager, kaj pomeni L viza?
Vnaprej hvala,
Peter
Na tehle web siteih je vse razlozeno vkljucno z loterijo —
– http://www.ins.gov/graphics/index.htm
Mene pa zanima Kanada. Ampak imam že državljanstvo. Verjetno to zadevo kaj poenostavi? Stalno prebivališče imam v Sloveniji, kmalu pa bom imela visoko izobrazbo. Zanima me, kakšne so možnosti za zaposlitev oz. ali mi lahko pomagaš s kakšnim dobrim linkom! Hvala lepa!
Pa še to – ne maram prehudega mraza … Kako hudo je? Sem brala že razne zgodbe po internetu … od tega, da avti zamrznejo … 🙂 Piši, prosim, kako je!
Sorry za pozen odgovor — bil sem na potovanju.
Ha, ha, sploh ni mraz. No ja, odvisno kam gres. OK, Toronto ima priblizno enake temperature kot Ljubljana (ceprav bodo vsi jamrali kako je mrzlo pozimi in kako je vroce poleti). Vancouver ima veliko bolj umirjeno klimo — pozimi ne gre vec kot za par dni pod niclo in poleti ne vec kot za par dni nad 30C. Prerijske in atlantske province in Alberta so pasji pozimi (tudi do -60C).
Drzavljanstvo ti pomaga v toliko, da se ti ni treba kvalificirati za dovoljenje za imigracijo. Seveda pa ti ne bo veliko pomagalo pri pridobitvi sluzbe. Pri sluzbah so vsi enaki, tujci in domacini.
Kar se tice sluzb, vsi gledajo na delovne izkusnje. Ne vem kaksno visoko izobrazbo zakljucujes, toda le-ta ti ne bo veliko pomagala brez delovnih izkusenj. Trenutno je tudi v Kanadi ekonomska kriza, ceprav vsi pravijo, da Kanade sploh ni tako hudo prizadela kot ZDA in da se stanje ze popravlja. Nezaposlenost je bistveno vecja kot je bila pred nekaj leti, odvisna pa je tudi od industrijskega sektorja. Kar se linkov tice malo poglej na http://www.bctechnology.com in podobne linke. Jih bom poskusil se nekaj najti. Dober vir oglasov so tudi lokalni casopisi (Vancouver Sun, National Post, The Globe and Mail). In pa seveda agencije.
Ce te se kaj zanima kar napisi.
Zdravo klaus
Prosim mi lahko pišeš na moj mail, bi te rada nekaj vprašala.
Lep pozdrav iz Slovenije
Klara
Zivjo, Klara,
bom pisal, vendar bi raje odgovarjal v forumu. Ce zanima tebe, bo verjetno tudi nekaj drugih ljudi saj tvoje vprasanje verjetno ni osebno.
Hvala za odgovor, upam, da je bilo na potovanju lepo. Sem pa sama izbrskala vsaj nekaj statistike (ki pa ni tako slaba za to stroko):
Ne morem do tega linka….
Aha, danes pa dela.
Kar se tice zdravnikov, veterinarjev, dentistov, medicinskih sester, uciteljev, ipd, so “zasciteni poklici” v Kanadi in ZDA. To pomeni, da moras tukaj koncati solo, narediti strokovni izpit in sele potem lahko opravljas poklic. Nostrifikacija prakticno ne obstaja oziroma obstaja samo na papirju — dejansko moras narediti sole se enkrat. Seveda pa imajo te zasciteni poklici potem zelo visoke place, ker ni nobene mednarodne konkurence. Poznam biologa, ki je emigriral, v preteklosti je bil zelo spostovan profesor in dekan, danes pa cisti laboratorij, ker ne more uciti in ne more biti niti laborant. Zalostno, toda resnicno.
Kolikor sem sama razumela, je potrebno polagati strokovni izpit. To ni nič osupljivega, saj je podobno tudi pri nas! Poleg tega se tudi pri nas znanje npr. zdravnikov splošne medicine preverja vsakih nekaj let, potrebno je tudi izobraževanje (opravljeni seminarji) za obnovo licence. Na spletnih straneh vsekakor nisem dobila občutka, da bi se bilo nemogoče zaposliti kot zdravnik v Kanadi (prej obratno!) ali da bi moral delati šole še enkrat. Študij že tako traja izredno dolgo … Zdravnikov pa v Kanadi očitno ni ravno na pretek, saj so skoraj čisto vsi zaposleni.
Za biologe je povsem drugače, saj jih je tudi pri nas preveč in se zelo težko zaposlijo. Če je bil ta vaš znanec spoštovan profesor, ne razumem, kako se lahko zadovolji s čiščenjem (ali hkrati tudi študira, načrtuje kakšno drugačno prihodnost in je to premostitveni poklic?). Sama seveda ne bi šla v Kanado čistit, če imam medicinsko izobrazbo, saj je tudi v Sloveniji dobro. Me pa mikajo nove izkušnje.
Kako visoko izobrazbo? B.Sc. ali visjo? Kar je vec kot VII ima poseben status (pades v prioritetno skupino za pridobitev vize in zivljenje postane preprostejse 🙂 ).
Lp,
Tomaz
Zivjo,
ne, ni samo strokoven izpit. V bistvu je potrebno ponoviti skoraj vse izpite. Zal. Tudi jaz bi raje videl, da bi bilo lazje, vendar ni. Zdravnisko zdruzenje ima popolno avtoriteto na tem podrocju in odloca popolnoma avtoritativno. Tudi ce pogledas v populacijo zdravnikov, se jasno vidi, da je popolnoma drugacna kot ostale: prakticno ni imigrantov, ki bi prakticirali medicino.
Druga varianta je, da se uspes vpisati na podiplomski studij medicine in po koncanem doktoratu imas licenco za delo v Kanadi.
Zivjo,
novica za vse, ki zelite v Kanado: z 28. junijem bo Kanada spremenila imigracijske zakone in precej zaostrila pogoje za neodvisno imigracijo. Pogoji za politicni azil in imigracijo iz druzinskih razlogov se ne bodo spremenili. Kolikor sem slisal do sedaj, bodo dvignili prag iz 70 tock na 75 in pri veliko kriterijih bo potrebno dobiti vsaj 1 tocko, drugace bo sledila avtomatska diskvalifikacija.
ups
Peter na kakšnem področju pa bi si želel delat, npr. bolj tehnične vede, turizem ali kaj drugega.
Pozdravljeni Klaus!
Ker vidim da mnogim svetujete besedo ali dve bom poizkusil!!!
Ali mi lahko poveste kako je z delom v Kanadi ali kje drugje -kot Zdravstveni tehnik,in sicer z nekaj lepimi izkušnjami na več smereh zdravstva od intenzivnih enot do hospitalnih enot,prosim za nek konkreten odgovor o možnostih saj me to resno zanima……..
Hvala M
Pozdravljen, Metulj,
Najprej se morate tako kot vsak drug imigrant kvalificirati po tockovnem sistemu. Tega so konec junija spremenili in lahko si sami ogledate ali se lahko kvalificirate http://www.cic.gc.ca/english/skilled/index.html (anoniment test preko interneta: http://www.cic.gc.ca/english/skilled/assess/index.html). Ce vam uspe zbrati zahtevane tocke, morate izpolniti se druge pogoje (npr. nekaznovanost, itd).
Potem pride se problem z zdravstenimi delavci. Vsi zdravstveni poklici so tukaj zasciteni, da ne bi padla kvaliteta zdravstvenih uslug. Ne glede na to iz katere drzave prihajate (razen iz ZDA) in ne glede na drzavljanjsto (velja tudi za kanadcane, ki opravijo solanje v tujini), morate nostrificirati uradno solsko izobrazbo. To sicer zveni enostavno, vendar obicajno pomeni ponoviti solo. Kljub temu, da imajo veliko pomanjkanje npr. medicinskih sester, le-te lahko pridejo samo iz ZDA in avtomatsko zacnejo delati… Nostrifikacija papirjev je stvar vsake province posebej, kar pa ne pomeni, da so pogoji razlicni ampak samo, da je treba postopek ponoviti za vsako provinco, kjer zelite delati.
Klaus pravi: Toronto ima priblizno enake temperature kot Ljubljana (ceprav bodo vsi jamrali kako je mrzlo pozimi in kako je vroce poleti).
Opa, ne bo drzalo. S humidex faktorjem poleti tudi do +45C, pozimi pa do -35
[windchill vstet]. Veter je torej hud. Okoli Toronta ni gora, tako da severni veter piha [s konstantno hitrostjo] non stop. Brr, dvoje hlac, najtoplejsa bunda, pa se te PREZEBE DO KOSTI! Res je mraz, pa tudi ce gres zivet na Pelee Island! Vsako zimo je vsaj 20 dni okoli -20 in vsaj 40 dni -10 [brez winchilla!!!]. V plus gre sele Aprila. Poleti je pa super…
In se to: Severnoamericani so deloholiki. Delovni dan pa traja od 9. do 5. [vecinoma], tako da vam bo brzkone sel po zlu cel dan!
Forum je zaprt za komentiranje.