Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Arhiv Sociala Arhiv – Sociala Računalništvo – informatika

Računalništvo – informatika

Pozdravljeni vsi na forumu.

Zanima me kakšne izkušnje imajo z delom po svetu slovenski informatiki – računalničarji. Pred dvemi leti sem diplomiral v Ljubljani rač. in inf. – informatika. Službo mi v Sloveniji ni bilo težko najti, vendar me malo mika tudi tujina.
Vem, da je teh služb povsod dovolj, ne vem pa kakšni so delovni pogoji v tujini za taka dela. Sam namreč nimam želje delati po 10 – 12 ur na dan 7 dni na teden. Koliko se da privarčevati, če greš z družino (žena + otrok) na leto z delom. Koliko časa ste potrebovali, da ste “padli noter” v novi službi?

Hvala za čim več informacij.

LP, Tilen

Ves, tesko je povedati. Moje izkusnje from down under so 100x boljse od tistih slovenskih, nekateri pa imajo dost slabse. Velik je odvisno od srece. Srecala sem tudi taksne ki z IT diplomo ne morejo priti do dobre sluzbe v zadnjih leto pa pol, je pac kriza v IT industriji in se vedno traja.

Nekaj mojih iskusanj…Od prvega delovnega dne v tujini sam delala 40 ur na teden, ce pa sem delala vec, sem bila placana in so bili zelo hvalezni (v SLO je bilo obratno, vsak dan delas nadure, noben ti nec ne placa, se hvala ne dobis). Prva placa je takoj bila 2x vec kot tista v SLO, seveda vse dobis na bancni racun, nobenih potnih stroskov, bonov in podobnih zadev. Odnos med sefom in podrejenim je tudi boljsi, bolj ljudski. Delas fleksibilne ure, noben ti ne stoji na vratih in ne gleda kdaj prihajas v sluzbo. Pomembno je da je delo narejeno.

Stroski bivanja so visoki, ampak ce oba (moz in zena) delata v IT industriji, ponavadi se da ker precej prisparat ker so prihodki visoki. Tukaj primerjam stroske podnajemnika v Ljubljani, ne pa stroske nekoga ki ima svoje stanovanje. Ce samo en dela, lahko je problem. Pa tudi varstvo otroka moras organizirat in placat ce zena dela. Razen ce ne pripeljes tudi babico 🙂
Koliko prisparas na leto v najboljsem primeru (oba delata, nobenih otrok)? Vsaj eno cisto IT placo po davkih. Za AU poglej naslednji link:

http://careerone.com.au/common/news_story/0,6206,resources|resdollars|salaries%5E4438868,00.html

Ce za “past noter” v sluzbo mislis na to kako te sprejemejo, ni problema. Tukaj je velik tujcev, tako da so ze navajeni. Ce pa mislis kako hitro se navadis na delovno okolje (kaj delajo, kako delajo, kaj se od tebe pricakuje in podobno), je pac odvisno od tebe. Ce se lahko prilagodis, pol ti ne rabi velik, par tednov.

Najprej na splosno v Kanadi: sluzbe so, vendar veliko manj kot pred leti. Place v IT so tudi padle, nekatere za polovico. Nikar ne pricakuj placanih nadur in delal bos bistveno vec kot 40 ur na teden. IT je v zakonodaji (labour code) izjema in nimajo placanih nadur (tudi v drugih poklicih dobijo nadure placani samo tisti, ki so v sindikatih / unions). Zaposleni informatiki tudi niso vec tretirani kot bogovi, ampak morajo priti lepo v sluzbo tako kot vsi ostali (v nasprotju s tistim, o cemer je pisala Jas o Avstraliji).

Vse zavisi od tega kako se vklopis v druzbo. Ce se hitro navadis novih navad, ti sluzbe ne bo tezko najti. En prijatelj, ki je prisel iz SLO, se nikakor ni mogel privaditi navad tukaj in je po dveh letih odsel nazaj. Ljudje so odprti in na splosno niso komplikatorji.

Hi Jasminka,

Zanima me ce slicajno ves ali so delovne razmere tudi na ostalih delovnih mestih enako ugodne, npr. v pisarni za kakega ekonomista kot sem jaz 😉 Pa se nekaj…ze v prejsnjih postih sem zasledila da si bila najprej na NZ. Ali je kaj lazje priti v AUS in tam dobiti delo, ce najprej nekaj casa delas na NZ in si tam pridobis Permanent residence?

Lep pozdrav iz dezevne Slovenije,

Jasna

Ves kako je, delovne razmere so odvisne od firme, tako da mi je tesko povedat nekaj natancno. Zal pa ne poznam nobenga ekonomista tako da res ne bi vedla. Vem da v drzavnih sluzbah delajo od 9 do 5 in imajo 6 tednov dopusta in slabse place kot ostale industrije. Ne vem ce ti to kaj pomaga 🙂

Glede prihoda v AU ces NZ, z NZ stalnim bivaliscem ne pridobis v AU nicesar. Z NZ potnim listom pa samo to da lahko isces sluzbo brez delovne vize. Ce pa mislis ostat v AU, moras zaprosit za stalno bivalisce kot vsi ostali. To se je spremenilo pred leto pa pol, pred tem si z NZ potnim listom takoj dobil stalno bivalisce v AU in po 2 letih AU drzavljanstvo.

LP iz spomladanskega Sydneya

Hi Jas,

Hvala za info…to sem ravno želela vedet, če si je pol lažje iz NZ iskat v AUS službo kot pa dejansko iz SLO.In če te prav razumem to praviš da je.
Glede delovnih razmer se zavedam da je odvisno od podjetja, mislila sem bolj to, če na splošno v AUS velja da so nadure plačane od delodajalca. Zanima me tudi če so plače in delodajalci enako vredu tudi na NZ ali je tam hudo slabše kot v AUS.

Lepo se imej in pošlji nam nekaj tega vašega sončka 🙂

Bye,
Jasna

Moras se zavedati da ce hoces prit v AU cez NZ ti bo vzelo vsaj dodatna 3 pa pol leta (3 leta moras bit tam da dobis pravico do drzavljanstva pol pa se pol leta cakas na pasos).

Na splosno, mislim da ne dobis placana nadure ce si stalno zaplsen. Ce si na pogodbo, se lahko zmanis da si placan za vsako uro dela, seveda noben ti ne garantira da po koncu pogodbe bos imela naslednje delo ze v vrsti.
NZ ima enake pogoje, samo so place manjse ker je manjsa ekonomija.

AU in NZ sta precej podobna. Ko se preselis ne spreminis cist vsega. Ta vecje banke so enake, podjetja lahko imajo urade na NZ in AU tako da se zgodi da te ker sami posaljejo cez luzo zivet (Tasman, ne Atlantik).

LP iz mrezlega in soncnega Sydneya

Zelo zanimivo branje za tiste ki ih mika ZDA!

http://heather.cs.ucdavis.edu/itaa.real.html

Motis se. Sluzb ni in tisti, ki se v tem casu znajdejo na cesti imajo velik problem. Poznam inzenirje rac. in informatike v ZDA, ki so ze nekaj mesecev brez sluzbe in pripravljeni vzeti karkoli. Najhujsa odpuscanja so v Kaliforniji, kjer je v dolocenih racunalniskih krogih dogodek, ce kateri izmed brezposelnih najde sluzbo.
Tudi v Svici, kjer zivim, je veliko tujih strokovnjakov ze pobralo sila in kopita, ker, ko so enkrat izgubili sluzbo kot tujci niso mogli najti druge. V mojem podjetju so bili nekoc Slovaki in Indijci, danes sem ostal samo se jaz in Svicarji.
Sluzbe so, vendar ne zate. 2 leti izkusenj je veliko premalo, tujca zaposlijo kvecjemu, ce vlada na podrocju resnicno veliko pomanjkanje ali, ce gre za vrhunskega strokovnjaka, ki ima za sabo veliko kompleksnih projektov v vlogi vodje ali vodilnega clana.
IT je kot panoga dozorel. Pred 20 leti se je v ZDA cez noc na cesti znaslo pol milijona elektro inzenirjev. Zdaj se je to zgodilo v IT. Pravljice je konec.
Tommy

Se strinjam s Tommyjem — tudi v Kanadi je enako….

Oj Tilen!

Jaz sem na Norveskem sicer samo na trimesecni praksi vendar delam toliko kot ostali. Delovni cas je fleksibilen, place imam 12.000 NOK(360.000) – kot praktikant. Od tega placam 21% davka. Cene so vecinoma trikrat visje kot v Sloveniji. Jaz sicer stanujem v enem poceni studentskem domu tako, da mi ostane dovolj denarja za zuriranje in potovanja.
Kljub temu, da mogoce izgleda placa neverjetno visoka pa mores vedeti, da so stroski toliko visji. V bistvu tu ljudje ne zivijo nic boljse kot v Sloveniji(kljub trikrat visjim placam). Edina razlika je, da lazje potujejo po svetu.

Skoda, da nisi (predvidevam) izkoristil te moznosti spoznavanja tujine!

Za vse tiste, ki se studirate in vas zanima taka zadeva :
http://www.iaeste-mb-drustvo.si/

Vec o tem kako se imamo tukaj pa na:
http://www.radgona.com/osnovna/clanki/betek/02_10_11a.htm
http://www.radgona.com/osnovna/clanki/betek/02_10_11b.htm

Lep pozdrav iz Norveske!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close