Psihiatrično zdravljenje
Ali mi lahko poveste, kako je zakonsko urejena oz. neurejena pravna zaščita osebe na psihiatričnem zdravljenju? Ali se nam obetajo res bistvene spremembe?
Pozdravljeni
Pravno zakonsko gledano je znotraj psihiatričnega zdravljenja predvsem problematičen zakon o nepravdnem postopku s katerim se ureja postopek prisilne hospitalizacije in namestitve na zaprte oddelke psihiatričnih zavodov in bolnic. Sam zakon se je dosedaj pokazal kot pomankljiv saj se v praksi dogaja veliko kršitev osnovnih pravic ljudi pri namestitvi na zaprte oddelke. Skupina strokovnjakov dela na spremembi tega zakona in gre le za vprašanje časa kdaj bodo zakonske spremembe sprejete v praksi.
Spremembe v zakonu bodo prinesle uvedbo bolnišničnega zagovorništva, kar pomeni, da bo vsaka oseba, ki bo pridržana na zaprtem oddelku ali bivala na odprtem oddelku imela pravno in psihosocialno pomoč v zagovorniku, ki bo deloval v skladu s tem, da prepreči vsakršne možne kršitve osebne svobode in svobode odločanja osebe, ki je na zdravljenju na zaprtem ali odprtem oddelku psihiatrične bolnice. V primeru oseb pridržanih na zaprtem oddelku bodo le te s pomočjo zagovornika dobile možnost nadziranja, pomoči in učinkovitega varstva svojih pravic v primeru neprostovoljnega odvzema prostosti. Osebe,ki se zdravijo na odprtih oddelkih psihiatričnih zavodov pa bodo dobile s pomočjo zagovornika možnost, da vplivajo na potek svojega zdravljenja, količino predpisanih zdravil, nadaljni rehabilitacijski program v družbo itd.
In še na kratko o zakonu o nepravdnem postopku, ki še vedno ureja način sprejema na zdravljenje na zaprtih odddelkih psihiatričnih bolnic. Gre za zakon, ki ureja kdo in pod kakšnimi pogoji ter kdaj je lahko pridržan na zaprtem oddelku. Pridržan je lahko tisti, ki zaradi duševne motnje ogroža svoje ali tuje življenje kot tudi življenje skupnosti ali premoženje. O tem ali gre za duševno motnjo, ki nastopa hkrati z ogrožanjem svojega ali tujega življenja, skupnosti ali premoženja odloči psihiater strokovnjak, o pridržanju osebe na zaprtem oddelku pa je potrebno obvestiti pristojni sodni organ in sicer v 48 urah od začetka pridržanja na zaprtem oddelku. V 72 urah od tega trenutka mora sodni izvedenec podati novo mnenje na podlagi pogovora s psihiatrom, ki je pridržanega sprejel in pogovora z osebo,ki je pridržana. Na podlagi strokovnega mnenja sodnega izvedenca sodišče izda sklep o nujnosti zdravljenja na zaprtem oddelku.
S sprejetjem sprememb v zakonu bo morala biti vsaka oseba že ob sprejemu seznanjena z vsemi pravicami kot tudi pravico, da izbere zagovornika, ki zastopa osebo v postopku odločanja o njenem pridržanju in nadaljnem zdravljenju ves čas do njenega izpusta iz psihiatrične bolnišnice.
Statut bolniškega zagovorništva bo omogočil učinkovit nadzor nad delom psihiatričnih služb kot tudi korektno delovanje sodnih organov in omogočal zaščito osnovne človekove pravice do osebne svobode in odločanja.
Upam, da sem na kratko pojasnil osnovne spremembe, ki se pripravljajo na področju duševnega zdravja.
lep pozdrav
boštjan
Spoštovani!
Ne vem, kateri problem je bil povod za pisanje. G. Boštjan je lepo in korektno opisal sedanji postopek, ker pa tu in tam sodelujem v njem, lahko rečem, da je trenutno to relativno soliden model, ki na zelo kočljivem področju dela zagotavlja, da so prisilno hospitalizirani le najnujnejši bolniki. Močno dvomim, da sovtakem stanju zmožni in sposobni tega, kar naj bi jim ponujal zagovornik. Prav zaradi tega stanja jim je na nek način začasno odvzeta opravilna sposobnost odločanja o zadevah, ki bi jim bile v škodo. Mnogi svojci bi celo želeli, da bi bil ta prag mnogo nižji.
Namesto trošenja energije za urejenaje nujnih zadev, ki jih je tako ali tako potrebno vedno reševati za vaskegačloveka posebej naj vsi, ki bi radi ljudem z duševnimi težavami pomagali, pomagajo, ko jim gre dobro, ko so doma, na delovnem mestu… Takrat jih vsi pozabimo (nekateri smo veseli, da jim gre dobro, drugim pa ne prinašajo publicitete).
Lep pozdrav!
Janko Kernsik
Forum je zaprt za komentiranje.