nosečnost – povišan sladkor
Pozdravljeni!
Sem v 12. tednu nosečnosti. Pred 14 dnevi so mi odkrili povišano vrednost sladkorja (na tešče 6.05). Prejšnji teden sem bila 1. v diabetološki ambulanti. Dobila sem merilnik sladkorja in listične za merjenje ketonov. Naslednji pregled imam šele čez 6 tednov. Sladkor si moram meriti na tešče, potem pa 2 uri po vsakem obroku, ketone pa zjutraj in zvečer. Ker sem zelo suha (49 kg, 162 cm), mi je ginekologinja rekla, da naj pri vsakem obroku pojem malo več, v okviru dovoljenih živil seveda. Vsak mesec naj bi se zredila vsaj 1 kg.
Dejali so mi, da zjutraj ne sme biti vrednost sladkorja nad 5.1, po obroku pa ne nad 6.6. Ketoni naj bi bili vedno 0. Nisem pa dobila navodil, kako ravnati, če te vrednosti niso idealne.
Prejšnji teden so bile vrednosti kar v redu, danes sem šla po 1 mesecu v službo, pa je slika kar slaba.
Do sedaj izmerjene vrednosti:
datum: na tešče: 2 uri po zajtrku: 2 uri po malici: 2 uri po kosilu: 2 uri po mali: 2 u. po več.
15.2. 4.9 5.4 4.4 4.9 5.3 4.9
16.2. 4.8 5.6 4.9 4.7 4.8 5.4
17.2 5.1 5.0 4.9 4.8 5.4 5.3
18.2. 5.3 5.3 8.1
Ketone sem imela 2x povišane zjutraj, in sicer 15.2. (1.5) in danes (4), sicer so bili pa ok.
Zanima me, kako naj ravnam v primeru, ko imam tako povišan sladkor kot danes? Ali naj bo naslednji obrok tak kot v primeru, če bi bile vrednosti ok? Kaj svetujete glede ketonov?
Ali se moram prej obrniti na svojega diabetologa, če vrednosti ne bodo v mejah normale?
Najlepša hvala za vaše odgovore!
Pozdravljeni,
vaše vrednosti so razen zadnje v mejah normale. Po naših smernicah so vrednosti krvnega sladkorja (KS) na tešče enake ali nižje od 5,3 mmol/l, po jedi pa enake ali nižje od 6,6 mmol/l – merjene 1 uro in pol po obroku. Poleg prehrane na KS vplivata tudi telesna dejavnost, ki znižuje KS (vsaj pol ure dnevno, če je možno raje več) in stres, ki dviguje KS. S stresom ste se očitno srečali v službi. No lahko je bila kriva tudi prehrana.
Na kratko glede prehrane: nič sladkih jedi in nič sladkih pijač, ne bele moke in izdelkov iz nje, veliko zelenjave in sadja (naenkrat en sadež), 6 obrokov na dan (šesti je poobedek pred spanjem). Pazite na sestavo živil, v kupljenih pripravljenih jedeh je pogosto tudi sladkor. Pijte dovolj tekočine (voda, čaji, mineralne vode..)
Lepo se imejte, sprostite se, pojdite na sprehod, smejte se, uživajte in tudi vaš sladkor bo spremljal vaše počutje, ob enostavnih zgornjih navodilih glede prehrane. V kolikor bodo kljub temu vrednosti KS stalno povišane, pa pojdite k diabetologu.
LP
Spoštovani!
Hvala za hiter odgovor. Pri hrani sem se doma res pazila, sedaj v službi se bom morala malo drugače zorganizirati, kaj prinesti od doma …
Menim, da me je danes resnično zdelal stres, mogoče pa sta krivi tudi dve polnozrnati žemljici, ki sem ju pojedla za malico (namesto ene), poleg še 4 rezine manj mastnega sira in eno jabolko. Malo sem zmedena glede vrednosti sladkorja na tešče, saj mi je sestra v diabetološki amb. rekla, da so sedaj nove smernice, da je mejna vrednost 5.1, vi pa pišete, da je 5.3. Prav tako so mi naročili, naj si merim sladkor 2 uri po obroku, vi pa pišete, da 1 uro in pol po obroku. Malo sem zmedena …
Prosim še za kakšno pojasnilo gledo ketonov. Zakaj sploh nastajajo in kako lahko vplivajo na otročka? Kaj lahko storim glede tega?
Upam, da bom znala brzdati skrbi. Pravkar mi je v pisarno posvetilo sonce …
Lep dan.
Pozdravljeni,
delajte na sončku, ta vaš stavek mi je najbolj všeč.
Sedaj pa vam bom kopirala nekaj točk iz Slovenskih smernic:
– Svetujemo samokontrolo glukoze v krvi pred glavnimi obroki in 90 minut po glavnih obrokih. Ciljne vrednosti glukoze na tešče so med 3,5 in 5,3 mmol/l, po obrokih ≤ 6,6 mmol/l, če jih je mogoče varno doseči. Če je koncentracija glukoze v krvi na tešče nad 5,3 mmol/l ali po obrokih nad 6,6 mmol/l, uvedemo medikamentozno zdravljenje oziroma ga ustrezno intenziviramo.
– Izmerimo HbA1c na 4 do 8 tednov. Ciljna vrednost HbA1c je manj kot 6,0 odstotkov, če jo je mogoče varno doseči.
– Svetujemo individualno predpisano energetsko opredeljeno zdravo prehrano, ki zagotavlja primerno porazdelitev hranil ustrezen energetski vnos, primerno količino beljakovin, ogljikovih hidratov in mikronutrientov. Priporočamo izbor živil z nizkim glikemičnim indeksom. Vsem nosečnicam, ki nimajo kontraindikacij za telesno aktivnost, priporočamo vsakodnevno 30 minut zmerne aerobne telesne aktivnosti.
– Pojasnimo pomen ketonov v urinu kot pokazatelja nezadostnega energijskega vnosa ali neprimerne razporeditve obrokov. Svetujemo njihovo določanje na tešče in pred večerjo. Cilj je odsotnost ketonurije (8). (E*) Upoštevamo tudi druge možne vzroke za ketonurijo (hiperglikemija, hipoglikemija).
Lep pozdrav
Hvala za natančnejša pojasnila. To je že moja tretja nosečnost, a se prvič spopadam s sladkorno, zato sem vam hvaležna za informacije. Brala sem že ostale teme, pa nekako nisem uspela ugotoviti, kaj pomeni HbA1c- pri meni je v roza knjižici napisan 5,4%. Prosim še za razlago tega.
Danes sem po dopoldanski malici zopet imela visok sladkor – 10,0, ketone pa 4. Zjutraj so bili ketoni 0,5. Nekako mi ne gre v kontekst – ketoni naj bi nastali ob stradanju, sladkor sem imela pa povišan? Si narobe razlagam vse skupaj? Ali pa je šlo mogoče za hiperglikemijo?
Je v redu, če počakam do ponedeljka, ko imam izobraževanje pri medicinski sestri, ali bi se morala že prej obrniti na diabetološko ambulanto?
Hvala za vaš dragoceni čas in lep pozdrav!
Pozdravljeni,
HbA1c ali glikirani hemoglobin pokaže gibanje krvnega sladkorja za obdobje dveh do treh mesecev.
Za nosečnice je vrednost, ki je zaželjena do 6%. Določimo ga z vsebnostjo vezave glukoze na beljakovino v rdečih krvničkah.
Kot razumem imate danes sestanek z dietetičarko glede prehrane in verjamem, da se bosta o vsem pogovorili.
Sicer pa se ponovno oglasite.
Lep dan
Pozdravljeni!
Hvala tudi za tole infomacijo. Na izobraževanju sem dobila napotke kaj, koliko, kdaj jesti, tako da je malo lažje. Ketoni so se mi uredili. Sladkor je načeloma v redu, le 2x v preteklem tednu je bil previsok po obroku.
Upam in želim si, da bo tako tudi ostalo. Otroček pa se lepo razvija :))).
Lepo vas pozdravljam.
Pozdravljeni!
Prosila bi za nasvet. Sem v 17.tednu nosečnosti. v 10.tednu so mi pri pregledu krvi ugotovili vrednost krvnega sladkorja na tešče 5,1. takoj so me napostili k diebetologu, kjer sem imela predavanje. še isti dan sem imela pregled. izmerili so mi vrednost 3,7 (ne na tešče). diebetolog mi je svetoval ponovno merjenje krvnega sladkorja na tešče. teden kasneje (ob normalni prehrani, le da sem črtala sladkarije) so mi izmerili vrednost na tešče 4,9. na izvidu so zapisali, da nimam gestacijskega diabetesa. sama sem zelo zmedena- ne razumem kako na podlagi tako majhne razlike enkrat postavijo diagnozo in jo drugič ovržejo. Sicer že od 12.tedna, ko so mi povedali ne jem nič sladkega. Ne vem pa kam se še lahko obrnem ali naj mirno sprejmem, da nimam GD. drugače pa sem mlajša od 25 let, suha (še preveč), do sedaj sem se zredila 2 kg.
Vnaprej se zahvaljujem za odgovor. HVALA.
Pozdravljeni,
diagnoza nosečnostne sladkorne bolezni na začetku nosečnosti se postavi z določitvijo krvnega sladkorja na tešče, ob normalni prehrani, po vsaj 8 urni teščnosti. Mejna vrednost za postavitev diagnoze je krvni sladkor manjši ali enak 5,1 mmol/l. Vaša vrednost je ravno v območju, ki že govori o nosečnostni sladkorni bolezni. Zato potrebujete prehrano z omejitvijo oz. z nič sladkorja, to pomeni sladkih jedi in sladkih pijač, ne jedi iz bele moke, 6 obrokov na dan (zadnji je poobedek pred spanjem) čimveč sadja in zelenjave (predvsem zelenjave, sadež pa en naenkrat), jedi z nizkim glikemičnim indeksom in redno, vsakodnevno, telesno dejavnost najmanj 30 minut, tako, da se vam nekoliko dvigne srčni utrip in da se malo prepotite, v kolikor nimate kontraindikacij za gibanje s strani zapletov v nosečnosti.
Glede na diagnostične kriterije imate nosečnostno sladkorno bolezen, kajti druga vrednost je bila izmerjena ob dieti in govori o tem, da je omejitev sladkorja v prehrani pripeljala do primernih jutranjih vrednosti. Menim, da bi morali imeti kontrole krvnega sladkorja do konca nosečnosti.
Lep dan
Pozdravljeni!
Gre za mojo tretjo nosečnosti ni prvič se soočam z diagnozo GD. Naj napišem, da sta bila prva dva otroka velika in težka (1. nosečnost:5030g, 55cm; 2. nosečnosti;4190g, 55 cm, obakrat CR), vendar GD nisem imela, sem bila testirana.
Tokrat so mi v 12. tednu (trenutno v 20. tednu) na tešče izmerili vrednost KS 5,1mmol/l in sem bila poslana v diabetološko ambulanto. Zdaj se kontroliram z merjenjem KS 90 min. po obrokih, kar vodim z dieto zelo dobro – vedno pod 6,6 mmol/l. Problem je sladkor na tešče. Do včeraj sem ga merila enkrat tedensko, vendar so bile vrednosti od 5,4 pa do 6,0 mmol/l. Je pa zanimiv podatek, da sem si en dan merila na tešče sama in namerila 5,8mmol/l, potem pa sem šla dati kri (ker sem imela pregled v službi) in je pokazalo na krvni sliki 5,2 mmol/l. V razliki 10 minut!
Včeraj sem šla na kontrolo dnevnika in se je sestra kar zgrozila nad vrednostmi na tešče. Zdaj se moram meriti vsak dan en teden, in če ne bo do 5,3 mmol/l je rekla, da mi bo najverjetneje zdravnica uvedla “dolgoročno delujoč insulin”. (Danes je bil sladkor na tešče 5,5 mmol/l). Naj še napišem, da sem imela HbA1c 5,00%.
Zanima me, kako je, če npr. zavrnem jemanje insulina? Je to sploh možno? Kako to vpliva potem na plod? Sem zelo razdvojena, ker res ne bi kaj “umetnega” vnašala v telo. Kako je potem z delovanjem telesu lastnega inzulina in kako potem po porodu?
Še eno mnenje bi rada izvedela – glede na to, da naj bi nosečniška sladkorna izzvenela po porodu, praktično lahko KS na tešče ostane isti in je znotraj orientacijskih vrednosti (3,6 – 6,0 mmol/l) in potem se smatra, da se je ženska “pozdravila”!
LP, hvala za odgovor!
Pozdravljeni,
vaše vrednosti na tešče so skladno s smernicami previsoke. Ciljne so do oz. enake 5,3 mmol/l. Vendar pa je vaš HbA1c povsem normalen, če ne nizek. Vprašanje je, kdaj se vam v jutranjih urah krvni sladkor poviša. Napravite nekaj meritev ob peti, šesti, sedmi in osmi uri zjutraj, da boste videli, koliko časa je povišan. Premislite, kaj pojeste zvečer pred spanjem in koliko ste telesno dejavni v popoldanskem in večernem času. S tem lahko vplivate na jutranji krvni sladkor.
Seveda pa dodajanje insulina ni nič nevarno niti za vas, niti za otroka. Bolj nevaren je povišan sladkor, ker bo otrok pridobival na telesni teži, lahko pa ne bo tako hitro dozoreval, pretežkega otroka je težje roditi (to sicer že veste, če ste rodili po naravni poti) in večja je možnost poškodb tako vas kot otroka.
Nosečnice imajo normalno nižje sladkorje kot nenoseče ženske. Rast otroka zahteva veliko porabo in prerazporeditev, krvni sladkor je zato pri nosečnici nižji. In glede na to so podane tudi smernice. Ko rodite, pa je stanje v organizmu ponovno normalno za nenoseče ljudi, zato se ciljne in diagnostične vrednosti krvnega sladkorja spremenijo.
Svetujem vam, da poiskusite s telesno dejavnostjo (če stanje nosečnosti dopušča) v poznem popoldanskem oz. večernem času (na primer hitrejši sprehod pol do ene ure, tako da se vam srčni utrip nekoliko dvigne in ste rahlo preznojeni) in da zvečer pred spanjem poobedek prilagodite glede na količino zaužitih ogljikovih hidratov. V kolikor ne gre, pa se brez skrbi odločite za nočni odmerek insulina. Pomembno je znižanje krvnega sladkorja.
Lep dan
Pozdravljeni! Imam vprasanje glede nosecnostne sladkorne; 16.4. 2013 sem bila pri ginekologinji na rednem pregledu in mi je dejala da so mi ugotovili GD-bilo je 5.4 na tesce. Poslala me je v diabetolosko ambulanto. Tam so mi izmerili 5.1.- dovoljeno 5.1 na tecse in potem ko sem mogla se spiti posladkano vodo 5.1. -dovoljeno 5.1,, po eni uro 8.7.- dovoljeno 10 in po dveh urah 6.5.-dovoljeno 8.5.Zanima me zakaj mi je zdravnik vseeno predpisal merjenje in dieti? In pa ce se vsi zdravniki ne zavedajo da s tem samo se bolj spravljajo v obup in strah vse nosecnice? Zakaj je bilo naenkrat potrebno znizati normative za mejo ravni krvnega sladkorja pri nosecnicah? Naj povem, da je aparat in vse kar gre zraven stalo 190 evrov. Mislim da bi ta denar lahko porabili kje drugje in pametneje! Vem, da je to vse za dobro mojega otroka in mene ampak se vseeno sprasujem zakaj! Hvala lepa!
Pozdravljeni,
1. ne vem, zakaj so vam delali obremenitev z glukozo, če je bila diagnostična že vrednost na tešče
2. smernice so svetovnega izbora in ne izmišljotina naših diabetologov, nastale so na podlagi raziskav, zato tega ne bi komentirala
3. komentiram pa lahko predpis merjenja z glukometri. Jaz ga ne predpišem vsaki nosečnici, o meritvah se pogovoriva, ali želi, ali jih sploh rabi. Če menim, da ga nujno potrebuje, se domeniva za meritve, sicer ne. Ker sem ugotovila, da včasih prav meritve povzročajo stres pri nosečnicah, posebno, če dobijo zgolj aparat za merjenje, brez jasnih pojasnil, kaj je nosečnostna sladkorna bolezen in kaj je potrebno upoštevati. Povsem se je treba pogovoriti zaradi strahu, katerega zaznavam pri ženskah.
4. strinjam se tudi zaradi denarja, zato je potrebno točno vedeti, kaj pričakujemo od meritev, oz. kaj nam bodo povedale.
5. Vedno gre za sodelovanje med nosečnico in zdravnikom, ki je odvisno od pogovora, zaupanja, znanja, izkušenj
Lepo se imejte
Pozdravljeni,
Rok imam 8.11.2013. Na obremenilnem glu testu sem bila-vse ok. V zadnjem mesecu sem začela še huje zatekati, zato se je G osredotočila na pritisk in albumine. Čeprav imam od samega začetka ketone v urinu (vrednost 1-2)- je to pripisovala ‘stradanju’. Temu sem se čudila, ker sem šla na pregled po zajtrku/kosilu in redila sem se 1kg/mesec do 7 meseca potem pa sem v zadnjih tednih ‘pridno’ pridobivala tudi po 2 kg na teden. Sem celo poleg ketonov imela v urinu tudi glu vrednost 1 (naj bi bile ledvice bolj prepustne). Ker sem čez noč strašansko žejna sem si šele danes zjutraj na tešč zmerila sladkor- 5,1. Glede na to da sem v zadnjih dneh nosečnosti ali je potrebno kako ukrepanje.
LP
Pozdravljeni,
porast telesne teže je lahko tudi zaradi otekanja. Krvni sladkor ni povišan. Če imate povišane ketone že dlje časa, v zadnjih dneh ne bo nič drugače. svetujem pa, da si pomerite večkrat krvni tlak, glede na otekanje. V kolikor bi se pojavil glavobol, bliskanje pred očmi, bruhanje, slabosti, visok krvni tlak, brž k zdravniku.
Lep dan
Pozdravljeni!
Imam nekaj vprašanj saj se s povišanim sladkorjem v nosečnosti spopadam prvič, sicer je to moja druga nosečnost.
In sicer sem imela na prvem pregledu v 9.tednih nosečnosti sladkor povišan 5.1. Drug teden sem naročena pri diabetologu na ponovni pregled. Doma sem si merila sladkor s tem da ne pijem sladkanih pijač, ne jem belega kruha, drugo vse naromalno kot prej, 4.6, 4.7, do 4.8. s tem da je današnja vrednost 4.8, izmerjena po včerajšni pregrehi nekaj piškotih. Zanima me kolikšna je varijanta večja je nosečnost večji je krvni sladkor? In koliko se sladkor lahko poveča z večjo nosečnostjo? Mi lahko prosim razložite kaj o tem. Zanima me tudi koliko se sladkor lahko poveča, da ne naškodi plodu oziroma otroku?
Že v naprej hvala za odgovor.
Z lepemi pozdravi
Pozdravljeni,
s trajanjem nosečnosti se krvni sladkor – KS povišuje zaradi hormonov nosečnosti. Najvišje vrednosti KS so v zadnjem trimestru nosečnosti.
Ciljne vrednosti KS na tešče so < oz.= 5,3 mmol/l, 90 min po jedi do 6,7 mmol/l, HbA1c < oz.= 6,0%. Lep dan
Pozdravljeni,
prejšnji teden sem bila na pregledu kjer so mi izmerili sladkor 5,1%. Takoj so me poslali k diabetologu in v šolo zdrave prehrane kjer so nam dali jedilnike, merilnike, lisilističe
Ob vsem tem se mi poraja dvom, ker nam je v šoli rekla,da imamo lahko na tešče od 3,5.5,3%, po jedi do 6,6%. Zakaj so me potem že pri 5,1% strogo vključili na dieto? Po jedi ( jogurt, kosmiči, sok, žvečilni gumi ) sem imela sladkorja 5,4% ( malo za dovoljeno mejo kot je dovoljena na tešče ).
Prosila bi vas za nasvet ali je to že previsok rezultat, ker so nas v šoli zelo prestrašili glede sladkorja in posledic na otroka, predvsem pa za posledice po nosečnosti ker pravijo, da bomo sigurno lahko imele še sladkorno tipa II. Razumem, da bo morajo zdravniki razložiti in svetovati, vendar velikokrat povejo take stvari, da povzročijo le strah in streh kateri ni dober v nosečnosti.
Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor
Pozdravljena,
krvni sladkor -KS- 5,1 mmol/l na tešče je diagnostična vrednost KS, ob katerem določajo smernice, da se nosečnice spremlja glede KS. Vrednost je bila postavljena na podlagi kliničnih raziskav, ker so ugotovili, da se po tej vrednosti pri večini nosečnic KS povečuje tudi kasneje v nosečnosti. Z zdravo prehrano in telesno dejavnostjo ta dvig običajno uspemo preprečiti. In če so vaše vrednosti KS v ciljnem področju, se vaš otrok povsem normalno razvija. 5,3 mmol/l na tešče je ciljna vrednost.
Res je, da nosečnice preveč ustrašimo s podatki, zato je pomembno, da se jim pove, da vemo, da se bodo držale pravil zdrave prehrane, da bo z otrokom vse v redu in da če s prehrano ne bo šlo, vam bomo pomagali z inzulinom. Skratka, z vami skupaj bomo poskrbeli, da bo za vašega otroka vse v redu. In več kot 90% nosečnic ne potrebuje inzulina in praktično vse rodijo zdrave otroke.
Jejte zdravo prehrano, gibajte se, če vam ginekolog dovoljuje, sprostite se in vse bo glede sladkorne v redu. Pa uživajte v nosečnosti.
Pozdravljena,
mene pa zanima jaz sem si ta teden začela merit sladkor v krvi 4x na dan in imam po zajtrku zelo povišan sladkor in sicer 8.2, 7.9, 7.0, in 7.7 čez dan pa imam od 5.1 do 6.4. Zanima me samo zakaj je temu tako da imam samo zjutraj povišan čez dan pa ne? Za zajtrk pojem kos kruha namazan z margarino Becel z manj maščobe, jogurt in jabolko ali pomarančo, belo kavo in kruh.
Hvala za odgovor že vnaprej
Forum je zaprt za komentiranje.