Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo Kam na pregled?

Kam na pregled?

Spoštovani,

pred kratkim je psihiatrinja pisno predlagala osebnemu zdravniku, naj mi izda napotnico za MR slikanje glave, ker gre za kognitivne motnje. Naj omenim, da je imela propad malih možganov, menda pa alzheimerjevo bolezen z znaki demence moja sedaj že pokojna mama. Prvi znaki bolezni so se pri njej začeli kazati okrog 65 leta starosti, umrla je pri 76. letih. Sama sem sedaj stara 57 let. Zanima me, kje v Sloveniji bi bilo najbolje da opravim priporočeno MRI slikanje glave, oz. v kateri zdravstveni ustanovi se bolj poglobljeno ukvarjajo z navedeno diagnostiko? Zanima me tudi, ali obstaja genetsko testiranje za omenjeno bolezen, kje ga opravljajo in kdo je do njega upravičen? Kako zanesljivi so psihološki testi in kako pogosto jih je smiselno ponavljati? Ali obstajajo še kateri drugi diagnostični načini za odkrivanje bolezni?
Za vse odgovore se vam toplo zahvaljujem.
D.

Pozdravljeni!
Najbolje, da se obrnete na Nevrološko kliniko v Ljubljani. V prispevku iz spletne strani Nevrološke klinike dobite vse potrebne informacije:.
Center za kognitivne motnje (CKM)

Asist. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr.med.
Vodja

Center za kognitivne motnje predstavlja osrednjo točko, kamor naj bi bili napoteni bolniki s sumom na demenco iz ambulant splošne medicine in drugih specialističnih ambulant.

Osnovna dejavnost centra je specialistična terciarna timska obravnava bolnikov z demencami, ki so atipične, reverzibilne, hitro potekajoče in/ali ki se javljajo pri mlajših bolnikih ali so pridružene drugim nevrološkim (predvsem nevrodegenerativnim) obolenjem.

Namen delovanja CKM je zagotavljati celostno diagnostično, terapevtsko in rehabilitacijsko obravnavo bolnikom z demenco, nuditi pomoč njihovim skrbnikom ter vzpostaviti dober partnerski odnos s socialnimi službami,drugimi zdravstvenimi institucijami ter prostovoljnimi združenji.

Pomembno vlogo v CKM ima tudi raziskovalna dejavnost z vključevanjem raziskovalnih kapacitet laboratorija za motnje gibanja (ocenjevanje hoje, tremorja) in kognitivnih elektrofizioloških metod (P300).

AMBULANTNA OBRAVNAVA BOLNIKOV je usmerjena v diagnostično in terapevtsko spremljanje bolnikov v zgodnjih obdobjih demence in posebno obravnavo tistih kategorij bolnikov, ki potrebujejo čim hitrejšo hospitalizacijo: gre za mlajše bolnike, bolnike s hitro potekajočo demenco, potencialno reverzibilno demenco in atipično demenco.

Večji del napotenih bolnikov lahko obravnavamo ambulantno, v okviru, posebej organizirane ambulante (2-3x tedensko po 3-4 ure). Ambulantna obravnava zajema razširjen nevrološki pregled, posvet s specializirano diplomirano medicinsko sestro in možno napotitev na laboratorijske, slikovne in elektrofiziološke preiskave, h klinični psihologinji, socialni delavki, logopedinji ter na obravnavo k delovnemu terapevtu ali fizioterapevtu.
Po opravljeni začetni in diferencialni diagnozi, se bolnika po potrebi napoti na ustrezno nadaljnjo hospitalno obravnavo.

Po postavitvi diagnoze demence strokovni sodelavci CKM spremljajo bolnika ter skrbnike in ga/jih seznanjajo s simptomi in znaki bolezni, naravnim potekom in prognozo bolezni, možnostmi zdravljenja, lokalnimi službami za nego in pomoč, aktivnostmi združenja za pomoč bolnikom z demenco in svojcem- Spominčica in drugimi pomembnimi informacijami pravno-finančnega ali drugega značaja.
Bolnika z demenco ob kontrolnih pregledih v povprečju na 4-6 mesecev vedno kontrolno ocenimo s KPSS, FAQ, pozorno spremljamo tudi vedenjske in razpoloženjske simptome (NPI) beležimo heteroanamnestične podatke in osnovne parametre »Kontrolnega pomnilnika za celovito geriatrično oceno«.

HOSPITALNA OBRAVNAVA BOLNIKOV je namenjena manjšemu deležu bolnikov z demencami, (mlajši bolniki, kompleksne in atipične oblike, hitro potekajoče oblike demenc, reverzibilne demence) ki potrebujejo čimprejšnjo hospitalizacijo z zelo strukturiranim diagnostičnim postopkom, ki vključuje nevrološki in nevropsihološki pregled, elektrofiziološke in slikovne (strukturne in funkcijske) ter biokemične preiskave, nato pa farmakološko in nefarmakološko obravnavo.
V postopku je tudi pridobivanje materialov za likvorsko diagnostiko demenc (Doc. Rot)

STROKOVNI SODELAVCI V TIMU
zdravnik nevrolog,
zdravnik psihiater,
klinična psihologinja,
diplomirana medicinska sestra s poglobljenim znanjem s področja demenc,
socialna delavka
delovni terapevt
fizioterapevt
logoped,
zdravstveni tehnik

Dodatno občasno vključeni:zdravnik specialist nevroradiolog, zdravnik specialist nuklearne medicine, farmakolog in dietetik.

Načrtujemo tudi kratkotrajne intenzivne oblike izobraževanja za vse profile sodelavcev CKM (predvsem pa DMS, klinični psiholog in zdravnik) izven NK (v tujini na specializiranih »memory clinic« in v Sloveniji ).

Center za kognitivne motnje Nevrološke klinike v Ljubljani je včlanjen tudi v Evropski konzorcij za alzheimerjevo bolezen.

Prizadevanja za ureditev stanja pri nas na področju demence in druge aktualne novice, si lahko preberete na spletni strani: http://resje.zdus-zveza.si/
http://www.digitaltimelines.eu/
Prostovojci RESje

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close