Hormonsko neravnovesje
Pozdravljeni.
Po 10ih letih od postavitve diagnoze(solitarni gomolj ščitnice, avtoimunsko) in jemanju th. (Euthyrox 50mg) sem se le odločila za registracijo tukaj gor.
Že prej sem večkrat kaj prebrala, ampak vsak je individuum in ni nujno, da velja za enega isto kot za drugega.
Ko prebiraš to in ono, si na koncu samo še bolj zmeden.
Ne vem koliko svojih simptomov/problemov lahko pripišem ščitnici. Vem samo, da se ob vseh obveznostih vsakodnevnega življenja vedno težje borim z njimi. Stara sem 38.let
Pa k bistvu, kaj me muči. Pred nekaj leti bi v ospredje postavila prekomerno podpazdušno znojenje, takrat sem že razmišljala o kirurški rešitvi tega problema, a je po drugem porodu to samo izzvenelo – čez noč, kot bi odrezal.
So pa ves čas prisotne tudi druge nevšečnosti in sicer:
– suha koža
– močno izpadanje las
– otekanje nog + krčne žile (naročena za OP)
– težave s spanjem
– utrujenost
– motnje koncentracije
Zadnji čas so se pridružile še motnje srčnega ritma (čutim palpitacije, aritmijo), zdravnika zaradi tega še nisem obiskala.
Prav tako je moteče vstajanje ponoči, saj moram vsako noč vsaj 1x na malo potrebo, še huje pa je, da me velikokrat ob normalni temperaturi okolja neznosno zebe, kar se vidi tudi navzven (cianotične ustnice in nohti) in se nikakor ne morem ogreti.
Poleg tega moram biti zelo pazljiva pri prehrani, da vzdržujem normalno telesno težo, tako da dejansko pojem bistveno manjše količine kot ostali.
Večinoma sem vse to pripisovala ščitnici, ampak imam občutek, da je vse skupaj bolj kompleksno.
Vesela bom vašega mnenja, izkušenj, nasvetov.
Nič ne omenjate kakšni so vaši krvni izvidi v zvezui s ščitnico. Oni največ povedo o stanju hormonov.
Od vaših problemov je večina lahko ščitničnih (kot da imate hormonov premalo), če nivo hormonov ni pravi. Če je, pa so razlogi najbrž drugje.
Zaradi palpitacije in aritmije bi morali k zdravniku, veliko titih, ki jemljemo že dlje časa ščitnične hormone, jemljemo tudi recimo ConcorCor – za umiritev srca.
To, da hodite ponoči na WC je normalno, ker otekate. Ponoči se noge in telo sprosti in zdrenira. Pa tudi če vam (ponavadi je tako) začne proti jutru bolj biti srce, to pospeši drenažo. To vem iz lastnih izkušenj. Sedaj sem spremenila prehrano in ne otekam več, pa tudi ponoči mi ni treba več na WC, tudi potim se ne več ponoči.
Kontrola hormonov in ureditev srčnega utripa ?
Pozdravljeni ga.Meta
Moji izvidi so trenutno v mejah normale in sicer:
– TSH 0,751 mlU/L
– T4 16,23 pmol/L in
– T3 3,87 pmol/L
Pred leti sem iz Poliklinike dobila izvid v katerem so mi med drugim napisali naj se zglasim na torakalni krg. za dogovor oz. naročilo na op odstranitev desnega lobusa. Za ta poseg se nisem odločila, zato sem poiskala drugo mnenje v DC Bled, kjer me je dr. napotil na punkcijo vratnih bezgavk – izvid ni pokazal nič patološkega, je pa minilo tudi kar nekaj let od tega.
Pred samim zdravljenjem z Euthyroxom je bil T4 anormno povišan, prav tako še več let po prejemanju th., vmes je enkat pokazalo iztirjen T3, takrat me je dr.poslal na punkcijo ščitnice na onkologijo, a je niso izvedli, saj nimajo UZ vodenja. Od takrat na pregledu pri tireologu nisem več bila, smo kontrolirali samo lab. izvide.
Po 2.porodu so težave s potenjem v roku leta prenehale (prej sem se tuširala vsaj 2x dnevno in večkrat na dan preoblekla majico, ki je bila pod pazduhami dejansko ves čas mokra v širokem krogu, kar je bilo zelo moteče).
Po 3.porodu so se vsi izvidi normalizirali, kako, mi ni jasno.
Ne vem kje je potem izvor porušene termoregulacije, izpadanja las,slabe koncentracije in spanja?!
Srce se je v tem času umirilo.
Lp
Pozabila sem dodati, da sta težave s ščitnico imeli že moja mati in njena teta ter da je pediater napotil na pregled mojo 6.letno hči.
Pozdravljeni!
Pred tremi leti so mi diagnosticirali avtoimuni tiroiditis, jemlem euthyrox 100mg. Zaradi tablet mi je pogosto slabo, zaradi tega jih v času izpitnega obdobja nisem jemala. Diagnosticirali so mi tudi laktozno intoleranco. Je slabost posledica tega? Sedaj je vrednost TSH okoli 22, močno pa imam povišan tudi kortizol (711). Slabo se počutim, nimam energije, pogosto se pojavlja vrtoglavica, povišan srčni utrip, zadihanost. Verjetno zaradi ščtnice? Zanima me, če je povečana vrednost kortizola lahko povezana s hipotirozo..?
lp
Pozdravljena,
tablete bo kar treba jesti, zgleda pa, da bo treba poiskati takšne, ki ne vsebujejo laktoze. Euthyrox se mi zdi, da jo. Piše v priloženih navodilih.
Srečno,
Alenka
Tole sem sestavila že leta 2010, po mojem ni sprememb v sestavi:
SESTAVINE TABLET s ščitničnimi hormoni:
EUTHYROX :
Levotiroxin-sodium
Akacijev prah
Confectioner’s sugar..
Lactose monohydrate
Magnesium stearate
Povidone
Talc
FD&C barvilo No …… (odvisno od vrste/barve tablete glede na “težo” – 25/50/100 itd..)
STARI ELTROXIN:
Levotiroxin-natrium
Akacijev prah
Lactose monohydrate
Magnesium stearate
Koruzni škrob
NOVI ELTROXIN:
Levothyroxine – sodium
Mikrokristalna celuloza
Lactose monohydrate
Magnesium stearate
Koruzni škrob –Preželiran (pregelatinised)
Talc-Purified
Silicon dioxide
LEVAXIN:
Levothyroxin-natrium
Lactose monohydrate
Magnesium stearate
Koruzni škrob
Gelatine
Talc
Pa še o sestavinah:
Levothyroxine natrium/sodium..
http://en.wikipedia.org/wiki/Levothyroxine
Action And Clinical Pharmacology
Levothyroxine sodium is the monosodium salt of the levorotatory isomer of thyroxine (tetraiodothyronine), the principal hormone secreted by the normal thyroid gland.
Pharmacokinetics:
Following oral administration, the absorption of levothyroxine is incomplete and variable (50 to 75%), especially when taken with food. Once absorbed, synthetic levothyroxine is indistinguishable from the endogenous hormone.
Levothyroxine is nearly totally bound to serum proteins and has an elimination half-life of 6 to 7 days in the euthyroid subject. Half-life is shortened in hyperthyroidism and prolonged in hypothyroidism and in pregnancy. Deiodination of levothyroxine (T4) to 1-triiodothyronine (T3) occurs in various tissues, particularly liver and kidney. T3 is approximately 4 times as potent as T4 on a weight basis.
The mechanism of action of thyroid hormones is not completely understood. The principle effect is to increase the metabolic rate of body tissues. Thyroid hormones have both catabolic and anabolic effects, and are therefore involved in normal metabolism, growth, and development, especially the development of the CNS in infancy.
Magnesium Stearate
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_stearate
Magnesium stearate, also called octadecanoic acid, magnesium salt, is a white substance which is solid at room temperature.
Because it is widely regarded as harmless, it is often used as a diluent in the manufacture of medical tablets, capsules and powders (E470b). In this regard, the substance is also useful because it has lubricating properties, preventing ingredients from sticking to manufacturing equipment during the compression of chemical powders into solid tablets. Magnesium stearate is the most commonly used lubricant for tablets. It is used to bind sugar in hard candies. It is also a common ingredient in baby formulas.
When used as a filling agent in the manufacture of capsules and tablets, such as vitamins, the source of this ingredient is typically bovine. However, there is an increasing number of vegetarian options in which the product specifically indicates it contains magnesium stearate from vegetable sources.
Razprava o koristnosti/škodljivosti:
http://www.thatsfit.ca/2009/04/29/magnesium-stearate-terrible-toxin-or-innocuous-additive/
Zaključek avtorja:
But alas, I have yet to find what I consider to be a truly definitive answer on the subject. I personally haven’t changed my supplement taking behaviour as a result of what I’ve found researching this answer. Perhaps Richards sums it up best, “there is no human evidence or study that shows magnesium stearate is in any way harmful. To the contrary, its safety is well recognized throughout the industry.” I leave it up to you to decide.
Lactose monohydrate
http://www.lactose.com/basic/lactose_in_solid_form.html
O tej sestavini je težko najti kaj poljudno napisanega inb uporabnega za laike… ??
..Lactose Monohydrate is a natural disaccharide,obtained from milk,which consists of one glucose and one galactose moiety…
Koruzni škrob – maize starch
To je fin, drobno mlet prah, ki ga dobimo z mletjem endosperma oziroma bele sredice koruznega zrna.
• ŠKROB (za direktno tabletiranje) Starch 1500
je fizikalno modificiran škrob, ki ima dobre pretočne lastnosti in dobro stisljivost pripravljen s fizikalnim modificiranjem koruznega škroba, ne vključuje nobenih kemičnih dodatkov ter se razlikuje od običajnega koruznega škroba po vodotopnosti in velikosti delcev.
Zanj ustreza specifikacija za Pregelatinized starch, NF.
http://www.colorcon.com/products/core-excipients/immediate-release/starch-1500/Product%20Overview
ŽELATINA
http://en.wikipedia.org/wiki/Gelatin
MIKROKRISTALNA CELULOZA
http://www.nbent.com/crosscarmellose.htm
Pridobivajo jo iz surove celuloze s segrevanjem z mineralnimi kislinami in z dodatnim mehanskim mletjem celuloznih agregatov (omejena hidroliza, polimerizacijska stopnja se zmanjša na 200-300, porast kristalinosti, ki se nanaša na porast urejenosti strukture. ) – dobro plastično preoblikovanje.
Applications: Croscarmellose sodium is used in oral pharmaceutical formulations as a disintegrant for Capsules, Tablets and Granules.
TALC – smukec
http://en.wikipedia.org/wiki/Talc
AKACIJEV PRAH – accacia gum – gumi arabicum
http://www.flaxpowder.com/acacia-powder.html
http://www.drugs.com/npp/acacia-gum.html
SILICON DIOXIDE
http://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_dioxide
CONFECTIONER’S SUGAR
Očitno sladkor v prahu, ki se uporablja za izboljšanje okusa tabklete, nahaja se predvsem v zunanjem ovoju tablete ?
FD&C Yellow No. 6,- rumeno barvilo
http://msds.chem.ox.ac.uk/FD/FD_&_C_yellow_No_6.html
Dodatne info o izdelavi tablet:
Zanimiv članek o izdelavi tablet, kjer so naštete najobičajnejše dodatne sestavine :
http://en.wikipedia.org/wiki/Tablet
POMOŽNE SNOVI ZA TABLETIRANJE
http://www.farma-drustvo.si/gradivo_p/Farmacevtska%20tehnologija%20I/VAJE/14-Izdelava%20tablet.ppt
• POLNILA (za dopolnitev majhnih količin zd.učinkovine):
škrobi, laktoza, saharoza, mikrokristalna celuloza, celulozni etri, glukoza, natrijev klorid, PVP, alginati
• VEZIVA (za vezanje praškov v granulat ali v tableti):
koloidne raztopine škrobov, želatine, PVP, Na-alginata, celuloznih etrov;
suha veziva: PVP, mikrokristalna celuloza, CMC
• RAZGRAJEVALA (omogočajo razpad tablet):
z nabrekanjem: škrobi, alginska kislina, derivati celuloze;
z razvijanjem plinov: citronska kislina, vinska kislina, Na hidrogen karbonat, Ca karbonat
• SREDSTVA ZA DRSENJE – lubrikatorji
pravi drsljivci (za izboljšanje pretočnih lastnosti mase):
smukec, Mg-, Al-,Ca – stearat, stearinska kislina, Aerosil 200
maziva (za zmanjšanje trenja med granulatom in steno tabletirke):
stearinska kislina, silikoniziran smukec, Mg-, Al-,Ca – stearat
antiadhezivi (za preprečevanje lepljenja na pečate):
stearinska kislina, silikoniziran smukec, Mg-, Al-,Ca – stearat
• POMOŽNE SNOVI S POSEBNO VLOGO:
vlažila, pospeševala absorpcije, obloge za filmske tablete
Forum je zaprt za komentiranje.