Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo Transplantacija jeter

Transplantacija jeter

Stara sem 31 let in imam diagnozo sindroma Budd-Chiari.
Ob diagnozi so mi napovedali tudi morebitno transplantacijo jeter. Zanima me, če sem že na neki ‘rezervni listi’ za transplantacijo oziroma ali (kdaj) si na tej listi, ko se ti stanje že močno poslabša?
Prosim tudi za kratek opis same transplantacije jeter in življenja po njej.

lep pozdrav

Spoštovani!

To je bolezen, ki lahko privede do potrebe po transplantaciji jeter.
Za uvrstitev na čakalno listo je potrebno opraviti veliko pregledov in tudi pojasnilni pogovor z vami, tako da bi vi vedeli, če bi to zdravniki storili.
Če bi se vaše zdravljenje razvijalo v to smer, vi kar korajžno vprašajte vse kar vas zanima, saj vam bi to moral odgovorni kirurg ali internist lepo razložiti.
Sicer pa naj vam povem, da je transplantacija jeter zelo pogosto uspešna in lepa operacija, ki prinaša dobro kvaliteto življenja.

Lepo vas pozdravljam. Danica Avsec Letonja

************************ prim. Danica Avsec dr.med, svetnica 01-300-68-64 Zavod RS za presaditve organov in tkiv, Slovenija transplant

Pozdravljeni!

Imam izkušnje v povezavi s transplantacijo jeter. Če vas karkoli zanima, mi lahko pišete na moj e-mail.

Mirta

Zanima me ali se jetra dajo transplantirati bolnikom s hcv. Kakšna je verjetnost, da ne bodo ponovno obolela ?

Pozdravljeni

Imam prijateljico, ki so ji transplatirali jetra ko je bila še onsnovnošolka. Bolezen so ugotovili že po rojstvu in takrat so jim rekli da bo punca potrebovala čez nekaj let druga jetra.Prvo presaditev so opravili v Nemčiji. Nekaj let je bilo vse ok, dokler spet niso ugotovili da nekaj ni vredu. Pred 4 leti so ji mogli zopet presaditi jetra, tokrat v Ljubljani.(Naj povem da ma to neko dedno bolezen.) Sedaj je stara 27 let in me zanima kako dolgo človek sploh lako živi tako, če je to sploh kako določeno ali se ji lahko spet ponovi ta zahrbtna bolezen. Sama jo ne upam nič vprašat. Vem samo, da vse na dva mesca hodi na kotrole v Ljubljano in da jemlje zdravila.
če kdo ima izkušnjene in jih hoče deliti……
Lep pozdrav

imam sorodnico, ki ima jetra popolnoma unicena zaradi alkohola….je v komi, ima polna usta krvi, in redko odpre za trenutek oci ko jo drzis za roko.. Zanima me, ce bi se ji stanje izboljsalo, ko bi ji vsadili druga jetra???PROSIM vas, da mi cimprej odgovorite!!!!Hvala

Lp.

Tadeja

Spoštovani, žal vam odgovarjam malo z zamudo, se opravičujem. Na vaše vprašanje obstaja žal zelo jasen odgovor. Stanje, ki ga opisujete pri vaši sorodnici ni primerno za presaditev jeter. Pri kroničnih alkoholikih se odločimo za presaditev, kadar so vsaj 6 mesecev vzdržni od alkohola in ko pokažejo željo in moč, da bodo spremenili način življenja. V tem času se opomore tudi telo, da lažje prenese zdravljenje z zamenjavo organa. Stanje, ki ga opisujete je končna faza neke bolezni, ki ni samo bolezen organa , pač pa celega telesa zaradi načina življenja. Upam, da sem vam odgovorila, sicer se še oglasite. Lepo vas pozdravljam. Danica Avsec

************************ prim. Danica Avsec dr.med, svetnica 01-300-68-64 Zavod RS za presaditve organov in tkiv, Slovenija transplant

jaz imam tudi dovolj iskušenj s tem saj sej imel transplantacijo jeter 2x
tako da ce vas kaj zanima me lahko vprašate na email.

Spoštovani,
moj mož je diabetik na inzulinu že od 13. leta, zdaj je star 27 let. V primeru, da se mi kaj zgodi (nesreča s smrtnim izidom ter nepoškodovano trebušno slinavko), bi želela, da mojo trebušno slinavko dobi moj mož.
Zanima pa me, kje je možno opraviti preiskave, da ugotovimo, če sva z možem sploh kompatibilna v smislu transplantacije, in kje ter kako bi nato poskrbela, da se moja želja spoštuje?
V upanju na odgovor se Vam zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam!
Daša

Spoštovani gospod Sandi!

Leta 2001 so mi diagnosticirali počasinapredujočo bolezen jeter, primarni sklerozantni holangitis. To je avtoimuna bolezen, kjer se zaradi vnetja v jetrih žolčni kanali zabrazgotinijo in v končni fazi zaprejo. To se mi je začelo dogajati sedaj. Sem že zelo rumen in čakam, da me pokličejo v KC, zaradi presaditve jeter. Zanima me kako ste presaditev doživeli vi. Kako dolgo in kvalitetno se lahko živi z presajenimi jetri, ter katere so najpogostejše težave. Za odgovor se vam iskreno zahvaljujem.

Jože

Pozdravljen jože !

poglej jaz sem imel prvo operacijo leta 2009 februarja drugo pa decembra isto leto ! Poglej obupati nikakor ne smes … mene je sicer vodila samo ena pot … to da nesmem odnehat in obupat pred drugo operacijo sem bil ze tako oslabljen da niti hodit nisem mogel … tako da sem si pomagal z vozeku… ko so me klicali na drugo operacijo sem ze bil v bolnici sicer na japljevi z zelo dobrem osebju glede na mojih 20 lej oz 19 takrat sem dobro prestal vse samo kar je bilo narobe je moč, pred posegom sem zgubil 40kg tako da mišic skoraj ni bilo ko sem vse normalno shodil so me kmalu poslali domov … sedaj sem doma presenečen sam nad sabo zivljenje poteka lepo normalno kot nekdaj …ali pa še mogoče za ottenetk bolj saj zdaj cenim to kar imam prej pa tega nisem znal…imam vsake 2 mesca kontrole v lj . Možne so tudi seveda težave saj je imunski sistem zelo oslabljen in lahko zbolite veliko prej kot ostali. kako dolgo ? glej to uparašanje jaz nisem nikoli zastavljal nobenim , saj zadnje lete medicina tako napreduje da si še misliti nemoreno. Upam pa da bote seveda čimprej imeli uspešno operacijo in čim hitreje okrevali !
Upam da se srečamo na kakšnem srečanju

lp sandi

Avtor: Valentin Sojar, dr. med.
Transplantacija organa je verjetno najradikalnejši način zdravljenja in je uveljavljena metoda zdravljenja končne odpovedi organov. Transplantacijska medicina je izredno kompleksen proces, sestavljen iz verige številnih zaporednih dogodkov. Zdravljenje s presaditvijo je draga oblika zdravljenja. S svojo zahtevnostjo na strokovnem, organizacijskem in finančnem področju kaže na razvitost, kakovost in uspešnost zdravstvenega sistema. Uspešnosti zdravljenja s presaditvijo ne merimo le s preživetjem po opravljenem posegu, temveč tudi z dejanskim zagotavljanjem možnosti tovrstnega zdravljenja vsem bolnikom, ki presaditev organa potrebujejo. Uspešnost zdravljenja bolnikov s presaditvijo organov je mogoča s pravočasno uvrstitvijo bolnikov na čakalni seznam in s kakovostnim opravljanjem dejavnosti na vseh korakih.

Več: http://www.pza.si/Clanek/Transplantacija.aspx

Primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Pozdravljeni !

Imam očeta ki ima hudo okvaro jeter – etilično dekompezirano jeterno cirozo. Pred približno letom dni se mu je stanje tako poslabšalo da smo mislili da bo konec z njemu, vendar je nekako ozdravel. Zadnje čase pa se mu je stanje začelo zelo slabšati, o trasnplantaciji jeter smo se pogovarjali z zdravnikom v eni izmed bolnišnic kjer se je zdravil, cca. pred 3 meseci. Poslali so pa tudi izvide za mnenje o samem posegu. Sedaj so pretekli že 3 – meseci, vendar o samem posegu oz. možnosti izvedbe še nismo izvedeli ničesar. Ima kronično obolenje jeter, na določena obdobja postane sicer komatozen vendar le za krajši čas, vendar nekaj upanja še vedno imamo. Zato vas sprašujem koliko časa je potrebno, oz. ali je to zelo dolgotrajen postopek, da se pacienta uvrsti na čakalno listo. Koliko časa traja da se postopek prične odvijati. Krvavel še ni do sedaj iz varic požiralnika, je pa izrazil močno željo po tem da bi še rad živel, ter tudi alkohola se vzdržuje že približno eno leto. Zdravljenje zaradi alkohola pa ni bilo v obdobju enega leta mogoče, ker je bilo še veliko drugih problemov prisotnih.

Lep pozdrav

Jernej

Spoštovani Jernej,
mislim,da boste mnenje kmalu dobili.Bolnika se lahko uvrsti na čakalno listo, ko so narejene in ovrednotene vse preiskave, pomembno pa je tudi, da je vsaj 6 mesecev popoln abstinent. Imate pa prav, čas je zelo pomemben in tudi okrevanje po presaditvi je boljše, če je bolnik v boljši kondiciji in manj prizadet. Po drugi strani pamoram opozoriti,da gre večinoma za zelo prizadete bolnike, ki čakajo na organ. Če še ne bo odgovora, se oglasite.

Lep dan, Danica Avsec

************************ prim. Danica Avsec dr.med, svetnica 01-300-68-64 Zavod RS za presaditve organov in tkiv, Slovenija transplant

Pozdravljeni, Jernej!
Upam, da ste v tem času že prejeli odgovor pristojnega zdravnika, pa vendar naj na kratko predstavim problematiko transplantacije, kakor sem jo doživela sama.
Gre za precej kompleksen proces, v vseh fazah zelo dobro nadzorovan in organizacijsko zahteven. Obsega sam poseg in priprave na operacijo. Slednje je za pacienta lahko zelo izčrpljujoče, predvsem če je njegovo kondicijsko stanje slabše. Po utemeljeni odločitvi, da se pacienta registrira kot čakajočega na organ, se začne s pripravami, kar zahteva hospitalizacijo cca. en mesec (odvisno od stanja bolnika in spremljajočih zapletov). Ko je z vseh področij medicinske stroke sprejeta zmožnost za poseg (sistem ostalih organov naj bi bil v optimalni funkcionalnosti), se pacienta vpiše na listo. Čakalni čas je nenapovedljiv, odvisen od mnogih dejavnikov, ki določajo bolnikovo stanje.
Uspešno zdravljenje želim.
Vanja

pozdravljen. jaz imam prijateljico ki so ji pred kratkim postavili diagnozo tumorja na žolčniku.
rak se je razširil tudi na jetra. zdravniki so ji rekli da ji ne morejo več pomagati in da bo živela kolikor že bo.
sprašujem kogarkoli ki ima že izkušnje na tem področju, in ali je možna presaditev jeter in žolčnika. ali kdo koga pozna ki bi ji lahko še pomagal.
za odgovor lepo prosim in se zanj že vnaprej zahvaljujem.

Zdravo!

Tudi jaz imam vprašanje glede raka na jetrih. Mama ima namreč po zdravnikovih besedah jetra precej poseljena z metastazami. Preselil se je iz debelega črevesa. Kot kaže bo odstranitev tumorja na d.č. uspešna, za jetra pa pravijo, da se ne da nič narediti. No, kemoterapija že.

Zato me zanima, kakšna je možnost transplantacije jeter v takem primeru in koliko so čakalne dobe?

Hvala

Spoštovani,

žal je odgovor na vaše vprašanje glede presaditve zelo jasen. Jetra, ki so spremenjena zaradi metastaz, zasevkov niso primerna za presaditev. Upam, da bo vaši mami v pomoč kemoterapija oz. terapija, ki vam jo bodo svetovali odgovorni specialisti.
Želim vam vse dobro, Danica Avsec

************************ prim. Danica Avsec dr.med, svetnica 01-300-68-64 Zavod RS za presaditve organov in tkiv, Slovenija transplant

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close