Odgovor Mojci
Mojca je spraševala:
Mi lahko prosim opišete postopek za darovanje oz. odvzem kostnega mozga na kakšen način to naredijo, koliko časa je darovalec v bolnišnici in seveda, kako je z bolečinami?
Vem, da mi bodo najprej vzeli kri za test, kako pa dalje, če bi ustrezala, kot darovaliec pa mi ni znano in vam bom hvaležna za kakršnokoli informacijo!
Lep pozdrav in lepe praznike vam želim!
Mojca
Ja , draga Mojca, vprašanje je na mestu. Res je najpomembnejši del vseh teh postopkov prav darovanje samo oz. odvzem kostnega mozga za vsakega darovalca. Če ste izbrani za darovalca,ker imate najbolj podobne tkivne lastnosti prejemniku, potem je zelo važno, da postopek odvzema dobro poznate in da vas ni strah. Namreč, ko je določeno, da se bo izvedla presaditev, je za prejemnika izredno pomembno, da ne pride do kakršnihkoli pomislekov s strani darovalca.
Odvzem je možen na dva načina: ali iz medenične kosti ali iz periferne vene. Odvzem iz medenične kosti se izvede v splošni anesteziji, medtem ko odvzem iz periferne vene pa ni boleč. Slabost tega postopka je to, da je potrebno nekaj dni pred tem prejemati zdravila za vzpodbujanje rasti matične celice v periferni krvi. Vsak darovalec se lahko odloči sam kateri odvzem je zanj primernejši, oz. kaj ga bolj moti: ali bolečina po odvzemu in splošna anestezija, ali jemanje zdravila za rast nekaj dni pred odvzemom.
Toliko za razmislek,sicer pa , draga Mojca, na vsa konkretna vprašanja v primeru darovanja vam bodo odgovorni zdravniki v Kliničnem centru in v registru Slovenija Donor, odgovorili in vas na poseg pripravili.
Lepo vas pozdravljam,
Danica A Letonja
Spoštovani,
na to isto temo imam še eno vprašanje. Trenutno sem noseča, pa me zanima, ali se lahko kljub temu prijavim kot darovalec ali naj raje počakam na konec nosečnosti in morda tudi na konec dojenja? Naj še omenim, da sem slabokrvna (le v nosečnosti, drugače s tem nimam težav), če je to pri tem sploh pomembno.
Hvala za odgovor.
Spoštovana Helena,
opredelitev za darovanje po smrti je dejanje, ki se lahko realizira le, če sem nam kaj usodnega pripeti. Trenutna vaša situacija ni ovira za načelno opredelitev.
Z lepimi pozdravi.
Danica A Letonja
Kot darovalec organov sem opredeljena že nekaj let (imam neko kartico, ki jo nosim s sabo – upam, da je to dovolj). Zanimalo pa me je za darovanje kostnega mozga, saj se Mojčino vprašanje nanaša na to temo.
Oprostite. A pravzaprav bi bilo tudi v tem primeru izhodišče lahko enako. Opredelimo se z dovoljenjem,da nam odvzamejo vzorec krvi za osnovne preiskave in nas vpišejo v register, kjer čakamo na to, da bi bili izbrani za darovanje. Če smo v ožjem izboru kandidatov za darovalca traja postopek izbiranja povprečno osem mesecev z vso organizacijo do odvzema. A vendar je morda že zaradi vas in vašega otroka boljše, da se to najobčuljivejše obdobje do enega leta starosti zaključi v mirnem, res intimnem vzdušju in se šele kasneje podate “po opravkih”, med katere lahko sodijo tudi koraki, ki jih morate narediti, da se opredelite za darovanje.
Želim vam vse dobro. Danica A Letonja
Prebrala sem vprašanje Mojce in oglašam se, da povem, da so mi že jemali vzorec kostnega mozga iz medenične kosti in ni bilo nič hudega. Dobila sem le lokalno narkozo (injekcijo), nato mi je onkologinja kar ambulantno odvzela vzorec. Ni bilo prijetno, ni pa bilo tako grozno, da se ne bi dalo zdražti. Poleg tega je zadeva izredno hitro opravljena. Kakšno minutko traja in je gotovo – del, ko se zapiči iglo v medenično kost in odvzame vzorec.
To sem napisala zato, da bi povedala občutke “iz prve roke”. Skratka, nič ni hudega in mislim, da je vrtanje v zdrav zob precej bolj boleče, kot odvzem vzorca kostnega mozga.
Lep podzrav!
kolikokrat pa je možno darovanje kostnega mozga? ali je to zgolj enkrat v življenju mogoče ali se to lahko izvaja večkrat?in koliko časa traja, da se ta kostni mozeg nadomesti v telesu, oz. da ga telo sproducira nazaj? ni nobene razlike med materialom, ki se dobi iz vene in iz medenice?
so kakšne komplikacije možne pri darovalci, ki darujejo iz medenice, razen pač te splošne narkoze, ki je v redkih primerih lahko predmet komplikacij? to me zanima se…aja, pa še to…je tukaj podobno kot pri darovanju krvi? da lahko skupina 0 pokrije potrebe vseh ostalih? verjetno ne, ampak vseeno.
s fantom razmišljama o tem, pa ne poznava vseh komplikacij, ki se lahko pripetijo, on ima redko krvno skupino AB – , to je bojda zelo redko…
hvala za informacije 🙂
Spoštovani,
darovanje bi bilo možno tudi večkrat, vendar je to le teoretična možnost, saj še da enkratnega darovanja krvotvornih matičnih celic pridobljenih iz kostnega mozga ali iz periferne krvi pride zelo redko. Trenutno imamo v Sloveniji že več kot 2500 opredeljenih in testiranih možnih darovalcev v registru, pa so bili le 4 izbrani za darovalca. Pomembno je popolno ujemanje tkivnih antigenov in ujemanje v krvni skupini. Prav zaradi tega dejstva darovanja kostnega mozga ne moremo primerjati z darovanjem krvi.
Po primerni pripravi je kvaliteta dobljenega materiala pri obeh načinih ustrezna. Pri odvzemu iz periferne vene je potrebne stimulacija rasti in razmnoževanja celic z zdravilom.
Zapleti pri odvzemu iz medenične kosti so seveda lahko tudi lokalne narave, kot npr. vnetje, vendar je to bolj proces proces zdravljenja z različnimi poteki, kot pa zaplet, ki bi daovalca ogrožal. Že večkrat je bilo omenjeno, da je bolečina tista, ki se v tem predelu lahko še nekaj časa pojavlja in nas spominja, da smo storili nekaj dobrega.
Lepo vas pozdavljam, Danica A Letonja
> kolikokrat pa je možno darovanje kostnega mozga? ali je to
> zgolj enkrat v življenju mogoče ali se to lahko izvaja
> večkrat?in koliko časa traja, da se ta kostni mozeg nadomesti v
> telesu, oz. da ga telo sproducira nazaj? ni nobene razlike med
> materialom, ki se dobi iz vene in iz medenice?
> so kakšne komplikacije možne pri darovalci, ki darujejo iz
> medenice, razen pač te splošne narkoze, ki je v redkih primerih
> lahko predmet komplikacij? to me zanima se…aja, pa še to…je
> tukaj podobno kot pri darovanju krvi? da lahko skupina 0
> pokrije potrebe vseh ostalih? verjetno ne, ampak vseeno.
> s fantom razmišljama o tem, pa ne poznava vseh komplikacij, ki
> se lahko pripetijo, on ima redko krvno skupino AB – , to je
> bojda zelo redko…
> hvala za informacije 🙂
Forum je zaprt za komentiranje.