Dednost
Kar precej se piše o dednosti pri sladkorni bolezni – tip II. se dosti bolj deduje kot tip I. Ste sami v svojem sorodstvu že prepoznali kakšen vzorec?
Moj mož je dobil diabetes pri 10. letih. V njihovi družini te bolezni prej niso poznali. Verjetno je nastal zaradi velikega pretresa, ker je v nesreči izgubil očeta. Pa še najstarejši sin…(ne vem, to so samo domneve, sploh včasih se vse to nikakor ni imenjalo kot možnost bolezni…).
Po njegovi sorodstveni strani ni do takrat nihče imel sladkorne. No, zadnja leta so za tipom II. zboleli njegova teta, sestrična, bratranec (vsi so med sabo v najožji povezavi: mama-hči-sin). Vsi ostali – gre za veliko družino – so glede na sladkorno bolezen zdravi.
Tako da vzorca ni. Seveda upamo, da ga tudi ne bo…
Pozdravljena Pomlad,
tudi moj mož ima sladkorno tip I. Dobil jo je pri 19 letih, ko je bil v vojski. Ima jo tudi njegov brat, ki pa jo je dobil pri 25 letih. Podedovala sta jo po dedu (mamin oče), ki je tudi bil sladkorni bolnik I. Podedoval jo je tudi njun bratranec (sin mamine sestre), medtem ko ni zbolela nobena od sestričen (hčere prve in truge mamine sestre).
Torej vse skupaj pomeni, da so bile tri sestre (oče je bil sladkorni) in so zboleli samo njihovi sinovi, vse hčere so zdrave. Imajo pa sedaj te (zdrave) hčere že svoje sinove, ki so zaenkrat vsi zdravi (stari od 1-8 let).
Sicer pa se moj mož kar uspešno bori s sladkorjem, čeprav se mu tudi zgodi kakšna nočna hipa, pa tudi sladkor je bil že 22. Vendar zelo redko.
Prehrana je seveda kar se da diabetiku primerna, nobenih “prekrškov”, malo maščob, veliko zelenjave, manj sadja….. Potem je pomembno redno kontroliraje ravni sladkorja (merjenje tudi po 7x na dan), čim več športa (3-4x na teden).
Lep pozdrav…
v mojem sorodstvu ni bilo sladkorne.
moja tri in pol letna hci je zdrava 😉 to sem bil vesel, ko je porodnicarka dejala, da nima sladkorne ;-)))
kolikor se spomnim iz nekega clanka, se sladkorna deduje recesivno, torej so moznosti majhne, mislim da, ce sta oba sta diabetika okrog 20%. Govorim na pamet, ne me drzati za besedo!
lp,klemen
Pozdravljeni,
v mojem primeru, ko imamo sladkorno II trije v družini (pokojni oče, brat in jaz), mislim, da je kar dedno.
Do 35-leta starosti smo bili vsi trije suhci, po cca 35-letu starosti smo se vsi zredili in potem tudi vsi trije dobili sladkorno.
hmm, sam govorim o tipu I. O tipu II. pa sem 99% preprican da NI dedna.
Sploh pa tudi zato, ker so velike in realne moznosti za ozdravitev, zakaj to pravim: zato, ker ima taka oseba veliko otipljive moci v svojih rokah (cepra se ne zaveda)! Ne pravim, da je enostavno, je pa mozno! Pri tipu II beta celice trebusne slinavke se vedno proizvajajo inzulin!!! To je pomembno dejstvo, pomebna prednost, ce temu tako recem.
Srecno in zdravo!!!
klemen
DELITEV SLADKORNE BOLEZNI GLEDE NA NASTANEK
Tip 1 (od inzulina odvisna sladkorna bolezen)
pojavi se v otroštvu in mladosti (največ v puberteti) oziroma do 30. leta starosti
je avtoimunska bolezen
njegova osnova je najverjetneje nesrečna kombinacija dedne zasnove; verjetnost, da zboli otrok, katerega eden od staršev je diabetik, je 2 do 5 odstotkov; če sta diabetika oba starša, je verjetnost, da bo diabetik tudi otrok, 30 odstotkov
zdravljenje z inzulinom je nujno že vse od pojava bolezni, inzulin je z injekcijami treba nadomeščati do konca življenja
za boleznijo tipa 1 je obolelih okrog 10 % diabetikov, med njimi so otroci (v Sloveniji jih je okrog 300)
Tip 2
je najpogostejša oblika sladkorne bolezni: ima jo približno 90 % vseh diabetikov
osnova je verjetno genetska
ne gre za pomanjkanje inzulina, pač pa za odpor proti njegovemu delovanju (lahko ga je celo preveč)
odpornost na inzulin se s starostjo povečuje (če je za to dedna osnova); hiperglikemija je sprva zmerna, nato se povečuje
pri zdravljenju zadoščajo dieta in antidiabetične tablete, sočasno je treba zdraviti tudi težave, ki se pojavljajo vzporedno (zvečan krvni sladkor, zvečane maščobe v krvi, zvečan krvni tlak) oziroma zmanjšati telesno težo, če je ta prevelika, ter opustiti kajenje;
z leti lahko bolniki dosežejo tako visoke vrednosti glukoze v krvi, da je potrebno zdravljenje z inzulinskimi injekcijami
tako k nastanku kot k slabšanju bolezni pripomorejo neustrezne življenjske okoliščine (neprimerna prehrana, prevelika telesna teža, premalo gibanja, stres)
vir:
Hoj,
ampak tule si ravno pokazal, da je tip II “bolj deden” kot I. A ne?
Res pa je, da imaš pri II šanse, da z zdravo prehran nekaj narediš, pri I pa tega ne moreš brez inzulina.
Lp
ja, tole sem citiral in ni iz mojega zeljnika. Sam še vedno mislim, da ni dedna ter da je vsekakor ozdravljiva.
lp,
klemen
Forum je zaprt za komentiranje.