Najdi forum

Spoštovani! Že 5 mesecev nosečnosti uporabljam zobno pasto Splat Organic, ki jo priporočajo tudi med nosečnostjo. Sedaj sem malo več raziskovala o eteričnem olju čajevca, ki je tudi v tej pasti, in me je pričelo zelo skrbeti, saj ga odsvetujejo v nosečnosti zaradi toksičnosti in neznanih učinkov. Verjetno sem zaužil kar nekaj tega olja med ščetkanjem oziroma je pri krvavečih dlesni prešlo v kri. V dobri veri, da sem izbrala varno pasto sem očitno ravno nasprotno, škodovala otroku. Prosim vas za vaše mnenje glede te paste.

Pozdravljeni!
Lepo je, da že v nosečnosti skrbite za varen razvoj vašega otroka. Vaš strah, da ste z uporabo zobne paste povzročili škodo vašemu otroku pa je popolnoma odveč. Čajevec je rastlina ( Camellia sinensis), ki se uporablja za pripravo čaja, lahko v zdravilne namene proti driskam, lahko pa tudi kot čaj, ki poživlja. To sta črni in zeleni čaj. Barva je odvisna od načina predelave listov čajevca.
Ameriška agencija za hrano in zdravila res ne priporoča pitja čaja med nosečnostjo in dojenjem zaradi kofeina, ki ga rastlina poleg drugih snovi vsebuje.
Količina kofeina, ki bi prešla iz zobne paste v telo je zanemarljivo majhna, če je sploh kaj je, tako, da v tem primeru ni bojazni, da ste naredili kaj škode. Da boste mirni, izberite drugo pasto.
Želim vam veselo pričakovanje otroka in vas lepo pozdravljam!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Spoštovana ga. mag. Irgolič,
kaže, da je pri vprašanju prišlo do nesporazuma. Čajevec, o katerem je govora, je Melaleuca alternifolia, uporaba eteričnega olje te rastline pa se je vsaj v zadnjih letih precej razmahnila. Aromaterapevti ga sicer uvrščajo med bolj varna olja, ki se v ustreznih količinah smejo uporabljati tudi pri otrocih. Vsekakor pa bi se strinjala z vami, da so količine, ki se pri nosečnici resorbirajo preko zobne paste premajhne, da bi se bilo bati resnih učinkov, da pa je morda smiselno menjati zobno pasto že s stališča, da si bodoča mamica ne dela skrbi. Natančnejše strokovno pojasnilo pa prepuščam vam.
lep pozdrav

Pozdravljeni!
Nesporazum, nisva zakrivili midve, temveč gre za enako slovensko poimenovanje različnih rastlin.
Moj odgovor se je nanašal na rastlino Camellia sinensis, ki je poimenovana v knjigi Sodobna fitoterapija kot čajevec in sodi med čajevke (Theaceae), uživa pa se kot čaj in se kot sem navedla ne priporoča nosečnicam zaradi kofeina, ki ga vsebuje.
Druga pa je rastlina Melaleuca alternifolia, za katero ste bili v dilemi vi, ki se po slovensku tudi imenuje čajevec. Njeno eteričo olje se uporablja proti bakterijam in gljivicam v različnih ustnih vodah. Tudi uporaba teh vod se ne priporoča nosečnicah in ne pri otrocih.
Obstaja pa tudi vrsta Melaleuca styphelioides, ki se tudi imenuje čajevec, čajno drevo, avstralski čajevec ali čajna mirta. Tudi ta rastlina ima protimikrobno in protigljivično delovanje. Čeprav njene sestavine ustrezajo avstralski in evropski farmakopeji, se ne priporočajo nosečnicam in otrokom.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close