Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv Laboratorijska biomedicina

Laboratorijska biomedicina

Spoštovani !
Sem gimnazijec in se bom kmalu odločal glede študija.
Izbiram med naslednjimi programi: Medicina , Farmacija, Laboratorijska biomedicina

Brskam po internetu in ne najdem pravega opisa poklica inženirja laboratorijske biomedicine, kaj dela, kako dela….

Kakšen je študij Farmacije, kako je z diplomo- a moraš napisati diplomsko nalogo oz. kako izgleda zaključek študija

Pozdravljeni!
Prav podrobnega in enostavno razumljivega opisa dela verjetno na internetu res ne boste našli. Našli pa boste kar dovolj podrobne informacije, če boste kliknili na primer “Študij laboratorijske medicine” ali “Fakulteta za farmacijo”.
Diplomirani inženir laboratorijske medicine se izobražuje na Fakulteti za farmacijo. Njegovo delo obsega samostojno izvajanje zahtevnih analiz in preiskav biološkega materiala bolnikov, kar pomeni pregled krvi, blata, urina,… Preiskave potekajo po točno določenih predpisanih postopkih, s katerimi se seznanja kandidat med študijem. Sem sodi jo še odvzemi venske krvi in kapilarne krvi, ter seznanjanje bolnikov glede pravilnega odvzema bioloških materialov, ki jih odvzemajo sami, ter svetovanja v zvezi s pogoji, ki jih morajo upoštevati bolniki pred odvzemi. Zaposli pa se lahko kandidat po uspešnem zaključku študija na primarni, sekundarni in terciarni ravni medicinske dejavnosti, kar pomeni: zdravstvene domove ali diagnostične laboratorije, bolnišnice in klinike.

Fakulteta za farmacijo pa izvaja enovit študij farmacije, univerzitetni in magistrski študij laboratorijske medicine (ki zanima tudi vas), univerzitetni študij kozmetologije in magistrski študij industrijske medicine. Podrobno si preberete opise, če kliknete “Fakulteta za farmacijo”. Tam so navedeni tudi ustrezni nazivi, ki jih diplomant pridobi po uspešnem zaključku študija. Študij je zanimiv, predvsem pa zahteva veliko resnosti in trdega dela. Študij se zaključi z diplomskim delom in diplomsko nalogo, ki jo študent zagovarja pred komisijo.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Spoštovani
sem v 3. letniku gimnazije. zanima me če so za študij farmacije potrebne kakšne res super ročne spretnosti(jih imam, vendar ne lih neki super)…razmišljam med študijem: Medicine, Farmacije, Lab.biomedicine, Dentalne medicine…in imam kar veliko težav pri izbiri, saj so vsi programi zelo zanimivi.
Če bi želel delati v farmaciji, bi delal v lekarni…glede ročnih spretnosti je pa tako..moram biti zelo pazljiv, občasno sem kakšno nerodno stvar v laboratoriju pri Kemiji z kakšnimi kemikalijami, pri Biologiji pa brez težav. Imam tiste spretnosti za normalnega človeka, a ne najboljše.

Pozdravljen!
Študiji o katerih razmišljate so vsi zanimivi. Ročne spretnosti so sicer dobrodošle še posebej pri dentalni medicini, vendar niso pri vseh usmeritvah naštetih poklicev nujne. Predvsem so pomembne lastnosti kot so veselje do teh znanj, študioznost, dober učni uspeh, potrpežljivost in vztrajnost, natančnost in pa ne nazadnje je poleg znanja pomembno tudi dobro srce. V teh poklicih mora biti bolnik vedno na prvem mestu ne glede na delovni čas, utrujenost in morda še kaj.
Odločite se po pameti. Farmacija je zame zelo lep poklic.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Spoštovani,
zanima me če lahko oseba z izobrazbo: Kemijski tehnik dela v lekarni kot farmacevtski tehnik

LP

Pozdravljeni!
Oseba, ki ima izobrazbo kemijskega tehnika se v lekarni ne more zaposliti, razen če gre za galenski laboratorij lekarne, ki lahko v laboratoriju za identifikacijo kemijskih substanc zaposli tudi kemijskega tehnika.
Kemijski tehnik se lahko zaposli tudi v proizvodnji zdravil (Lek, Krka), kjer se izvajajo kemijske analize substanc, medprocesne in končne kontrole zdravil.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Spoštovani !
Vpisal sem se na program kemijski tehnik(srednja šola). Izjemno me pa veseli farmacija oz.medicina. Zanima me če lahko kemijski tehnik dela v zdravstvenem domu oz. v farmaciji. A lahko kemijski tehnik opravlja razne teste v zdravstvenih domovih. Po končani šoli nameravam študirati. A sem izbral napačno šolo, kajti prepisal sem se iz ekonomske šole in na srednji šoli za farmacijo ni bilo prostih mest.
Me pa izjemno veseli kemija.

LP

Pozdravljen!
V zdravstvenih domovih, ki imajo v svoji sestavi tudi biokemične laboratorije so običajno zaposleni laboratorijski tehniki, včasih pa tudi kemijski tehniki, odvisno od opremljenosti laboratorijev in od storitev, ki jih izvajajo. Kemijski tehniki se lahko zaposlijo tudi v analiznih laboratorijih farmacevtskih tovarn, kjer analizirajo zdravila.
Šola, ki ste si jo izbrali vsekakor ni napačna, še posebej ne, če mislite po končani srednji šoli študij še nadaljevati. Pridobili si boste dobre osnove za nadaljni študij kemije, pa tudi za študij farmacije, kjer je znanje kemije zelo pomembno. Odprtih boste imeli več vrat.
Zato pa v jeseni kar veselo v šolo. In veliko uspeha vam želim.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Mene pa zanima ali je bolje iti na gimnazijo ali na srednjo šolo za farmacijo, za nadalni študij farmacije.
Hvala!

Pozdravljeni!
Težko vprašanje! Posebej težko odgovorim zato, ker ne poznam učnega programa in njegove zahtevnosti na sedanji srednji šoli za farmacijo.
Iz izkušenj lahko povem, da je za nadaljni študij izredno pomembno znanje enega ali dveh tujih jezikov, znanje matematike, fizike in kemije. V kolikor je program teh predmetov na srednji šoli pomanjkljiv, je potrebno učno snov za vpis na Fakulteto za farmacijo temeljito dopolniti.
Prednost končane srednje šole pa je v tem, da v kolikor študija na fakulteti ne zaključite uspešno, imate poklic in se lahko zaposlite.
Želim vam dobre odločitve!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Pozdravljeni!
Mene pa zanima sledeče, po izobrazbi sem inženir lab. biomedicine, srednješolsko pa kemijski tehnik, Ali lahko delam tudi kot lab.tehnik? Se prizna pripravništvo ter strokovni izpit narejeno za inženirja lab.biomed tudi za lab.tehnika? Oz. na koga se naj obrnem z vprašanji?

Hvala in LP!

Pozdravljeni!
Žal vam ne morem natančno odgovoriti, ker ne poznam učnih programov obeh poklicev.
Svetujem vam, da si izpišete predmetnik šolanja, ki ste ga opravili za poklic inženirja lab. biomedicine in se z njim podate na šolo za laboratorijske tehnike. Primerjajte ju in prosite za nasvet na šoli za laboratorijske tehnike. Iz primerjave obeh študijskih programov boste videli, kakšne so vaše prednosti in če vam kateri od predmetov manjka. Mislim, da boste pri tem uspeli, ker je vaša dosedanja izobrazba višja.
Lepo vas pozdravljam in želim, da uspete!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Lepo pozdravljeni!

Zanima me kakšno je stanje magistrov laboratorijske biomedicine v smislu zakonodaje. Po mojih opažanjih se pripravništev za ta poklic sploh ne razpisuje in opazil tudi sem, da ta poklic sploh ne obstaja med delavci v zdravstvu. Zanima me kako je to mogoče, če pa Fakulteta za farmacijo izvaja to smer.

Pozdravljeni!
Da poklic ne bi obstajal v seznamih zdravstvenih delavcev bi bilo res nemogoče in neodgovorno.
V evidenci reguliranih poklicev oziroma dejavnosti v Republiki Sloveniji sta našteta pod
točko 2 – medicinski biokemik specialist in pod
točko 11 – dipl. inženir laboratorijske biomedicine

Svetujem va, da pregledate še naslednje predpise, ki navajajo določene zakone in pravilnike in so na spletu pod:
http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/mddsz../evidenca_regulirani_poklici_291013.doc

Upam, da boste našli informacije, ki jih potrebujete. Glede razpisovanja pripravništva pa vam ne morem posredovati verodostojne informacije. Verjetno gre za suverene odločitve posameznih inštitucij.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Pozdravljeni!
Mene pa zanima kdo (diplomanti katerih smeri) lahko opravljajo strokovni izpit za delo v diagnostičnem laboratoriju. Sem diplomantka biokemije in se zanimam za delo v laboratoriju v zdravstvenem domu, kjer je pogoj opravljen strokovni izpit.
Lep pozdrav

Pozdravljeni!
Za delo v diagnostičnih laboratorijih v zdravstvenih ustanovah se izobražujejo kandidati na Farmacevtski fakulteti in sicer po programu Laboratorijska medicina. Da lahko samostojno opravljajo delo v laboratorijih, morajo po končanem pripravništvu opraviti strokovni izpit na Ministrstvu za zdravje.
Strokovni izpiti so obvezni za zdravstvene delavce z višjo, visoko in univerzitetno izobrazbo.
Pravna podlaga je “Pravilnik o pripravništvu in strokovnih izpitih zdravstvenih delavcev na področju zdravstvene dejavnosti.”
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Pozdravljeni!
Mene pa zanima, če moram po opravljenem strokovnem izpitu še hoditi na delo (če je to določeno), ali o tem odloča delodajalec. Če morda kdo ve.

Hvala in LP,

Katja

Pozdravljeni!
V vsakem primeru odloča o zaposlitvi delodajalec. Če ste imeli s svojim delodajalcem pri nastopu pripravništva sklenjeno pogodbo o delu za nedoločen čas, se seveda morate vrniti na delo. Če pa je pogodba o delu določala zaposlitev samo v času pripravništva, se pa vsekakor pogovorite s svojim delodajalcem o tem, če vas lahko zaposli še naprej.
Prepričana sem, da ste pred nastopom zaposlitve z delodajalcem sklenili pismen dogovor o času in načinu zaposlitve. Zato ga raje še enkrat preberite in se nato odločite za pogovor, seveda, če ste za delo zainteresirani.
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close