Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv Oznake na zdravilih- včasih nelogične?

Oznake na zdravilih- včasih nelogične?

Vedno sem se spraševal zakaj imajo tako močna zdravila kot so recimo antipsihotiki ali pa tudi antidepresivi nenazadnje, na škatli označen le prazen trikotnik? Kar pomeni delno prepoved vožnje.
Medtem ko ima recimo Zaldiar (Tramal) poln trikotnik pa čeprav je njegov učinek na centralni živčni sistem dosti blažji od učinka recimo nekega Seroquela, Amizola ali pa celo Apaurina ki je anksiolitik?

Pod učinkom Zaldiarja (tudi večje doze) denimo nimam nobenih težav z upravljanjem vozila pa čeprav je zakonsko popolnoma prepovedano. Medtem ko po eni sami tableti Amyzola sploh ne morem stati pokonci kaj šele da bi vozil. Pa četudi bi zakonsko lahko.
Da o učinku antipsihotika sploh ne govorim, katerega učinek na CŽS je po mnenju mnogih ljudi 10x močnejši od opijatov kot je npr. morfij.

Skratka, včasih se mi te označbe zdijo malo nelogične. Tako močna zdravila kot so recimo Seroquel, Haldol, Amyzol, Tegretol, Lyrica, Apaurin itd. bi definitivno mogla imet poln trikotnik na škatli saj je njihov učinek na CŽS neprimerno močnejši od nekega tramala.

Zelo bi bil hvaležen za obrazložitev glede tega.

Hvala, Lp

Pozdravljeni!
Vaše ugotovitve glede delovanja nekaterih zdravil, ki vplivajo na psihofizične lastnosti bolnikov, ki jih jemljejo, so osebne narave, čeprav lahko v nekaterih primerih tudi držijo.
Oznake pri zdravilih, ki vplivajo na psihofizične sposobnosti bolnikov, se določajo na podlagi strokovne ocene farmakodinamičnih lastnosti posameznega zdravila. Farmakodinamika pomeni mehanizem delovanja zdravila.
Te ocene so sprejete po pregledu rezultatov tako farmakološko-toksikoloških, kot številnih kliničnih preskušanj zdravil.
Večina zdravil, ki ste jih našteli, ( antipsihotika Seroquel, Haldol, antiepileptika Tegretol, lyrica, antidepresiv Amyzol in anksiolitik Apaurin) ima med neželenimi učinki naštete težave kot so suha usta, zamegljen vid, zaspanost, omotičnost,….., ki so pri nekaterih bolnikih zelo moteče, vendar pa po določenem času minejo. Dejstvo, da se pa ljudje zelo različno odzivamo na posamezna zdravila pa tudi drži in je dokazano. Sami ste potrdili, da nekatera od teh zdravil na vas delujejo močneje, kot je opisano v navodilih za uporabo zdravil,
zdravilo Zaldiar, ki pa na vas, po vašem opisu, ne deluje tako močno, pa je označeno s polnim trikotnikom. Tako je označeno zato, ker deluje na centralni živčni sistem kot močan opioidni analgetik. Čeprav je sintetičnega izvora deluje kot opiat. Mehanizem njegovega delovanja se razlikuje od mehanizmov delovanja prej naštetih zdravil.
Vloga zdravnika in njegovega navodila glede uporabe in možnih posledic je pri predpisovanju teh zdravil izjemnega pomena ravno zato, ker so reakcije bolnikov na ta zdravila zelo različne. Tudi pri blagih zdravilih so lahko pri določenih bolnikih burne.
Zato je nasvet in pogovor glede vpliva teh zdravil na psihofizične sposobnosti individualne narave in je nasvete težko posplošiti ali poistovetiti.
Pomembno je bolnike ob zdravilih, ki so označena s praznim trikotnikom, opozoriti, da kljub opozorilu o relativnih zmanjšanjih psihofizičnih sposobnostih lahko pride do močnejših epizod, na katere morajo biti pripravljeni in morajo znati ustrezno ukrepati.
Nikakor pa ne gre označevati zdravil na podlagi individualno opisanih reakcij.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close