marivarin
Spoštovani!
Moja mama ima vensko trombozo in jemlje Marivarin tri leta. Vsa tri leta ji kri močno variira, enkrat je pregosta, drugič preredka, pa se drži diete in ne jemlje nobenih drugih zdravil. Zdaj ima trenutno dvakrat preredko kri, že en teden ne vzame nobenega tableta, pa se stanje ne spremeni. Zanima me , ali obstaja še kakšno drugo zdravilo, ki bi bilo mogoče bolj ustrezno (mogoče je na Marivarin rezistentna – v Krki je dolgo delala ravno s tem zdravilom?), saj je stanje nevzdržno – ima hude bolečine, predvsem ponoči ji otekajo sklepi, ima krče, hude glavobole. Zdravniki, ki jo pregledajo (oziroma pregledajo kri, za njo se bolj malo zmenijo), se menjajo kot po tekočem traku, nihče nič ne razloži.
Prosim, če mi lahko poveste, kaj naj storimo, mogoče se dobi v tujini kaj drugega?
Hvala za pomoč in lep pozdrav!
Meta
Spoštovana gospa Meta!
Stanje Vaše mame se mi zdi resno. Zdravilo Marivarin je zdravilo, katerega jemanje in določanje posameznih odmerkov je dokaj zahtevno in ga mora zelo s preudarkom spremljati lečeči zdravnik.
Moti me podatek, da se zdravniki pri Vaši mami menjajo in, da nimate možnosti resnega pogovora z njimi. Svetujem Vam, da se najprej odločite za osebnega zdravnika za Vašo mamo ali pa, da razmislite na sploh o družinskem zdravniku. Tak zdravnik, ki spremlja zdravje neke družine, jo bolje spozna, lažje zdravi njene člane in tudi pogovori so z njim bolj neposredni.
Navedli ste, da mami otekajo sklepi, kar lahko neugodno vpliva na učinek Marivarina. Opustitev jemanja zdravila na lastno pest Vam odločno odsvetujem. Zdravnik namreč na podlagi laboratorijskega testa vedno znova določi odmerek, ki ga je potrebno natančno jemati. Ta odmerek se navadno spreminja skoraj po vsakem pregledu krvi. To ni enostavno zdravljenje. Poleg tega je odmerek Marivarina odvisen tudi od zdravstvenega stanja Vaše mame. Veliko dejavnikov je, ki vplivajo na učinek tega zdravila, bodisi ga lahko zvečajo, ali pa zmanjšajo.
Iz Vašega sporočila sem razbrala tudi, da se zavedate pomena prehrane in jemanja drugih zdravil. V navodilu za uporabo zdravila je namreč navedeno, kaj sme tak bolnik jesti in česa se mora izogibati. Jemanje zdravil pa je tudi zelo pomembno. Nekatera zdravila lahko močno povečajo učinek Marivarina, na primer Aspirin, in še nekatera druga, lahko pa nekatera zdravila tudi zmanjšajo učinek Marivarina. Zato se morate z zdravnikom vedno pogovoriti o vseh zdravilih, ki bi jih eventuelno jemali. Vse to so razlogi, ki narekujejo potrebo po pogovoru z zdravnikom, ki pa mora biti vedno isti.
Da bi prešli na drugo podobno zdravilo, ne vidim nobene potrebe, ker je Marivarin dobro in preizkušeno zdravilo. Pomembneje se mi zdi, da se odločite za zdravnika, ki bo spremljal zdravljenje Vaše mame.
Dobro premislite in kar hitro ukrepajte, ker je Vaša mama pomoči porebna in Vi imate samo eno mamo.
Želim ji vse dobro, Vas pa lepo pozdravljam!
Spoštovana!
Dolžna sem vam dodatno pojasnilo – mama ni nehala jemati Marivarina na lastno pest, tako je določila zdravnica na podlagi dvakrat preredke krvi. Na pregledu čez tri dni (mimogrede, takrat je bila v ambulanti druga zdravnica) se stanje ni nič spremenilo, naslednji pregled ima v torek. Njen splošni zdravnik napiše samo recept, količino zdravila pa določijo specialisti glede na stanje krvi.
Potrudila se bom in ji skušala najti ustreznejšega splošnega zdravnika. Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Meta
Hvala za pojasnilo!
Upam, da se bo stanje umirilo, ko bo organizem sprejel zdravilo in se bo bolezen stabilizirala.
Še enkrat Vama želim vse dobro.
Lep pozdrav!
Spoštovani!
26.9.2008 sem bila v bolnico spejeta z globoko vensko trombozo, nakar so mi naslednji dan z ct ugotovili da imam še pljučno embolijo. Zdravilo, ki so mi ga predpisali za jemanje je marivarin ali ponovem marevan. Zanima me kako je z kombinacijo druih zdravil npr.:katalip,crestor,glucobay in glucophage.
Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.
Spoštovana gospa Dragica!
Zdravilo Marivarin je antikoagulant in je zdravilo z zelo ozko terapevtsko širino. Zato moramo biti ob jemanju tega zdravila zelo pozorni na medsebojno delovanje z drugimi zdravili, ki jih jemljemo.
Vprašanje, ki ste mi ga zastavili je zelo umestno in se morate o njem pogovoriti še z Vašim zdravnikom.
Torej, zdravili Katalip in Crestor znižujeta serumske lipide, hkrati pa oba zvečata učinek marivarina v krvi, čeprav vsebujeta različni učinkovini. Mehanizem njunega delovanja temelji na večji sposobnosti vezave na beljakovine v plazmi, kar ima za posledico sproščen marivarin, ki tako deluje močneje in pride lahko do krvavitev. Zato mora zdravnik spremljati zdravljenje in s titriranjem določati odmerek marivarina, ali ga morda zmanjšati.
Medsebojnega delovanja z zdravili kot sta Glucobay in Glucophage pa nisem zasledila.
Svetujem Vam pogovor z Vašim zdravnikom in dobro načrtovano zdravljenje.
Lepo Vas pozdravljam!
Spoštovani!
Moj tast je sladkorni bolnik in so mu eno nogo do kolena ze odstranili,sedaj pa mu je pomodrel tudi prst na drugi nogi.On živi v Črni gori,zdravnik mu je priporočal ilumedin ker pravi da ima zamašeno arterijo na nogi..Zanima me ali je potrebno še kakšno drugo zdravilo in ali ilumedin primeren zanj,kajti ilumedin mu je priporočil njegov zdravnik tega pa se nikjer ne dobi.
Lepo vas pozdravljam in se vam vnaprej zahvaljujem za odgovor!
Spoštovana gospa!
Zdravilo Ilomedin deluje kot antitrombotik. Izdeluje ga Bayer – Schering Pharma Ag. Po mojih podatkih mora biti na slovenskem trgu, ker ima pri nas dovoljenje za promet z zdravilom in v Bazi podatkov o zdravilih ni označeno na način, da bi bilo trženje prekinjeno ali kako drugače omejeno.
Nastopa v dveh pakiranjih po 5 ampul po 1 ml (veleprodajna cena pakiranja je 222,69 €) in po 5 ampul po 2,5 ml,( veleprodajna cena pakiranja je 550,71 €).
Zdravilo ni razvrščeno na nobeno listo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Izdaja se samo zdravstvenim zavodom na recept. Uporablja se lahko le v zdravstvenih zavodih ter pri pravnih in fizičnih osebah, ki opravljajo zdravstveno dejavost.
Zdravljenje s tem zdravilom je precej zahtevno in mora potekati pod strogim nadzorom v bolnišnicah ali ambulantah z ustrezno opremo. Uporablja se kot 6 – urna infuzija vsak dan. Odmerek in hitrost infundiranja se mora prilagoditi posamezniku.
Glede možnosti uporabe drugega zdravila, Vam jaz ne morem dati ustreznega odgovora. To lahko presodi samo njegov lečeči zdravnik.
Spoštovana gospa, to je vse kar Vam lahko razložim v zvezi z zdravilom, o katerem sprašujete. Menim pa, da zdravilo z receptom zdravnika iz Črne gore lahko kupite pri nas in ga izročite zdravniku, ki je recept napisal in ga bo v ustreznih okoliščinah tudi uporabil.
Lepo Vas pozdravljam!
Pozdrav mene zanima če sploh kdo v Sloveniji naredi genetski test za encimske varjante, katere zmanjšujejo učinkovitost Warfarina???? To je konkretno pomemben podatek saj lahko pride do prevelikega učinka(redka kri, oz. tudi krvavenje). Tej enzimi so konkretno podvrženi varjacijam(mutacije). Tako da me zanima ali se dandanes še sploh dozira brez genskih testov, saj je znano da pri tem zdravilu pripomore kar konkretno k formulaciji doziranja???
Na vprašanje glede izvajanja genetskih testiranj vam bodo odgovorili na Kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biologijo ali pa na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani.
Odmerjanje učinkovin, ki preprečujejo strjevanje krvi je zelo natančno. Zdravljenje s temi zdravili pa se tudi spremlja z rednimi kontrolami strjevanja.
Zdravila z antikoagulantnim učinkom so zdravila z ozko terapevtsko širino, zato zanje velja poseben režim predpisovanja in odmerjanja. Poleg tega pa velja zanje tudi omejitev in prepoved jemanja nekaterih drugih zdravil in tudi prehranskih dopolnil.
Spoštovana,
Moja mama ima vensko trombozo in jemlje marivarin. Februarja letos je padla in imela zlom kolka oz. stegnenice. Bilo je veliko težav s pripravo na operacijo. Operacija je uspela in mesto zloma se je lepo zaraslo. Toda ostale so nerešljive težave z marivarinom. Vrednosti namereč zelo varirajo (od 1,4 do 6,5) kljub zelo pazljivemu prehranjevanju in veliki pazljivosti glede na interakcijo z ostalimi zdravili, ki jih uživa (le lekadol 2 x 1/2, če je nujno). Zdravnik vztrajno išče razloge v prehrani, zaraščanju kosti, tujku v telesu in pod.) Ker jo želimo narediti bolj samostojno jo vozimo na fizioterapijo (1-2 teden). Toda posebno ponoči so bolečine na mestih zloma zelo hude. V kakšni povezavi so krvne vrednosti z bolečinami in kakšna je vloga marivarina pri tem??
Vnaprej lepa hvala za odgovor,
B.Vugrinec
Spoštovani gospod Vugrinec!
Zdravilo Marivarin je zdravilo z ozko terapevtsko širino, kar pomeni, da že najmanjša odstopanja od predpisanega odmerka lahko povzročijo večja nihanja. Pri tem ne mislim, da se ne bi držali predpisanih odmerkov, temveč, da je zdravilo zelo občutljivo na vse, kar se v telesu dogaja. Sama operacija je bila zahteven poseg v telo in je povzročila določen stres. Zato je tudi problem pri ponovni vzpostavitvi ravnotežja v zvezi z marivarinom in s tem stabiliziranja njenega zdravstvenega stanja.
V literaturi je opisanih kar veliko reakcij v zvezi z marivarinom in drugimi zdravili in tudi s hrano. Glede jemanja zdravil samo pri diuretikih (zdravila za odvajanje vode iz telesa) in antidiabetikih nisem zasledila opisa medsebojnega delovanja. Nekatera zdravila marivarinu višajo učinek. To so: aspirin, zdravila za lajšanje bolečin, nekatera zdravila za zniževanje povišanega krvnega tlaka, zdravila za lajšanje revmatičnih oboljenj (Ibuprofen), vitamina E in C.
Pomembna so tudi prehranska dopolnila. Ginseng zmanjšuje strjevanje krvi in s tem učinek marivarina. Izdelki, ki vsebujejo Ginkgo višajo učinek marivarinu, Glukozamin viša učinek marivarinu.
Glede hrane pa so tudi potrebne omejitve. Česen pospešuje krvavitve. Ob jemanju marivarina ni dobro uživati hrane, ki vsebuje K-vitamin, ki zavira strjevanje krvi. Nahaja se v listnati zelenjavi, špinači, ribjem olju, rumenjaku, jogurtu, radiču, sojinem olju,…..Vaš zdravnik razmišlja v pravi smeri, ko išče razlog tudi v hrani.
V vašem primeru je verjetno jemanje Lekadola vzrok za težave pri urejanju zdravljenja z marivarinom, čeprav so odmerki, ki ste jih navedli zelo nizki. Skušajte mami pomagati lajšati bolečine na kakšen drug način, kar vam bo najbolje svetoval zdravnik.
Upam,da se bo sčasoma zdravje vaše mame izboljšalo. Poseg, ki ga je utrpela le zahteva daljši čas.
Želim vam pa, da bi to kar najhitreje minilo in vas lepo pozdravljam! (ali vas poznam?)
Nada Irgiloč, mag. farm., spec.
spoštovana.
deset dni nazaj sem bila operirana na srcu,menjali so mi zaklopko.sedaj sem slab teden doma in hodim vsak drug dan na odvzem krvi,da mi uravnavajo zdravilo marivan.poleg tega si še vedno dajem fraxiparin inekcije,imam tablete za železo,za želodec in daleron proti bolečinam.kri imam še vedno preredko,zelo se pazim pri prehrani.slišala sem,da so sedaj neki novi tableti,pri katerih ni treba hoditi kar naprej na odvzeme krvi.sem namreč še precej mlada(35) in dvakrat na teden po dve-tri uri mi je zelo veliko,ko čakam na izvide v bolnici.tudi gospa v laboratoriju je rekla naj se pozanimam raje o teh tabletih.zato najprej vas vprašam,kateri so ti tableti in zanima me če delujejo kot marivan,oz,če jih lečeči zdravnik sploh lahko zamenja.hvala za odgovor in lep pozdrav
Spoštovana gospa,
glede najprimernejšega zdravila se v vašem primeru morate pogovoriti s svojim zdravnikom. Operacija na srcu ni enostaven poseg. Vsako zdravilo, ki ga boste jemali mora biti predpisano s strani vašega zdravnika, ki bo spremljal vaše okrevanje.
Zdravilo Marevan je le eno od zdravil, ki preprečujejo nastajanje krvnih strdkov. Ker sodijo zdravila, ki preprečujejo strjevanje krvi med zdravila z ozko terapevtsko širino, kar pomeni, da že najmanjša odstopanja od odmerka učinkovine in vrste učinkovine lahko povzročijo velika nihanja, je pri njih potrebna velika previdnost. Odločitev pa mora biti vsekakor v rokah zdravnika.
Svetujem vam, da se z zdravnikom pogovorite o vašem zdravljenju in da premislite o tem, če ste za zdravilo, ki bi bilo morda ustreznejše, pripravljeni doplačati. Zdravnik se verjetno poleg svoje presoje ravna tudi po seznamu zdravil, ki sodijo v skupino, za katero doplačila niso potrebna. Če ste za zdravilo pripravljeni doplačati razliko v ceni, ki jo povrne zdravstvena zavarovalnica, pa je seveda nabor zdravil širši.
Bilo bi zelo neprimerno, nestrokovno in tudi za vas škodljivo, če bi vam priporočala kakšno drugo zdravilo.
Želim vam dobro načrtovano terapijo, ki bo uspešna in vam ne bo delala težav.
Lepo vas pozdravljam!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Forum je zaprt za komentiranje.