Ameriški slamnik nevaren otrokom???
Spoštovani,
Hčerki (6. let) sem pričela dajati ameriški slamnik, pa zasledim to…
http://www.dnevnik.si/nedeljski/skrinja-nedeljskega/1042553886
http://www.slovenskenovice.si/lifestyle/zdravje/zakaj-je-nevaren-ameriski-slamnik
Zanima me kaj je na stvari? Ali bodo pri Immunalu in Ehinaceforce nova navodila oz. je to spet napihovanje medijev?
Hvala.
lp
Suzana
Spoštovana gospa!
Glede jemanja zdravil, ki vsebujejo Echinaceo purpureo naj povem, da sta obe zdravili, ki sta na slovenskem trgu, to sta Immunal (Lek) in Echinaforce (Farmedica), ki sta v več oblikah, opremljeni z navodili za uporabo, ki v poglavjih: kontraindikacije, posebne previdnosti in neželeni učinki, svarijo pred možnostjo alergijskih reakcij. To velja še posebno za tiste uporabnike, ki so alergični na rastline iz rodu košaric, kot sta na primer arnika in rman.
V navodilih obeh zdravil je priporočilo, naj se pri starosti otrok do 12 (14) let starši posvetujejo z zdravnikom.
Mislim, da imajo mediji v tem primeru zelo prav, ker je objavljanje tovrstnih opozoril vsekakor primerno in korstno.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Spoštovana,
Res je, bila sem malo površna glede navodil…iz navodil je res razbrati za te možne reakcije, vendar pa v teh člankih iz medijev piše da lahko izzove hude reakcije pri otrocih in, da se ne priporoča otrokom pod 12 let…ampak glede na to da npr. Immunal je za otroke nad 4 leta starosti sem bila prepričana da hčerki to ne more škodit oz. razumljivo je da vsak izdelek ima stranske učinke, ampak da mi otrok zaradi tega lahko umre pa res nisem pomislila. Na to namigujejo tej članki.
Upam, da ste razumela kam ciljam.
Hvala za vaš čas,
lp
Spoštovana gospa,
razumela sem, kar ste mi hoteli povedati. Imate zelo prav.
Pri zdravilih je potrebno strogo preverjanje pa ne samo učinkovitosti, temveč vseh parametrov, ki zagotavljajo varnost jemanja. To je tudi osnovni smisel izdajanja dovoljenja za promet z zdravilom. Zato izdaja dovoljenja ni le administrativno dejanje, temveč temelji na strokovni oceni priznanih strokovnjakov, ki poleg kakovosti,preverijo tudi vsa zahtevana dokazila o varnosti in učinkovitosti. Navodila za uporabo zdravil morajo biti usklajena z lastnostmi zdravila in potrjena s strani te strokovne komisije.
Se pa zgodi, da se po določenem času, ko je zdravilo že nekaj časa v uporabi, v medijih pojavijo določene trditve, ki lahko imajo resno podlago, ali pa tudi ne. Zato mora tisti, ki daje zdravilo v promet, spremljati vse neželene učinke, ki se pojavljajo ob uporabi zdravila in jih posredovati pristojnemu organu za zdravila (Agenciji za zdravila in medicinske pripomočke). Javljanje neželenih učinkov in kasnejših strokovnih ugotovitev se pričakuje tudi od uporabnikov, zdravnikov in farmacevtov.
V kolikor se dokažejo neskladnosti teh ugotovitev z obstoječimi navodili, jih je potrebno nemudoma raziskati in razrešiti.
Upam, da se bo tudi ta primer tako končal.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Forum je zaprt za komentiranje.