Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv Antimalariki in ostala zdravila

Antimalariki in ostala zdravila

Spoštovani!

Pri pripravljanju potovalne lekarne za bližajoče se počitnice, me bega naslednji problem. Ker družina odhaja na malarično območje, bomo seveda dnevno jemali Malarone. Ali smemo po potrebi uživati tudi druga zdravila ali lahko ob tem nastopijo problemi? V mislih imam zlasti blažitev glavobolov z Lekadolom, zgage in želodčne kisline z Rutacidom, predvsem pa potovalne driske z Nelitom in Ciprobayem (v skrajni sili Seldiar). Je v tem pogledu smiselno jemati na pot tudi Vibramycin? Sicer nisem pristaš samozdravljenja in sem izredno previdna pri jemanju zdravil, vendar se je v deželah, kjer so zdravniki redko posejani, v skrajni sili potrebno zateči tudi k temu. Glavno skrb tako ostajajo posledice nepremišljenega mešanja zdravil.

Najlepša hvala za odgovore, Pika

Spoštovana Pika!
Verjetno Vas zaradi moje odsotnosti tale odgovor ne bo več dosegel, a upam, da ste le pravočasno dobili dober nasvet drugega strokovnjaka. Vseeno Vam bom na Vaše vprašanje skušala odgovoriti.
Zdravilo Malarone je seveda nujno potrebno, če odhajate na področje, na katerem je nevarnost okužbe s plazmodijem verjetna.
Zdravilo vsebuje kombinacijo dveh učinkovin: atovakona in progvanilijevega klorida, ki delujeta tudi proti jetrnim shizontom Plasmodija falciparum. Značilnost učinkovine atovakon je, da se močno veže na plazemske proteine. Poskusi “in vitro” so dokazali, da ne izpodriva drugih zdravil, ki se tudi močno vežejo na proteine, kar kaže, da so pomembne interakcije med zdravili zaradi izpodrivanja z vezavnih mest malo verjetne. Kljub temu pa je potrebna določena previdnost.
Vprašali ste za sočasno jemanje zdravila Lekadol. To zdravilo naj ne bi imelo vpliva na sočasno jemanje Malarone. Opisan je le vpliv na zdravilo proti virusu HIV, ki vsebuje učinkovino zidovudin in na zdravila proti strjevanju krvi (antikoagulante).
Tudi pri zdravilu Rutacid ni opisanih interakcij z antimalariki, pač pa je opisana zmanjšana absorpcija tetraciklinskih antibiotikov (Vibramycin), kinolonov, železovih preparatov in kumarinskih derivatov (proti strjevanju krvi), zaradi česar se zdravilo Rutacid na splošno jemlje 1-2 uri prej, pred drugimi zdravili, ali pa 1-2 uri kasneje.
Pri Nelitu niso omenjeni klinično pomembni medsebojni učinki z drugimi zdravili.
Kemoterapevtik Ciprobay tudi nima izrecno opisanih interakcij z antimalariki, vendar ima to zdravilo številne interakcije z drugimi zdravili, zaradi katerih se tudi priporoča jemanje ali 1-2 uri pred drugimi zdravili, ali pa 4 ure pozneje.
Zdravilo Seldiar proti driski ima opisane interakcije samo z opioidnimi analgetiki, s katerimi lahko povzroči hudo zaprtje.
Zdravila Malarone se ne priporoča bolnikom, ki jemljejo zdravila proti tuberkulozi in bolnikom, ki se zdravijo z zdravilom Crixivan, proti AIDS-u.
Omeniti moram še eno nevarnost. Sočasno jemanje zdravila Vibramycin lahko povzroči zmanjšanje plazemske koncentracije zdravila Malarone, pravzaprav učinkovine atovakona, zaradi česar se priporoča nadziranje parazitemije, kar pa Vam najbrž ne bo mogoče. Poleg tega pa bi Vam priporočila, da se izognete zdravilu Vibramycin, če je le možno, ker lahko to zdravilo povzroči preobčutljivost na sonce ali pa tudi superinfekcijo z odpornimi mikroorganizmi in hudo trdovratno drisko, kar bi Vam sigurno močno zagrenilo počitnice.

Predvidevam, da ste seznanjeni z jemanjem zdravila Malarone. Jemljete ga z mlekom, vsak dan ob istem času. Jemanje skupaj z maščobami namreč poveča odstotek in obseg absorpcije zdravila za 2-3 krat.
Zdravilo pa lahko povzroči bruhanje in drisko. Če povzroči bruhanje prej kot v eni uri po jemanju, morate ponovno vzeti običajno dozo Malarone. Pri driski pa nadaljujete z jemanjem običajnih odmerkov. Bruhanje in driska ne zmanjšata učinka zdravila Malarone.
Želim Vam, da bi bile Vaše počitnice lepe, brezskrbne in varne.
Lepo Vas pozdravljam!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close