mazaštvo
kako lahko ukrepa posameznik, ki se je odločil za zdravljenje pri mazaču oz. zdravilcu- za zdravljenje po alternativni metodi in se mu zdravstveno stanje poslabša. ali se sploh lahko začne kazenski postoek zoper njega? zakon tega izrecno ne omenja. skrbijo me zlasti razne tabletke, ki jih kot zdravilo prodajajo razni takozvani homeopati. ali je sploh dana kaka zaščita posamezniku ali je prepuščen samemu sebi, če se odloči za tako zdravljenje in uživanje njihovih tabletk ter drugih preparatov.
Spoštovana Janika!
Vsak posameznik, ki se odloča za zdravljenje, mora dobro premisliti preden se odloči za zdravljenje pri zdravilcu, ali kot ste Vi napisali, pri mazaču. Odločitev je v njegovih rokah. Če se odloči za zdravljenje pri nekom, ki za to dejavnost nima dovoljenja, je odgovornost v celoti njegova.
V prečiščenem besedilu Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je 26. januarja leta 2005 potrdil Državni zbor je določeno, da lahko opravljajo zdravstveno dejavnost domače in tuje pravne ali fizične osebe na podlagi dovoljenja Ministrstva za zdravje, če izpolnjujejo določene pogoje.
Zdravstveni delavci smejo uporabiti samo preverjene in strokovno neoporečne dopolnilne tradicionalne in alternativne oblike diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije, ki ne škodujejo zdravju ljudi in jih odobri Ministrstzvo za zdravje s soglasjem medicinsko – etične komisije.
Pogoje za opravljanje teh dejavnosti in postopek za odobritev določi minister. Tudi dovoljenje za opravljanje izdaja in odvzema Ministrstvo za zdravje.
Zdravstveni delavci lahko opravljajo te dejavnosti samo, če imajo ustrezno izobrazbo, so strokovno usposobljeni za samostojno opravljanje dela v svojem poklicu in izpolnjujejo še druge pogoje, ki jih določa zakon.
Torej je opravljanje zdravstvene dejavnosti – tudi alternativnih oblik v določeni meri urejeno z zakonom.
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pa določa pravice zavarovanih oseb, ki se zdravijo v zdravstvenih zavodih ter pri zasebnih zdravstvenih delavcih, ki opravljajo zdravstveno dejavnost.
Iz besedila zakona je razvidno, da zdravstveni zavod oziroma zasebni zdravstveni delavec odgovarja Zavodu za zdravstveno zavarovanje (zavarovalnici) za škodo, ki jo povzroči pri opravljanju svoje dejavnosti v skladu z določili zakona o obligacijskih razmerjih. Zavarovani osebi pa odgovarja za povzročeno škodo zavarovalnica v skladu z določbami zakona o obligacijskih razmerjih. Poglejte si 94. člen zakona.
Iz vsega tega lahko zaključimo, da smo zaščiteni le v primeru, če se odločimo za zdravljenje pri strokovnjakih, ki imajo za to dovoljenje, četudi bi uporabili katero od dovoljennih alternativnih metod.
Tabletke, ki jih izdajajo nekateri, pa so posebno poglavje. Vsak izdelek, ki se mu pripisujejo zdravilne lastnosti, je zdravilo. Zdravila pa so urejena s posebnim Zakonom o zdravilih. Izdajati jih sme le za to dejavnost pooblaščena oseba in to je farmacevt. Zdravilo se sme izdati le v lekarni in nekatera zdravila z blažjim učinkom tudi v specializirani pridajalni.
Poleg tega mora imeti zdravilo dovoljenje za promet, kar pomeni za bolnika zagotovljeno kakovost, varnost in učinkovitost.
Vsaka drugačna izdaja zdravil od te opisane predstavlja visok rizik za bolnike, obenem pa tudi obremenjuje bolnike z lastno odgovornostjo.
O tem, kaj pomeni zdravilo, kako se zagotavlja varnost bolnikov v zvezi z zdravili, kaj pomeni dovoljenje za promet, kdo nosi odgovornost za posledice zdravljenja, sem že večkrat pisala. Če Vas kaj podrobneje zanima, si preberite kakšen odgovor starejšega datuma.
Menim, da je Vaše vprašanje zelo aktualno in upam, da bodo ljudje le ravnali bolj premišljeno in manj naivno.
Lepo Vas pozdravljam
Forum je zaprt za komentiranje.