Pozitivna telesna samopodoba ni zgolj površinsko dojemanje lepote; je globok pokazatelj našega duševnega zdravja in celostnega zadovoljstva z življenjem. V dobi, ko družbeni in medijski pritiski nenehno krojijo našo samopodobo, je ključnega pomena, da cenimo svojo edinstvenost in se ne oziramo zgolj na lepotne ideale.
Pionirska raziskava Univerze Anglia Ruskin (ARU) prinaša prelomna spoznanja o močnem vplivu pozitivne telesne samopodobe na naše duševno počutje. Rezultati te obsežne študije, ki je zajela mnenja 56.968 posameznikov iz 65 različnih kultur in držav, so bili nedavno objavljeni v prestižni reviji Body Image. Raziskava je razkrila nov pogled na “dojemanje telesa”, ki ga opredeljuje kot “globoko cenjenje in spoštovanje lastne edinstvenosti, ob sočasnem kritičnem pristopu do medijskih lepotnih standardov”.
Ključ do duševnega blagostanja
Številne raziskave so v preteklosti že osvetlile koristi pozitivne telesne samopodobe, med katerimi izstopajo krepitev samospoštovanja, spodbujanje zdravih prehranskih navad in zmanjšana nagnjenost k depresivnim in anksioznim motnjam. Vendar pa mednarodne primerjave v tej smeri ostajajo sorazmerno redke. Zato je omenjena raziskava zmagovalna že sama po sebi, saj gre za projekt, v katerem je sodelovalo 253 znanstvenikov iz 65 držav.
Gre za eno največjih raziskav o telesni samopodobi doslej, ki je nastala s sodelovanjem več kot 250 znanstvenikov z vsega sveta. Naša ugotovitev, da je boljša samopodoba povezana z boljšim psihološkim počutjem, poudarja pomen razvoja načinov za spodbujanje pozitivne samopodobe po vsem svetu.
Viren Swami, profesor socialne psihologije na Univerzi Anglia Ruskin (ARU) in glavni avtor študije
Maltežani pri vrhu, Britanci na repu
Za merjenje vrednotenja telesne samopodobe so raziskovalci uporabili lestvico BAS-2 (Body Appreciation Scale-2), ki med drugim vključuje trditve, kot so “spoštujem svoje telo” in “cenim različne in edinstvene značilnosti svojega telesa”.
Izsledki so pokazali, da je bilo večje spoštovanje do svojega telesa tesno povezano z boljšim psihološkim počutjem in višjim zadovoljstvom z življenjem. Med državami so bile opazne velike razlike. Med 65 sodelujočimi državami so najnižjo oceno za dosegli v Indiji in Avstraliji, takoj za Združenim kraljestvom. Na vrhu lestvice pa kraljuje Malta, za njo pa sledita Tajvan in Bangladeš. Zanimivo je tudi, da so samski udeleženci in tisti, ki živijo na podeželju, izkazali večje spoštovanje do svojega telesa. V raziskavi smo sodlevali tudi Slovenci, ki smo na lestvci zasedli zlato sredino.
Ljudje, ki živijo v urbanih območjih, morda čutijo večji pritisk, da se prilagodijo telesnim idealom, ki jih promovira zahodna družba, prav tako pa se je izkazalo, da imajo ljudje iz držav, ki veljajo za kulturno drugačne od Združenih držav, na splošno večje pozitivne občutke do svojega telesa.
Celotna raziskava je na voljo TUKAJ!