Spet poplava 'čudežnih zdravil': To je zadnji seznam

N.M., 24. avgust 2023
AktualnoPrehrana

Zdravstveni inšpektorat ponovno opozarja na pojav prehranskih dopolnil ‘s čudežnimi lastnostmi zdravljenja’, ki jih promovirajo zdravniki ali znane osebe z lažnimi identitetami. Nakup zato močno odsvetujejo.

Junija smo že pisali o povečanem številu prijav, ki se nanašajo na oglaševanje ‘zdravil’, ki naj bi pozdravila različne bolezni. V mnogih so nastopali tudi zdravniki, ki naj bi močno priporočali uporabo tega zdravila, dejansko pa ti zdravniki sploh niso obstajali. Seznam izdelkov si lahko pogledate na tej povezavi.

Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije (ZIRS) je osvežil seznam prehranskih dopolnil, ki lahko predstavljajo tveganje za potrošnika, zato pri njih opozarjajo na dodatno previdnost in kritično presojo.

Sledljivost: Eden temeljnih elementov varnosti

“Pred nakupom poiščite in preverite podatke o ponudniku izdelka, to je sedež podjetja, telefonsko številko, elektronsko pošto in račun, s katerim posluje. Podatki verodostojnih ponudnikov so načeloma dostopni na njihovi spletni strani,” svetujejo na ZIRS.

Če ponudnik izdelkov ni razkrit, sledljivost izdelkov, ki je eden temeljnih elementov varnosti, ne more biti preverjena. Izdelki zato lahko predstavljajo tveganje za zdravje.

Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije

“Neznani ponudnik za promocijo svojih izdelkov uporablja lažno oziroma ukradeno identiteto znanih osebnosti (igralci, pevci, politiki, zdravniki, ministri in drugi) in navaja mnenja uporabnikov, ki so največkrat izmišljena. Pri predstavljanju oziroma oglaševanju izdelkov za namene prodaje uporablja prepovedane trditve, ki prehranskemu dopolnilu pripisujejo lastnosti kot so preprečevanje, zdravljenje ali ozdravljenje bolezni pri ljudeh. Take trditve se lahko uporabljajo le za registrirana zdravila,” še pojasnjujejo na inšpektoratu.

V spodnjih primerih nakup prehranskih dopolnil na ZIRS močno odsvetujejo:

  • Kapsule Keto Diet
  • Uromexil Forte
  • Inspilar
  • DiaDrops
  • Prostaline
  • Cardiform

Je vaš izdelek na seznamu?

Kot so nam že pojasnili na Tržnem inšpektoratu Republike Slovenije (TIRS), imajo v primeru nakupa preko spleta določene pristojnosti le, če gre za podjetje, registrirano v Sloveniji. V tem primeru se lahko obrnete na njih.

Če se prodajalec nahaja v drugi državi članici Evropske unije (EU), se lahko za pomoč obrnete na Evropski potrošniški center. Najslabša možnost je, če gre za podjetje izven EU. V tem primeru boste morali poiskati morebitne potrošniške organizacije v državi prodajalca.

Zlata pravila pri nakupu prek spleta

Predno se torej odločite za nakup preko spleta, vedno, opozarjajo na TIRS:

  • preverimo, ali je mogoče na tej spletni strani na enostaven in jasen način dobiti vsaj kontaktne podatke o podjetju – če je kot kontakt na voljo le spletni obrazec za oddajo sporočila, je lahko to že eden od prvih znakov, da takšni spletni strani ne gre zaupati,
  • držimo se mota, da če je nekaj preveč lepo, da bi bilo res, potem sigurno ni res,
  • če na spletu naletimo na oglase, ki spodbujajo k nakupu zdravil za različne bolezni, je priporočljivo, da se najprej posvetujemo z izbranim zdravnikom – vsekakor pa se odsvetuje nakup zdravil preko spleta,
  • če se vsi oziroma večina izdelkov na spletni strani prodaja z visokimi popusti, je to lahko že znak za večjo previdnost pri nakupovanju.
Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close