“Pred kratkim sem prebrala pregovor: »Če bi rad nasmejal Boga, mu zaupaj svoje načrte za prihodnost.« To mi je dalo misliti….Kako uspemo še vedno naivno verjeti, da do življenja ne rabimo biti spoštljivi in ponižni? In če ne prej, se v težkih preizkušnjah tega zavedamo vsi!
Letošnje leto je marsikoga presenetila ločitev, razpad razmerja, naravne nesreče, vse od toče do poplave, prav tako pa ne čakajo bolezni, niti smrti.
Ko nas življenje preseneti, se naš svet postavi na glavo. Zavemo se, da vse, v kar smo verjeli, lahko v trenutku izgine, kar smo ljubili, lahko v trenutku sovražimo, kar smo imeli, lahko izgubimo.
V trenutku se iz stanja moči, znajdemo sredi puščave, zmedeni, goli, prestrašeni, šokirani,… in takrat zmrznemo in ne vemo kako naprej ali pa imamo cel kup idej, samo da se nam ni treba sprijazniti s tem, kar se nam dogaja.
Ampak za vsakim šokom pride tudi streznitev, ko pogledamo realnosti v oči in se zavedamo, da bomo morali najti novo ravnovesje v svojem življenju,”
svoje razmišljanje in strokovne izkušnje pojasnjuje Eva Erpič, magistrica zakonskih in družinskih študij, predsednica društva Človeška toplina, avtorica knjige “Kako te imeti rad?”, predavateljica, organizatorka dogodkov za partnersko rast in avtorica radijskih oddaj. Zbrala je nekaj vodil za soočanje s težko življenjsko preizkušnjo.
Kako (ponovno) poiskati ravnovesje v življenju
Nekaj vodil, za soočanje s težko življenjsko preizkušnjo:
Ne upirajte se
Normalno je, da si želimo najprej zanikati težko stanje, da si nihče od nas ne želi bolečine, pa vendar ko sprejmemo novo stanje, postane nekoliko lažje. Energijo ne porabljamo več za laži, zanikanje, upiranje, ampak za sprejemanje. Na ta način naberemo moč, ki jo bomo potrebovali za soočanje z novim stanjem. Življenje se v resnici dogaja tukaj in zdaj, to sekundo in mogoče je, da se bo naša prihodnost odvila drugače, kot si mislimo sedaj. Zelo pomaga, če lahko v takih trenutkih meditiramo, se osredotočamo na sedanjost in sprejemamo vsak trenutek posebej.
Ne obtožujte se
Ko je pred nami izkušnja, ki jo ne želimo, se naše celo telo upira. Doživljamo vse od sramu, jeze, strahu, obupa, žalosti, prezira,….in vse to je normalno! Prej kot sprejmemo novo stanje, prej se prilagodimo in razumemo, da se je naš svet postavil na glavo. To pomeni tudi to, da ne bomo več meditirali kot običajno, da ne bomo jedli, spali, kuhali, bili učinkoviti toliko kot smo bili običajno. Nič več ne bo običajno in ne rabi biti!! Nova izkušnja je tukaj z namenom, da nas spremeni, preoblikuje.
Verjemite
Čeprav je najtežje verjeti in zaupati v boljši jutri takrat, ko nam je težko, je prav to vir največje moči. Če uspemo v sebi najti vero; vase, v vesolje, Boga, ljubezen, druge ljudi, boljši jutri, naravo ali karmo, nam to pomaga spustiti nadzor. Predamo se in zaupamo, da bo za nas poskrbljeno. Potreben je samo čas, da se stvari postavijo na svoje mesto. Vse v življenju teži k ravnovesju in zagotovo vem, da tako kot je slabo, tako je tudi dobro…in obratno. Potrebno je samo počakati. In če vam kdaj zmanjka vere v vas, svet, Boga,… obrnite se k tistim, ki še verjamejo.
Bodite potrpežljivi
Potrpežljivost je vrlina, ki pride skupaj z vero in na ta način zmanjšamo pritisk, da mora biti takoj zdaj drugače. Potrpežljivost omogoča čas, da se stvari uredijo. Redko katera težka življenjska preizkušnja se reši v uri ali dveh. Včasih trajajo te preizkušnje leta in ne verjamem, da zares obstajajo bližnjice. Vem pa, da nas take izkušnje s časom obogatijo!
(če berete te nasvete v času težke preizkušnje in vas moje besede jezijo, vam dam prav! Ni nasveta, ki bi bil dovolj dober, da bi olajšal bolečino, ki jo doživljate!)
Povežite se!
Ljudje smo socialna bitja in namen krize je, da nas poveže, utrdi naše odnose. Poplave (ali druge težke preizkušnje) so pokazale, kako pomembni so odnosi, ki smo jih zgradili že pred šokom. Ste v stresni situaciji stopili skupaj, se objeli, povezali, skupaj jokali in delali? Ali pa je šok prebudil še dodatni nemir, strah, očitke, krivdo, zamere in napetosti? Marsikdo se je v tem času poplav še dodatno sprl in zdi se mi najhuje, da ob težkih preizkušnjah ostanemo še brez varnih odnosov. Brez opore, objema,…
Če lahko, odprite se za odnose. Poiščite ljudi, ki doživljajo podobno kot vi, poiščite tiste, ki so takšno preizkušnjo že preživeli ali pa prijatelje, ki jim že dolgo želite povedati kaj čutite, odprite srce za odnose in ljudi! Jezni ste na življenje, na preizkušnjo, ne na druge ljudi! In ne zaprite se pred tistimi, ki bi vas radi imeli radi!
Vem, težke naloge, ampak verjamem, da s takšnimi krepostmi lahko iz vsake krize pridemo močnejši, srečnejši, bogatejši. Veliko notranje moči vam želim.
Preberite, kaj doživljajo drugi in se posvetujte na forumu Ljubezenski nasveti, partnerska intima in nezvestoba.
Članek pripravila: E-motion, Eva Erpič s.p.
Obvestilo NIJZ:
Zaradi posledic obsežnih poplav, ki so nedavno prizadele Slovenijo, so številni prebivalci utrpeli hude posledice in se soočajo s številnimi stiskami. Da bi potrebna psihosocialna pomoč resnično prišla do vseh, ki jo potrebujejo, so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje (MZ) vzpostavili sedem mobilnih timov strokovnjakov za izvajanje psihosocialne pomoči prebivalcem na terenu. Delo mobilnih timov bo na rednih srečanjih koordiniral NIJZ. Več o programu, kontakti in seznam drugih oblik prve pomoči ob duševnih stiskah.