Tako pravijo na Inštitutu za nutricionistiko, kjer pojasnjujejo, da drži, da ima vitamin C v pijačah omejeno stabilnost, vendar ne drži, da razpade, če ga damo v vrelo vodo. “Če v vrel čaj dodamo limonin sok, se bo večina vitamina C ohranila. Če pa tak čaj ustekleničimo in shranimo za dalj časa, bi postopoma razpadel ves vitamin,” pojasnjujejo. Dodajajo, da se s tako težavo soočajo tudi proizvajalci pijače, saj imajo pakirane brezalkoholne pijače imajo razmeroma dolg rok trajnosti, med katerim se količina vitamina C postopoma zmanjšuje.
“Zakonodaja predpisuje, da mora biti količina deklariranega vitamina C za celoten čas uporabnosti izdelka skladna s količino, navedeno na označbi, z upoštevanjem tolerančnih mej. Proizvajalci zato v pijače lahko dodajo tudi dvakrat toliko vitamina C, kot je navedeno na označbi,” pravi doc. dr. Anita Kušar iz Inštituta za nutricionistiko.
Sicer na stabilnost vitamina C v izdelkih, kot so brezalkoholne pakirane pijače, vplivajo številni dejavniki, denimo temperatura kjer izdelek hranimo, material embalaže, izpostavljenost sončni svetlobi itd.
Ne drži splošno prepričanje, da so najbogatejši viri vitamina C limona in ostali citrusi– precej več ga lahko vsebujejo npr. paprika ali jagodičevje. Pomemben vir vitamina C v prehrani Slovencev pa je tudi krompir, s katerim zaužijemo tudi do 20 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa vitamina C.
Inštitut za nutricionistiko
Vitamin C in kuhanje
Srednja vrednost izgube vitamina C pri pripravi jedi je približno 30 odstotkov, vendar na izgubo zelo vpliva način priprave. “Raziskave so pokazale, da na primer pri kuhanju brokolija na sopari ali z mikrovalovi skoraj ne pride do izgub vitamina C, pri blanširanju se ga izgubi približno četrtina, pri kuhanju v vreli vodi pa skoraj polovica. Podobno je tudi pri krompirju, kjer kuhanje na sopari ali z mikrovalovi uničita približno 20 odstotkov vitamina C. Najboljši nasvet je, naj se pri kuhanju uporabi minimalna količina vode in da je čas kuhanja čim krajši,” je povedal prof. dr. Igor Pravst iz Inštituta za nutricionistiko. Največje izgube vitamina C pa se zgodijo pri shranjevanju živil, še posebej, če so živila izpostavljena zračni atmosferi. V takšnih pogojih postopoma razpade ves vitamin C.
Vitamin C oziroma askorbinska kislina je vodotopen vitamin, ki pri človeku igra pomembno antioksidativno vlogo in sodeluje v številnih bioloških procesih. Med drugim sodeluje pri delovanju imunskega sistema in tvorbi kolagena. Priporočen dnevni vnos vitamina C za odraslega človeka je 80 miligramov, kar je enostavno doseči z običajno pestro in uravnoteženo prehrano – brez dodajanja prehranskih dopolnil.
Inštitut za nutricionistiko