Polovica bralcev se boji teh nevarnosti v hrvaških morjih 

plaža, morje
Foto: Profimedia

Prav toliko, kot se vas boji, vas tudi ne ve, kako ravnati po srečanju z ‘nevarnostmi’ v hrvaških morjih’? Tudi s tistimi, ki brenčijo: njihove pike hladiti ali greti? Tudi tu je še nekaj nejasnosti.

Poletno brezskrbnost lahko hitro pokvarijo nekateri neželeni gostje v morju ali na kopnem, zato je prav, da ob srečanju veste, kako ublažiti morebitne posledice: ožganine, pike, ugrize …

67 % bralcev Med.Over.Net in 41 % bralcev novičarskega portala Žurnal24.si se boji ‘nevarnosti’ v hrvaških morjih, kot so meduze, klobučnjaki in morski psi, je pokazala naša anketa na družbenih omrežjih.

Neželjeni gostje v morju

Približno dva tedna nazaj so na priljubljeni hrvaški plaži zaradi njih zaplapolale rdeče zastave. Veste, kaj pomenijo? 

Lahko končate tudi na urgenci, so mediji pospremili napovedi, da so jug hrvaške obale zavzele najnevarnejše meduze na Jadranu. Na eni najbolj znanih plaž na Hrvaškem (Danče v Dubrovniku) so nedavno zaradi nevarnosti teh nezaželenih gostov izobesili celo rdečo zastavo. Ta ni označevala prepovedi kopanja, je pa kopalce opozarjala na možnost, da so nevarni ožigalkarji v bližini. 

Ne glede na to, kje preživljate poletni oddih, je dobro vedeti, kako ravnati ob stiku in ožigu meduze. 

Kot smo že pisali, vas kar polovica bralcev ne ve, s katero vodo splakniti ranjeno mesto ožiga. 

Mesto ožiga sperite z morsko vodo. 

“Ožigi meduz niso zelo nevarni, so pa lahko zelo boleči. Pomembno je ohraniti mirno kri in čim prej priti iz vode,” pravi mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec.

“Če je na koži ostalo še kaj ožigalk, jih odstranite z vejico, papirjem, nikakor z roko! Nato mesto ožiga hladite z obkladki, lahko tudi ledenimi (led naj ne bo v neposrednem stiku s kožo, dajte ga v vrečko ali krpo. Nato poškodovano kožo namažite s kremo ali gelom, ki vsebuje antihistaminik, priporočamo tudi antihistaminik (zdravilo za zdravljenje alergij) v obliki tablet, po potrebi pa tudi protibolečinske tablete,” pravi farmacevtka. 

Če se pojavijo znaki, kot je glavobol, slabost, težave z dihanjem, morate nujno poiskati zdravniško pomoč, opozarja. “Posledica ožiga so lahko tudi rane. Te sterilno pokrijemo, da preprečimo okužbo.”

Piki insektov: hladiti ali greti? 

90 % bralcev vas je pravilno odgovorilo, da pike žuželk hladimo med bralci Žurnala24.si je delež pravilnih odgovorov nižji: približno vsak tretji zmotno misli, da je treba mesto pika greti.

“Piki insektov so lahko zelo neprijetni, zlasti za osebe, ki nanje burneje odreagirajo. Piki čebel so lahko za osebe z alergijo na čebelje pike celo življenje ogrožajoči. Te osebe morajo imeti pri sebi vedno injekcijski peresnik za samopomoč,” spomni mag. Darja Potočnik Benčič. Ob tem opozarja, da mora biti zdravilo znotraj roka uporabe in da si bolnik po uporabi zdravila takoj priskrbi nov injekcijski peresnik.

Sicer pa po pikih insektov svetuje hlajenje oteklega mesta, nanos kreme ali gela, ki vsebuje antihistaminik, za manj občutljive so primerne tudi kreme ali geli, ki vsebujejo alojo in/ ali izvlečke zdravilnih zelišč. “Bolj občutljive osebe pa bodo poleg lokalnega zdravljenja potrebovale tudi antihistaminik v obliki tablet, za otroke pa so ta zdravila v obliki sirupa. Predvsem otroci so tisti, ki imajo pogosteje te težave, saj je njihova koža za insekte bolj ‘vabljiva’, otroci pa na pike tudi burneje odreagirajo.”

Posebna težava so klopi, spomni sogovnica. Pri ugrizu klopa ga previdno in v celoti odstranite. Tudi to mesto je pogosto srbeče in ukrepi po ugrizu so enaki kot za insekte. Kot poudarja farmacevtka, morate mesto dalj časa opazovati.

Če se pojavi rdeč krog, ki je znotraj bel, je to znak okužbe z bakterijo Borellia in je takoj potrebno obiskati zdravnika,

mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec.

Ugriz kač: k zdravniku

Pri ugrizu kače je načeloma potrebno vsak ugriz pogledati v bolnišnici, je jasna Potočnik Benčičeva. “Res je, da vse kače niso strupene, a bomo sami to težko ugotovili,” pojasnjuje. “Po ugrizu strupene kače je potrebno ud imobilizirati, oseba se naj ne premika in tako je potrebno poskrbeti za prevoz v bolnišnico.”

Sogovornica še odsvetuje izsesavanje strupa in povijanje rane, saj lahko povzroči dodatne zaplete.

Nevarnost, na katero pozabimo: sonce 

Pri sončnih opeklinah se je potrebno takoj umakniti s sonca in se mu izogibati še nekaj naslednjih dni. 

mag. Darja Potočnik Benčič

Kako boste ukrepali, je, pravi sogovornica, odvisno od globine opeklin in površine ter ostalih znakov, kot so slabost, glavobol, vrtoglavica in podobno.

“Pri blažjih opeklinah kožo hladimo z obkladki in negujemo z losjoni ali geli, ki vsebujejo veliko vode in učinkovine za hitrejše obnavljanje kože (pantenol). Oseba naj počiva in uživa veliko tekočine, hrana naj bo osvežilna in lahka.”

Če so opekline obsežnejše in globoke in ima oseba tudi druge težave, svetuje obisk zdravnika. A kot dodaja, je to pri sončnih opeklinah zelo redko, saj jih večinoma pozdravimo s prej omenjenimi ukrepi.

Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close