Kot v nočni mori: mislila je, da je bil izpuščaj, v resnici je bil parazit

N. K., 14. julij 2023
Prosti časZdravje
Kožna larva migrans
Foto: Profimedia

Po izletu na plažo se ji je razvil izpuščaj, za katerega se je izkazalo, da je pravzaprav parazit, ki živi v njeni nogi.

27-letna Marystella Gomez iz Kolumbije je bila z družino na na dopustu v Kolumbijskem mestecu Coveñas, kjer so obiskovali tudi plaže, piše Independent, ki povzema njeno zgodbo, ki jo je delila na omrežju TikTok.

Po povratku domov je opazila majhne rdeče aknam podobne izpuščaje na nogi, ki so jo srbeli predvsem ponoči. Ker je mislila, da gre za alergijo, se z novo nastalo težavo ni pretirano ukvarjala. Vendar se je stanje na koži naglo začelo slabšati.

Tudi prva diagnoza zdravnika ni bila prava

Odpravila se je k dežurnemu zdravniku, ki ji je dejal, da ima bodisi glivično vnetje ali alergijo in ji predpisal terapijo, ki pa ni pomagala, stanje na nogi se ji je vse bolj slabšalo. Nekaj dni kasneje je šla na pregled k deramtologu, ki ji je dejal, da ne gre za alergijo, temveč, da je okužena s parazitom larva migrans, ki se običajno prenaša z iztrebki živali. Jajčeca parazitov se lahko nahajajo v zemlji ali pesku in tako vstopijo v kožo človeka. Zdravnik ji je predpisal novo zdravilo s katerim je odpravila parazita. Pojasnil pa ji je tudi, da jo je srbelo predvsem ponoči, ker takrat paraziti običajno ležejo jajčeca.

Okužba z larvo migrans je ena pogostejših tropskih bolezni, ki prizadanejo kožo. Do okužbe pride ob neposrednem stiku kože s kontaminiranim peskom. Prepreči se jo lahko le z izogibanjem stiku – s primerno obutvijo. Nahaja se v večini tropskih in subtropskih predelih.

Na potovanjih v tropske kraje smo lahko izpostavljeni različnim okužbam, ki jih povzročajo bakterije, virusi, paraziti ali glive. Do prenosa, odvisno od vrste povzročitelja, lahko pride fekalno-oralno, s kontaminirano hrano ali pijačo, kapljično, preko kontakta s telesnimi tekočinami okuženih oseb, npr. s krvjo ali med nezaščitenim spolnim odnosom, z različnimi prenašalci ob pikih ali ugrizih živali, pa tudi ob stiku z onesnaženo zemljo ali vodo.
Zato so na potovanjih obvezni določeni preventivni ukrepi za zmanjševanje tveganj, od ustrezne higiene, premišljene izbire hrane in pijač in zaščite pred piki insektov do načel varne spolnosti. Proti številnim virusnim boleznim so na voljo varna cepiva, na endemičnih območjih malarije je potrebna preventivna uporaba zdravil. Vsaj 4-6 tednov pred potovanjem je za ustrezno pripravo priporočljiv obisk ambulante za potnike.

Vira:

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/beach-parasite-rash-tiktok-b2365967.html

https://www.sfd.si/wp-content/uploads/sfd/datoteke/dobravc_verbi_copy2.pdf

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,668
22.11.2024 ob 18:32
2,907
17.04.2024 ob 13:19
51,232
18.11.2024 ob 21:48
32,571
22.11.2024 ob 15:12
24,679
19.11.2024 ob 15:38
Preberi več

Več novic

New Report

Close