Ob toplotnih obremenitvah so najbolj ogroženi ti ljudje

Moški daje ženski za pit ob toplotnem udaru
Foto: Profimedia

Ob visokih temperaturah se lahko resno poslabša zdravstveno in funkcionalno stanje starejših ljudi.

Tako opozarjajo na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, kjer so pripravili priporočila za preprečevanje poslabšanja zdravstvenega stanja starejših oseb ob povečani toplotni obremenitvi. Priporočila sta pripravila Gregor Veninšek, dr. med., vodja Centra za geriatrično medicino in dr. Hugon Možina, dr. med., vodja Internistične prve pomoči.

Kot navajajo, so ob toplotnih obremenitvah bolj ogroženi posamezniki, ki uživajo zdravila za nižanje krvnega tlaka ali odvajanje vode oziroma morajo upoštevati omejitev vnosa tekočine. Zelo ogroženi so tudi onemogli stari ljudje, ki so pri vnosu tekočine odvisni od drugih oseb, zato pozivajo, da ne pozabimo večkrat preveriti počutja starostnikov, ki živijo sami.

Splošna priporočila ob toplotnih obremenitvah

  • Čez dan, v času največje vročine se zadržujemo v osenčenih in ohlajenih prostorih.
  • Kdor nima klimatske naprave, naj zrači bivališče ponoči, čez dan pa ima okna zaprta.
  • Kdor nima učinkovitega hlajenja prostora naj se večkrat dnevno ohladi s tuširanjem.
  • Skrbimo za redno hidracijo, še preden se pojavi žeja. Izogibajmo se hladnim tekočinam, ker lahko dražijo prebavila. Ne uživajmo pijač, ki vsebujejo alkohol, kofein ali teofilin (pravi čaj), ker povečujejo izločanje vode.
  • Nosimo ohlapna, lahko in svetla oblačila.
  • Čim manj uporabljajmo štedilnik, saj ta še dodatno segreje prostor.

Uživanje zdravil za znižanje krvnega tlaka in odvajanje voda

Ob visokih temperaturah z znojenjem izgubljamo večjo količino tekočine iz telesa. To pa poveča učinkovitost zdravil za nižanje krvnega tlaka. Če poleg tega uporabljamo še zdravila za odvajanje vode, lahko povzročimo prekomerno izsušenost telesa. Za osebe, ki uživajo omenjena zdravila, je tako v času visokih temperatur koristno dnevno merjenje krvnega tlaka sede in stoje. Če je krvni tlak stoje nizek, zmanjšajte ali prehodno opustite odmerek zdravil za znižanje krvnega tlaka, o čemer morate nujni obvestiti osebnega zdravnika. Prav tako je koristno dnevno tehtanje. Če se telesna masa zniža pod običajno ali ciljno, zmanjšajte ali prehodno opustite zdravila za odvajanje vode, o čemer prav tako nujno obvestite osebnega zdravnika.

Toplotna izčrpanost

Znaki toplotne izčrpanosti so: močno znojenje, onemoglost, hladna in bleda koža, hiter in šibek pulz, slabost in/ali bruhanje ter omotica. V primeru omenjenih simptomov se umaknite v hladnejše prostore, uležite se in razrahljajte oblačila. Po požirkih uživajte zadostne količine tekočine. Hladite se lahko z uporabo vlažnih tkanin in uporabo ventilatorja. Če se bruhanje ne ustavi, takoj poiščite zdravniško pomoč.

Toplotni udar

Ta se kaže s telesno temperaturo nad 39 stopinj Celzija, vroča in pordela koža, hiter in močan utrip, možna sta tudi motnja zavesti in krči. V primeru suma na toplotni udar je treba takoj poklicati nujno medicinsko pomoč, posameznika pa je treba umakniti v hladen prostor in ga hladiti s hladnimi, vlažnimi tkaninami ali hladno kopeljo. Posamezniku, ki ima motnje zavesti se ne sme ponujati tekočine.

Vir: https://www.kclj.si/index.php?dir=/pacienti_in_obiskovalci/obvestila&id=6781

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,673
21.12.2024 ob 20:09
3,943
22.12.2024 ob 20:23
33,824
24.11.2024 ob 19:28
1,243
17.12.2024 ob 22:06
577
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close