“Bila sem sredi gozda, ko sem zaslišala neznan glas “halo”. Gledala sem naokoli in nisem videla nikogar, bilo je strašljivo. “Halo, halo,” a nikjer nikogar. Nato sem ugotovila, da glas prihaja iz telefona, ki sem ga imela v žepu. Ob hoji se mi je očitno sprožil klic na 112 in glas, ki sem ga slišala, je bil glas operaterja,” pravi naša bralka, ki si je sedaj izklopila to možnost na telefonu.
“V zadnjem času v regijskih centrih za obveščanje na številki 112 opažamo povečano število nenamernih klicev. Teh klicev je približno 70 odstotkov,” pravi Boris Piskrnik, operater ReCO Kranj.
S petimi zaporednimi pritiski na tipko vklop in izklop, namreč avtomatsko sprožimo klic v sili. “Zaradi teh klicev so linije za klic v sili lahko zasedene za tiste, ki nujno medicinsko pomoč res potrebujejo,” je jasen Piskrnik.
Avtomatično možnost klicanja lahko izklopite
Vzroka za te klice ne ugotavljamo, pojasnjujejo na Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR), “lahko pa predvidevamo, da se ljudem to zgodi, ko imajo telefon na določenem mestu, kjer prihaja do večkratnega pritiska na gumb za vklop/izklop, ki sproži klic v sili.”
Ravno to se je zgodilo naši bralki, ki si je to funkcijo na telefonu sedaj izklopila. To lahko naredite tako, da v nastavitvah telefona poiščete kategorijo varnost in nujni primeri ter izklopite SOS v sili.
Če se vam vseeno zgodi, da nenamerno pokličete za klic v sili 112, “bi bilo prav, da se operaterju, na drugi strani, javi in pove, da je prišlo do pomote in da ne potrebuje pomoči reševalnih služb,” pravi Leon Behin, v. d. generalnega direktorja URSZR.
Kdaj pokličejo nazaj?
Kaj storijo v primeru, da na drugi strani ni odgovora? Pokličejo nazaj in preverijo situacijo? Behin odgovarja, da je takih klicev preveč, da bi lahko vsakega posebej preverjali. “Nazaj pokličemo samo tiste klice, na katere se zaradi zasedenosti operaterjev nismo mogli javiti. Občasno pa operaterji pokličejo tudi nenamerne klicatelje, ki po večini niti ne vedo, da so sprožili klic na številko 112,” sklene.