Zaključki Pilotne raziskave o individualizirani celostni rehabilitaciji bolnic z rakom dojk 2019-2022, poznane kot raziskava OREH (kratica za Onkološko REHabilitacijo) so izjemno pozitivni. V raziskavo je bilo vključenih 600 bolnic z rakom dojk, ki so se zdravile na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Bolnice, ki so bile deležne celostne rehabilitacije, so imele večjo kakovost življenja, manj težav in neželenih učinkov zdravljenja, krajšo bolniško odsotnost in manj invalidskega upokojevanja.
Naslavljanje individualnih težav
V raziskavi OREH so preučevali koncept individualizirane celostne onkološke rehabilitacije, ki je bil zasnovan v okviru Državnega programa obvladovanja raka. Bolnice, deležne celostne rehabilitacije so imele na voljo za pojasnila koordinatorko celostne rehabilitacije, ki je s triažnimi vprašalniki redno preverjala njihove individualne težave.
Koncept je bil v raziskavi OREH preverjen pri 299 bolnicah iz interventne skupine in se je pokazal kot uspešen, 301 bolnica iz kontrolne skupine pa je bila deležna dosedanje standardne rehabilitacije. Za bolnice iz interventne skupine se je pokazalo kot neprecenljivo, da imajo na voljo zaupanja vredno strokovno osebo – koordinatorko celostne rehabilitacije –, ki jim je dostopna za pojasnila.
Kakovost življenja po zaključenem zdravljenju
Po besedah strokovne direktorice izr. prof. dr. Irene Oblak, dr. med. si bo inštitut tudi po zaključku pilotne raziskave prizadeval krepiti to področje, saj so izidi zdravljenja onkoloških bolnikov vedno boljši, pomen kakovosti življenja bolnikov po zaključenem zdravljenju pa ostaja cilj, kateremu bo inštitut predan tudi v prihodnje. Raziskovalci pa ugotavljajo, da bo izvajanje celostne onkološke rehabilitacije v prihodnje omejevalo predvsem pomanjkanje različnega strokovnega osebja in prostorov. Najbolj pereče je pomanjkanje kliničnih psihologov in osebja za izvajanje poklicne rehabilitacije.
Vodja raziskave OREH prof. dr. Nikola Bešić, dr. med., je ob predstaviti rezultatov raziskave povedal: “Na podlagi statistične analize podatkov o težavah bolnic iz kontrolne in interventne skupine smo pokazali, da je individualizirana celostna onkološka rehabilitacija za bolnice zelo koristna, saj izboljša kakovost življenja, zmanjša težave bolnic z rakom dojk in neželene učinke zdravljenja. Z analizo podatkov bolniških odsotnosti in invalidskih upokojitev smo pokazali tudi, da celostna rehabilitacija skrajšuje bolniško odsotnost (v povprečju za 50 dni), povečuje delovno zmožnost in zmanjša invalidsko upokojevanje bolnic.“
Koordinatorka celostne rehabilitacije mi je bila med onkološkim zdravljenjem v veliko oporo. Z njeno pomočjo in njenimi usmeritvami sem se lažje spopadala z vsemi dodatnimi izzivi, ki so bili pred mano.
Bolnica Klara Čampa je o svoji izkušnji z raziskavo OREH in koordinatorko celostne rehabilitacije
Nosilec raziskave je Onkološki inštitut Ljubljana. Partnerji raziskave so Inštitut medicinske rehabilitacije UKC Ljubljana, Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije – SOČA, Fakulteta za šport UL, ZD Vrhnika, ZD Ljubljana in drugi zdravstveni zavodi v Sloveniji. Raziskavo financirata Agencija Republike Slovenije za raziskovanje in Ministrstvo za zdravje.